Finał Mistrzostw Wielkopolski w Unihokeju Chłopców

2009-10-28

W środę 28 października, dzień po rozgrywkach dziewcząt  był dniem, w którym również w hali II LO w Gnieźnie przy ul. Łubieńskiego odbył się Finał Mistrzostw Wielkopolski w Unihokeju chłopców.

Tak, jak turniej dziewcząt,  tak i Mistrzostwa chłopców  są pierwszą imprezą wpisaną w kalendarz Szkolnego Związku Wielkopolskiego w Unihokeju.

Niestety Mistrzostwa dziewcząt można zaliczyć do średnio udanych ze względu na jedyną reprezentację z Wolsztyna  oprócz druzyn z Gniezna, ale jak napisaliśmy,  jest to pierwsza taka impreza i rokująca nadzieje na kolejne lata w  szkolnych rozgrywkach.

Mistrzostwa chłopców cieszą się szerszym zainteresowaniem, co było widać po przybyłych kibicach oraz zgłoszonych drużynach z poza Gniezna takich jak: z  Wolsztyna, Swarzędza i Poznania.

Tutaj ze sobą grać miały zespoły  w ustalonym grafiku 4-5, 5-6, 4-6

Oficjalnego otwarcia dzisiejszych Mistrzostw dokonał Prezes Szkolnego Związku Wielkopolskiego w Unihokeju – Zdzisław Urbańczyk wspólnie z  Inspektorem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu - Tomaszem Pokładeckim i Wice Prezesem Wielkopolskiego Związku Unihokeja – Tomaszem Wojciechowskim, życząc wszystkim drużynom powodzenia w mistrzostwach i zdobywania wielu goli.

Sędziami zawodów ponownie byli:
Bartosz Burek, Szymon Kozanecki, Piotr Wojciechowski

Po wszystkich przedmowach również i dzisiaj drużyny zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie razem z przybyłymi gośćmi.
Po zakończeniu oficjalnych ceremoni na boisko wyszły drużyny ZSZ z Wolsztyna i ZSP nr 1 ze Swarzędza.

Już po pierwszych minutach gry dało się zauważyć różnice pomiędzy drużynami. Wolsztynianie przeprowadzali przemyślane akcje, wiele podań było celnych, które aż czterokrotnie  kończyły się zdobytymi bramkami. Zawodnicy ze Swarzędza bardzo często po przejęciu piłki szybko ją tracili i zmuszani byli w większej części meczu do obrony, która niestety była nieskuteczna i przepuściła wszystkie celne strzały na swoją bramkę. Ataki również były słabe, jeżeli już byli na połowie Wolsztynian, nie udało im się ani razu skutecznie  ich zakończyć Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną Wolsztynian 4:0

Drugim meczem było spotkanie pomiędzy I LO z Gniezna, a ZSP nr 3 również z Gniezna. Tutaj można dokładnie napisać co pisałem wyżej o pierwszym spotkaniu,  z tą różnicą,  że po jedynym udanym ataku I LO na bramkę ZSP nr 3 udało im się zdobyć honorowego gola. Ostatecznie mecz zakończył się wygraną ZSP nr 3 4:1

Trzecim meczem było spotkanie pomiędzy ZSP nr 2 z Gniezna, a  ZSP nr 1 ze Swarzędza. Tutaj walka od samego początku do  końca była wyrównania i obfitowała w dużą ilośc strzelonych bramek. Mecz zakończył sie wynikiem 8:7 dla ZSP nr 2

Czwarte spotknie,  to pojedynek pomiędzy ZSP nr 3 z Gniezna i XI LO z Poznania. Tutaj większość akcji toczyła się  pod bramką drużyny poznańskiej, która nie za bardzo mogła nawiązać kontakt z przeciwnikami, choć dwa udane wypady zaliczyli na bramkę gnieźnian - zdobywając dwa gole. Niestety to było wszystko, co drużynie z XI LO z Poznania udało się zdobyć - przegrywając spotkanie 2:6

Piątym meczem było spotkanie ZSP nr 2 z Gniezna z ZSZ z Wolsztyna. Spotkanie po serii błedów gnieznian, które skrzętnie wykorzystywali zawodnicy z Wolsztyna zakończyło sie wynikiem 8:3 dla Wolsztynian.

Szóste spotkanie, to rozgrywki pomiędzy I LO z Gniezna a XI LO z Poznania. Również i w tym meczu dało się zauważyć różnicę w grze obydwu drużyn. W całym spotkaniu górowali zawodnicy gnieźnieńscy z I LO doprowadzając wynik meczu na  4:1

I półfinał:
Mecz  pomiędzy ZSZ z Wolsztyna przeciwko I LO z Gniezna w pierwszej i drugiej połowie był bardzo zacięty. Żadna z ekip nie odpuszczała i za wszelką cenę starała się nie dopuścić do straty bramki. Ostatecznie spotkanie zakończyło  się remisem 3:3. Po krótkiej przerwie nastąpiła pięcio minutowa dogrywka, w której okazali się lepsi zawodnicy z Wolsztyna wygrywajac mecz 4:3 i  to ta drużyna przechodzi do finału.

II półfinał
Drugie spotkanie półfinałowe pomiędzy ZSP nr 2 z Gniezna przeciw ZSP nr 3 z Gniezna przebiegało  dość ciekawie dla oczu widza. Szybkie ataki obydwu drużyn, wiele strzelonych bramek oraz odpieranych ataków, doprowadziło spotkanie do 6:4 dla ZSP nr 2 z Gniezna i to właśnie oni przechodzą do finałów, gdzie spotkają się z zawodnikami z Wolsztyna.

Mecz o III - IV miejsce

Spotkanie o III - IV miejsce pomiędzy ZSP nr 3 z Gniezna i I LO z Gniezna rozegrane zostało bez wiekszej historii całego meczu,  w głównej mierze oparte na szybbkich atakach i szczelnej obronie, a tą miała najbardziej skuteczną
drużyna I LO z Gniezna,  która ostatecznie wygrywa mecz 2:0,  zdobywając III miejsce w mistrzostwach.

Finał
Ostatnie spotkanie tych mistrzostw, ale za to najważniejsze - finałowe,  to mecz pomiędzy ZSZ Wolsztyn i ZSP nr 2 z Gniezna. Mecz od samego początku do  końca był zacięty. Walka toczyła się na każdej ze stron i  żadna nie miała ochoty oddać pierwszeństwa drugiej drużynie. Niestety jak to w sporcie bywa, lepszym okazuje się nie zawsze ten, co więcej atakuje, ale ten, który potrafi wykorzystać błędy swoich przeciwników, a tą drużyną okazała się ekipa z Gniezna która strzeliła o jeden gol więcej, a ostatnia bramka padła na ok.  1,5 minuty przed zakończeniem meczu, która zadecydowała o końcowym  zwycięstwie  ZSP nr 2.
To własnie zawodnicy tej drużyny  wygrali to spotkanie 3:2 i zdobyyli tytuł Mistrza Wielkopolski w Unihokeju za rok 2009.