3-lecie Akademii Piłkarskiej Reissa

2013-10-16

W sportowej karierze kapitana Lecha Poznań – Piotra Reissa jest wiele momentów, które szczególnie zapisały się w jego pamięci. Nie sposób nie wspomnieć tu o debiucie w barwach ukochanego Kolejorza czy zdobyciu tytułu Króla Strzelców Ekstraklasy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest jeszcze jedna, niezwykle ważna dla piłkarza data – 10. października 2010 roku. To właśnie wtedy na wielkopolskich boiskach odbyły się pierwsze treningi Akademii Piłkarskiej Reissa. Swoją sportową przygodę rozpoczęło wówczas kilkudziesięciu młodych piłkarzy. Dziś, 3 lata później, jest ich ponad 3 tysiące w blisko 60 lokalizacjach. Młodzi zawodnicy mogą trenować także w Gnieźnie.

Historia Akademii Piłkarskiej Reissa rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to zorganizowano pierwszy profesjonalny obóz piłkarski w ramach projektu Sportowe Wakacje. Wyjazd okazał się bardzo udany, a atmosfera i duża dawka pozytywnych emocji skłoniła Piotra Reissa, do otwarcia własnego klubu sportowego. Na efekty nie trzeba było długo czekać – już w październiku rozpoczęły się treningi w pierwszych 8 ośrodkach – Baranowie, Luboniu, Kórniku, Plewiskach, Skórzewie, Zbąszyniu oraz na poznańskim Piątkowie i Ratajach.

 

Od tego momentu Akademia bardzo dynamicznie się rozwija, a młodych miłośników futbolu przybywa z dnia na dzień. Obecnie skupia ona wraz z projektem partnerskim około 3000 zawodników w 60 lokalizacjach na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej i jest jedną z największych szkółek piłkarskich w Europie Środkowo-Wschodniej. To pierwszy klub w Polsce, który zaczyna szkolenie już od 4 roku życia.

- Akademia Piłkarska Reissa to moje najmłodsze dziecko. Przez te 3 lata wykonaliśmy ogromną pracę. Stworzyliśmy struktury szkolenia dla najmłodszych, które jestem przekonany, stanowią pionierski model w naszym kraju. Co więcej, podjęliśmy współpracę z kluczowymi partnerami – KKS Lech Poznań oraz Herthą BSC Berlin. Dziś, w dniu naszej 3. rocznicy bez wahania mogę powiedzieć, że to co robię, ma naprawdę sens i sprawia, że czuje się spełnionym człowiekiem. Jednak nie byłoby klubu bez ludzi, którzy go tworzą. Dziękuję za dotychczasową współpracę przede wszystkim zawodnikom i ich rodzinom, trenerom, koordynatorom oraz pracownikom administracji  – opowiada Piotr Reiss.

Klub ma własną metodologię szkolenia, co oznacza, iż niezależnie od tego, czy dziecko trenuje w Akademii w Poznaniu, Pniewach czy Gnieźnie, objęte jest takim samym systemem piłkarskiego szkolenia.

- Ćwiczenia uzależnione są przede wszystkim od kategorii wiekowej zawodników i dostosowane są odpowiednio do poziomu zaawansowania danej drużyny. Chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i o to, by zawodnicy chodzili na treningi z uśmiechem na ustach oraz uczyli się sportowej rywalizacji. Cieszę się, że dzięki Akademii tylu młodych ludzi pokochało aktywność fizyczną, zwłaszcza w czasach, gdy inne formy rozrywki są równie kuszące  – dodaje były zawodnik Lecha Poznań.

Akademia to coś więcej, niż szkółka piłkarska. Na każdego zawodnika czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, takich jak: Piłkarska Liga Akademii, turnieje, obozy sportowe, wyjazdy do zagranicznych klubów czy bezpłatne wejścia na mecze Lecha Poznań. Akademia wyróżnia się także strukturą organizacyjną:

- Coraz większa popularność naszej szkółki mobilizuje do działania. Oczywiście cały czas się rozwijamy i uczymy. Przede wszystkim działamy jako klub sportowy z pełną obsługą prawną i księgową. Dbamy zarówno o rozwój naszych zawodników, jak i o dobry kontakt z rodzicami. Trener może skupić się na prowadzeniu zajęć i zapewnianiu jak najwyższego poziomu sportowego, a wszelkie informacje zostają przekazane rodzicom poprzez internetowy panel administracyjny oraz koordynatora danej lokalizacji. Wprowadzamy także wiele nowości i udogodnień dla naszych podopiecznych, m.in. Kartę Zawodnika Akademii wraz z Klubem Przyjaciela Akademii, bezpłatne konsultacje medyczne, treningi indywidualne, bramkarskie – mówi Piotr Matecki, Prezes Zarządu Klubu, współzałożyciel klubu.

Czy Akademia będzie kuźnią piłkarskich talentów?
- Wiele klubów już na starcie prowadzi selekcje i odrzuca dzieci, które nie mają umiejętności czy odpowiedniej sylwetki. Uważam, że każdemu należy dać szansę, bo niewykluczone, że to właśnie one za 2-3 lata zrobią największe postępy. Sam jestem tego najlepszym przykładem, kiedy po pierwszym treningu nie przyjęto mnie do drużyn młodzieżowych Lecha. Moim marzeniem jest wychowanie przyszłego reprezentanta Polski. Obserwując postępy, jakie robią zawodnicy Akademii, wierzę, że moje marzenia już niebawem się spełnią. Pomoże w tym z pewnością system rozgrywek, które organizujemy, a na wiosnę stworzymy najsilniejszą ligę. Wynik na tym etapie nie jest co prawda najważniejszy, ale w roczniku 2004 Akademia zdobyła Mistrzostwo Wielkopolski  – mówi popularny Rejsik.

Klub nie spoczywa na laurach. We wrześniu tego roku powstały nowe grupy skierowane do starszych dzieci, tj. urodzonych między 2001 a 1998 rokiem. Rywalizację rozpoczęła także drużyna seniorów, która zajmuje obecnie czołowe miejsce w tabeli w rozgrywkach B-klasy.

 

W najbliższym czasie planowane jest również otwarcie kolejnych lokalizacji, w których będą mogli trenować młodzi piłkarze, m.in. Trzcianka, Rokietnica, Środa Wlkp oraz Czarnków.

 

- Po ponad 3. latach funkcjonowania, wiemy co chcielibyśmy zrobić za 5 i 10 lat. Akademia ma zaplanowany program szkolenia aż do 2020 roku. Dzięki uwagom pracowników oraz opiekunów naszych zawodników czujemy motywację do dalszej pracy. Wspólnymi siłami budujemy środowisko piłkarskie, które jest sportową wizytówką naszego województwa –  dodaje prezes Piotr Matecki
 
Do Akademii Piłkarskiej w Gnieźnie wciąż może dołączyć każde dziecko od 4. roku życia.
Więcej informacji na stronie: http://www.akademiareissa.pl/gniezno oraz u koordynatora Radosława Witkowskiego - tel. 519 400 074 / email: r.witkowski@akademiareissa.pl
 

Akademia Reissa





treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,3-lecie-akademii-pilkarskiej-reissa.html