I maja 2013 r. na Ogródku Jordanowskim przy ul. 3 Maja w Gnieźnie odbył się Rodzinny Festyn Sportowo – Rekreacyjny „Majówka 2013”zorganizowany przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan przy współudziale Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie, Urzędu Miejskiego, Rady Osiedla Stare Miasto i Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie.
Przepiękna pogoda, mnóstwo atrakcji i właściwa reklama przyczyniła się do ogromnej frekwencji mieszkańców naszego miasta i powiatu a zwłaszcza tej części najmłodszej. W ramach atrakcji imprezy muzycznie prezentował się znany zespół Record. Dla najmłodszych jak zawsze oblegane były urządzenia dmuchane, trampolina i przejazdy kładem i samochodzikami akumulatorowymi. Komplet pasażerów miał każdorazowo wóz w zaprzęgu konnym wożący chętnych ulicami miasta. W zakresie bezpieczeństwa w ciekawy i przyjaznym klimacie spotkały się panie funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Zainteresowani mogli posiedzieć w radiowozie policyjnym
przystosowanym do przewozu zatrzymanych, malować kolorowanki o tematyce prewencyjnej oraz zrobić sobie sesję zdjęciową z policyjną maskotką Pyrkiem. Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowali strażacy z OSP z Witkowa. Udostępnili zainteresowanym możliwość z bliska poznania pełnego wyposażenia wozu strażackiego a i nie zabrało gaśniczej piany.
Młodsi i starsi mogli wykazać się „celnym okiem” w turnieju strzeleckim z podziałem na odpowiednie kategorie. Także w innych konkurencjach rekreacyjno – sportowych mogli wykazać się głównie młodsi uczestnicy festynu. Rywalizowano w rzucie lotką do tarczy, rzucie ringo, hula hoop, skakance i rzucie woreczkami do kosza.
Wyniki w poszczególnych konkurencjach:
rzut woreczkiem
dziewczynki:
1. Martyna Staniszewska
2. Marta Purol
3. Jagoda Dziel
chłopcy:
1. Wiktor Przybylak
2. Szymon Głowacki
3. Jakub Friedrich
Lotki
dziewczynki:
1. Karolina Chojnacka Julia Łysakowska
2. Karolina Jaguszewska
chłopcy:
1. Samuel Wdowczyk
2. Radek Kmicik
3. Gracjan Bruch
dorośli:
1. Tomasz Stanowski
2. Romana Błochowiak
3. Dorota Manuszak
rzut ringo:
dziewczynki:
1. Natalia Kosin
2. Martyna Dolacińska
3. Weronika Chojnacka
chłopcy:
1. Michał Stober
2. Piotr Wojdarowicz
3. Dawid Chojnacki
podbijanie piłeczki tenisowej:
dziewczynki:
1. Klaudia Szymaniak
2. Daria Nitka
3. Monika Piechowiak
chłopcy:
1. Adam Wierter
2. Mikołaj Stanowski
3. Michał Stober
skoki przez skakankę:
dziewczynki:
1. Wiktoria Mroczek
2. Klaudia Szymoniak
3. Karolina Chojnacka
chłopcy:
1. Daniel Nowicki
2. Krystian Kwiecień
3. Gracjan Bielerzewski
hula hop:
dziewczynki:
1. Klaudia Szymaniak
2. Anna Erwin
3. Wiktoria Ulatowska
chłopcy:
1. Oliwier Góral
2. Michał Czarnecki
3. Mateusz Ulatowski
turniej strzelecki -
open
1. Figas Zbigniew
2. Adel Magbool
3. Kubiak Jarosław
kobiet
1. Nowak Marta
2. Horoszczak Agnieszka
3. Torzewska Dagmara
podbijanie piłeczki tenisowej (t.ziemnego)
1. Chojnacka Karolina
2. Marool Barbara
3. Stanowski Mikołaj
(wyróżnienia: Kunowska Klaudia, Błaszczyk Szymon)
Zwycięzcy konkurencji z podziałem na dziewczynki i chłopców otrzymali pamiątkowe medale i upominki rzeczowe. Zachęcano także do gry w tenisa ziemnego organizując min. konkurs podbijania piłeczki tenisowej. W końcowej części festynu zaprezentował się Teatr Herbi z Leszna w spektaklu edukacyjnym w zakresie bezpieczeństwa pt. „Dyzio na drodze”. Pani Anna Smolenko z Rady Osiedla Stare Miasto wystawiła szereg obrazów malowanych przez lokalnych artystów Grupę Starówkę.
Inne atrakcje festynu to pokaz dekupażu z Warsztatów Terapii Zajęciowej, loteria fantowa i koło fortuny wspierające działania na rzecz środowiska lokalnego w tym osób niepełnosprawnych. Impreza zabezpieczona była od strony medycznej a dodatkowo można było sobie zmierzyć ciśnienie. Prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan poseł Tadeusz Tomaszewski przeprowadził konkurs wiedzy o symbolach narodowych, zapisach Konstytucji RP i funkcjonowaniu władz samorządowych w którym liczyły się najszybsze i prawidłowe odpowiedzi. Zwycięzcy otrzymywali książeczki – Konstytucje RP wydane w 2013 r. oraz imiennie dedykowane. Ten patriotyczny element celowo przygotowano z okazji przypadającego na 2 maja Dnia Flagi Narodowej. Rozdawano także najmłodszym uczestnikom małe flagi narodowe –
chorągiewki. Drugi przeprowadzony konkurs dotyczył tematyki ogródków jordanowskich. Wszystkim konkursom czy konkurencjom towarzyszyły upominki rzeczowe oraz słodycze. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy młodszej części uczestników. Festyn dobiegł końca a kolejka do malowania nadal nie chciała się zakończyć. Uczestnicy festynu mogli skosztować nieodpłatnie kiełbasek z grilla, które zresztą jak wszystkie inne atrakcje poza loteriami były za darmo.
Z zaproszenia na festyn lub po prostu rekreacyjnie skorzystali:
- Prezydent Gniezna Jacek Kowalski,
- Starosta Gnieźnieński – Dariusz Pilak,
- Przewodnicząca Rady Miasta – Maria Kocoń,
- Dyrektor MOPS - Hanna Adamczak,
- Dyrektor PCPR – Agnieszka Horoszczak,
- Z-ca dyrektora Spółki Urbis – Henryk Gędek,
- radni miejscy:
Halina Sajewska, Jan Budzyński, Tadeusz Purol i Bartosz Wojciechowski.
Nie zabrakło także zaproszonych z członkami organizacji pozarządowych jak:
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – prezes Krystyna Scholz Chruściel, Stowarzyszenie Dzieci Wojny – prezes Danuta Kolenda, Powiatowe Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych „Dom” – prezes Marian Wierzbicki i Maria Grygiel Chwiałkowska, Rodzinny Ogród Działkowy im. Grodu Lecha – prezes Wojciech Gola. W gronie organizatorów obecni byli Prezes SMW poseł Tadeusz Tomaszewski, wiceprezes SMW Stanisław Dolacinski – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gniezna, Przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto – Daria Danik i Kierownik Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych – Zofia Komosińska. Organizacja w dniu 1 maja festynu rekreacyjnego dla mieszkańców na stałe wpisała się w kalendarz imprez na rzecz lokalnego środowiska mieszkańców naszego miasta i powiatu.
SMW Bartosz Wojciechowski/Foto Tomasz Kostencki