Finał Pucharu Polski Młodziczek

2011-06-13

W dniach 6 – 11 czerwca br odbywał się w nadmorskich miejscowościach Dźwirzyno i Mrzeżyno Finał Pucharu Polski Młodziczek w piłce ręcznej (oficjalne Mistrzostw Polski dla tej kategorii wiekowej). W zawodach tych wzięło udział 28 najlepszych zespołów w Polsce. Pierwszy raz impreza rangi mistrzowskiej odbywała się w takiej formule. Zawody podzielono na część grupową a po niej mecze rozstrzygały się w bezpośrednim starciu. W zawodach tych prawo startu miały drużyny, które wcześniej uplasowały się w rozgrywkach wojewódzkich na pierwszych dwóch miejscach. Wśród finalistów znalazła się nasza ekipa gnieźnieńskich młodych szczypiornistek MKS MOS Gniezno.
Zespół z Gniezna złożony w połowie z dziewczyn z rocznika 1996 i 1997 nie należał przed zawodami do faworytów. Nasz team trafił do silnej grupy z MKS Kusym Szczecin i SKS Kusym Kraków.

Pierwszego dnia Mistrzostw nasza drużyna zmierzyła się z ekipą ze Szczecina. Samo spotkanie zaczęło się dla naszego zespołu bardzo obiecująco. Do 10’ mecz był bardzo wyrównany. Następne 3’ to dominacja gnieźnianek. MKS MOS zdobył wtedy 4 bramki pod rząd. W 13’ to nasz zespół prowadził 10 : 6. Niestety dwuminutowa kara odmieniła przebieg gry na parkiecie. Całe spotkanie zakończyło się porażką MKS MOS  18 : 24.
W drugim dniu rywalem gnieźnianek był zespół Kusego Kraków. Pierwsza odsłona tego meczu bardzo wyrównana. Prowadzenie zmieniało się co akcję. Wynik po pierwszych 20’ dawał prowadzenie krakowianką 8 : 7. W drugiej obraz gry się nie zmieniał aż do 32’.
Po tym czasie przewagę uzyskały krakowianki i wygrały całe spotkanie 19 : 14.

W kolejnej fazie nasza drużyna zmierzyła się z ekipą PMOS Busko Zdrój. Mecz był tylko wyrównany przez pierwsze 2’. Po tym czasie na parkiecie dominowała tylko drużyna z Gniezna. Do przerwy gnieźnianki prowadziły już 16 : 10. Po przerwie obraz gry się nie zmieniał i całe spotkanie zakończyło się wygraną MKS MOS 31 : 20.

Kolejnym rywalem gnieźnianek była drużyna KSS Kielce. Pierwsza połowa tego spotkania do 9’ bardzo wyrównana. Na tablicy widniał remis 6 : 6. Potem na boisku panowała drużyna z Kielc. Wynik po I połowie był niekorzystny dla gnieźnianek 10 : 16. Druga połowę  młode piłkarki ręczne z Gniezna rozpoczęły z nowym animuszem. Zaskoczone dziewczyny z Kielc pomału zaczęły tracić wypracowana przewagę z pierwszej części. W 36’ był już remis 18 : 18. Potem zaczął się okres wyrównanej i zaciętej gry. Oba zespoły stworzyły znakomite widowisko. Na kilka sekund do końca to gnieźnianki miały piłkę w posiadaniu. Niestety piłka po dobrym i silnym rzucie trafiła w słupek a potem w ręce przeciwniczek. Tym udało się trafić na 6 sekund przed syreną kończącą mecz do bramki MKS MOS i zakończyć to spotkanie zwycięstwem 21 : 20.

Gnieźnianki rozegrały jeszcze jedno spotkanie o 19 miejsce w całym turnieju finałowym z MKS Truso Elbląg. Niestety to było najsłabsze spotkanie gnieźnieńskiego zespołu podczas całej imprezy. Gnieźnianki przegrały tą rywalizację 24 :15 (13 : 9).
Ostatecznie zespół prowadzony przez Roberta Dyca i Romana Solarka sklasyfikowany został na XX miejscu.

MKS MOS Gniezno reprezentowały: bramkarki – Strzelecka Marta i  Kobyłecka Lidia; zawodniczki pola - Budzyńska Anita, Tomaszewska Paulina, Tomaszewska Katarzyna, Wojtkowiak Marta, Ławniczak Jagoda, Łuczak Kaludia, Stankiewicz Kamila, Chuda Monika, Sowa Agnieszka, Zimna Ewa, Jarzembowska Izabela, Wojciechowska Klaudia.