Biesiada średniowieczna przedsmakiem żużlowych zawodów sobotnich

2010-05-29



W piątek 28 maja w Gnieźnie na stadionie żużlowym przy ulicy Wrzesińskiej  odbyła się biesiada średniowieczna, która była jedną z imprez towarzyszących Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego - Pierwszego Króla Polski, który odbędzie się dzisiaj w grodzie Lecha. Główną atrakcją wieczoru była rywalizacja siłaczy, w której wzięli udział najsilniejsi ludzie w Polsce - Kuraś, Peksa i  Libacki.

Trzeba przyznać że chyba nie ma takiego drugiego turnieju żużlowego na świecie, który łączy w sobie rywalizację sportową z elementami historii. Zatem Turniej Chrobrego to nie tylko same zawody. To również wspaniała oprawa, stylizowana na czasy średniowiecza, i imprezy towarzyszące. Przed tygodniem odbyło się losowanie numerów startowych. Miejsce: gnieźnieński Rynek nie było przypadkowe. Uczestniczące w tym wydarzeniu osoby, miały widok na Katedrę, gdzie setki lat temu odbywały się koronacje pierwszych władców naszego państwa, w tym oczywiście patrona turnieju - Bolesława Chrobrego.

Na miniony piątek zaplanowano biesiadę średniowieczną, która miała być przedsmakiem tego, co czeka nas dzień później - rywalizacji najlepszych żużlowców świata. Zgodnie z zapowiedziami, punktualnie o godz. 17.30 z Rynku w stronę stadionu wyruszył barwny korowód, składający się z wojów i siłaczy, którzy mieli zmierzyć się kilkadziesiąt minut później. Towarzyszyli im mieszkańcy Gniezna, żywo zainteresowani średniowieczną zabawą. Po godz. 18 do rywalizacji stanęli siłacze. Zawodnicy znani dotychczas głównie z zawodów STRON MAN (m.in. Ireneusz Kuraś, Grzegorz Peksa, Lubomir Libacki, Piotr Heine, Damian Sierpowski, Artur Walczak, Tomasz Perek) byli przebrani w stroje charakterystyczne dla czasów Bolesława Chrobrego. Wyjątkowe były również konkurencje, przygotowane przez organizatorów w taki sposób, by jak najlepiej oddać okres kiedy panował nam syn Mieszka I. Zatem siłacze nosili 400 kg skarbiec Bolesława Chrobrego, przenosili kamienie na barkach (każdy ok. 70 kg), zmagali się z prawie 200 kg kowadłem. Przy tym mieli gorące wsparcie od publiczności, która mimo opadów deszczu, licznie stawiła się na gnieźnieńskim stadionie.

W przerwach między poszczególnymi konkurencjami, uczestnicy zabawy mieli okazję skosztować tradycyjnego jadła (pieczone prosie), wybić turniejową monetę czy przyglądać się pokazom rycerskim. Wszystko dzięki uprzejmości jednego ze współorganizatorów - Uczniowskiego Klubu Sportowego Master z Gniezna, który zadbał o odpowiednią oprawę biesiady. Wszystkim przygrywała nastrojowa muzyka.

Podczas biesiady średniowiecznej nie mogło zabraknąć akcentów związanych z turniejem, który zaplanowano na sobotę. Współprowadzący imprezę Jarosław Trąpczyński zapraszał publiczność do zakupu biletu na rywalizację żużlowców, tym bardziej, że w tym czasie dalej trwała przedsprzedaż wejściówek. Jak poinformowali nas organizatorzy, bilety na sobotę sprzedają się jak "świeże bułeczki". Do tej pory nabywców znalazło już ponad 3 tys. wejściówek. Oznacza to, że w sobotę gnieźnieński stadion będzie pękał w szwach. Sprzedaż biletów będzie kontynuowana od godz. 11. Bramy stadionu zostaną otwarte o godz. 15.30.

Impreza trwała do późnych godzin wieczornych. Publiczność żywo dyskutowała na temat sobotnich zawodów. Trwały przekomarzania przy wskazywaniu zwycięzcy turnieju. Jedni stawiali na znajdującego się w doskonałej formie Tomasza Golloba. Inni na armię zaciężną w osobach Crumpa i Pedersena. Co do jednego wszyscy byli zgodni: takiego turnieju w Gnieźnie nie było od wielu lat. Najlepsi żużlowcy na świecie będą zmagać się o insygnia królewskie, a co za tym idzie o tytuł króla gnieźnieńskiego speedwaya, który do tej pory należy do ubiegłorocznego triumfatora - Grega Hancocka. Najlepszy otrzyma kopię Szczerbca, miecza koronacyjnego pierwszych władców naszego państwa.

Impreza pod patronatem medialnym: SportGniezno.pl, Radio Gniezno i Przemiany na Szlaku Piastowskim

Więcej zdjęć w galerii - TUTAJ
 
Fragment zawodów:
 

Źródło - start.gniezno.pl/foto SportGniezno.pl
 








KONKURS DLA PUBLICZNOŚCI








DALSZA CZĘŚĆ ZAWODÓW













 






treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Biesiada_sredniowieczna_przedsmakiem_zuzlowych_zawodow_sobotnich.html