17. Bieg Europejski - całe podium poniżej pół godziny

2019-04-06

W sobotę, 6 kwietnia, odbył się w Gnieźnie XVII Bieg Europejski. na dystansie 10 kilometrów rywalizowało ponad półtora tysiąca zawodniczek i zawodników. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała kibicom i biegaczom, którym mógł nieco przeszkadzać momentami porywisty wiatr. Generalnie jednak dla czołówki nie miał on zbyt dużego znaczenia. Cała czołowa trójka na nieco zmienionej trasie zmieściła się w czasie poniżej 30 minut.

Bieg tradycyjnie był silnie obsadzony.  Od początku ton rywalizacji nadawała kilkuosobowa grupa w której znajdowali się dwaj Kenijczycy, ale także kilku Polaków i to oni w końcówce grali pierwsze skrzypce.  Ostatecznie zwyciężył Adam Nowicki( Asics Frontrunner Polska) w czasie  29 minut i 25 sekund, przed Hillarym Kimaiyo (Benedek Team)  - 29:43 i Szymonem Kulką (Grunwald Poznań) - 29:47.   Rywalizację kobiet, których do biegu przystąpiło niemal 500,  wygrała Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) - 33:38, przed Renatą Pliś  (Maraton Świnoujście) – 33:44 i i Kenijką Ruth Nundu Mbathą (Benedek Team) – 33:48.  Wśród gnieźnian triumfował  Andrzej Gromadziński - 34:09 przed Tomaszem Szajdą - 36:47 i Jakubem Lewandowskim – 36:50.  Najlepszą gnieźnianką  okazała się Patrycja Bruch - 43:30 przed Agatą Zachwieja - 43:34  i  Arletą Ludwiczak 46:08.  Dwie gnieźnianki zajęły też miejsca na podium w  najmłodszej kategorii kobiet (do lat 19). Oprócz Zachwiei, która zwyciężyła, na najniższym stopniu stanęła Julia Kossakowską - 48:47. W  najmłodszej kategorii mężczyzn drugie miejsce zajął Kacper Kwapiszewski z Kłecka (AZS OŚ Poznań) - 34:44. Spośród gnieźnian na podium  jako drugi w kategorii M-40 znalazł  się także Andrzej Gromadziński.