Klub Sportowy Walka Gniezno (Brazilian Jiu-Jitsu)

2009-08-06



SportGniezno.pl przeprowadził kolejną rozmowę, tym razem z  Przemysławem Gnatem, trenerem Klubu Sportowego Walka Gniezno (Brazilian Jiu-Jitsu)

Może na początek coś o sobie?
Od  2002 roku jestem instruktorem i zarazem sędzią BJJ. Posiadam brązowy pas. Do moich najważniejszych osiągnięć mogę , w bardzo dużym skrócie, zaliczyć:  zajęcie I miejsca w IV Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w BJJ (Neuried-Ichenheim, 2004 r.) w kategorii +91 kg (biały pas). Potem I miejsce w III Otwartych Mistrzostwach Europy w BJJ (Lizbona, 2006 r.) kategoria Adult Blue Belt Super Heavy no i najważniejsze -  II miejsce w Mistrzostwach Świata No Gi 2008 (Los Angeles, 2008 r.) w kategorii Master Purple Belt Super Pesado. Oczywiście to tylko fragment moich osiągnięć ale wolałbym skupić się na tym co i kiedy zdobywał klub.

Od kiedy klub rozpoczął swoja działalność?
Wszystko zaczęło się 2 września 2003 roku, kiedy to odbył się pierwszy trening. W sali Centrum Rekreacyjno-Sportowego Studio Fitness przy Al. Reymonta zebrało się kilkanaście osób, które pod wodzą Przemka, naszego trenera - twórcy i pomysłodawcy całej tej zabawy - utworzyły pierwszą w Gnieźnie sekcję brazylijskiego jiu-jitsu.


Jaka była frekwencja w początkach klubu?
Dziś nikt już nie potrafi powiedzieć, ilu zaczynało. W pierwszym roku działalności Klubu na treningach przewinęło się ok. 30 osób. Niektórzy dołączali w trakcie sezonu, inni w jego trakcie odchodzili. Z biegiem czasu ukształtowała się jednak stała, zahartowana w bojach grupa dwunastu, nie licząc trenera, osób.

Jakie sukcesy zdobyliście przez te parę lat?
   Do końca 2003 roku cała działalność Klubu ograniczała się do treningów i można powiedzieć, że nic ponadto się nie działo. Zmiany przyniósł rok 2004, którego początek obfitował w interesujące wydarzenia. W pierwszych tygodniach tegoż roku została ostatecznie ustalona nazwa klubu. Krótko po tym klub został zgłoszony i zaliczony w poczet członków organizacji BJJ Polska, zrzeszającej kluby BJJ z całej Polski.
   Prawdziwym wydarzeniem w historii WALKI była pierwsza konfrontacja na macie z zawodnikami z innego klubu. Do sparringowego spotkania z kolegami z BJJ Aleksandrów Łódzki doszło w lutym 2004 roku w Aleksandrowie. Podczas wspólnego treningu toczono walki pomiędzy zawodnikami z przeciwnych drużyn. Ze względu na brak "sędziowania" tychże walk trudno powiedzieć, która ze stron okazała się mocniejsza, nie o to jednak chodziło. Liczyła się przede wszystkim możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w konfrontacji z zawodnikami spoza własnego klubu i zebranie pierwszych doświadczeń.
   6 marzec 2004 roku to kolejna przełomowa data w historii klubu. Tego dnia bowiem w Poznaniu odbyły się zawody BJJ, w których po raz pierwszy klub zaprezentował się oficjalnie na arenie ogólnopolskiej. Więcej informacji na temat tych i pozostałych zawodów, w których braliśmy udział znajduje się w dziale Zawody. Z Poznania wróciliśmy jeszcze bez żadnego trofeum.
   Inaczej było już podczas kolejnych zawodów, w których jako klub wzięliśmy udział. Pierwszy sukces w historii WALKI GNIEZNO zanotowaliśmy podczas turnieju o Puchar Pomorza w BJJ. Wspomniany turniej odbył się w Koszalinie 24 kwietnia 2004 roku.
   Kolejne zawody i kolejne sukcesy. Tym razem udanie zakończyła się wyprawa do Trójmiasta na Puchar Gdyni w SW i BJJ. Zawody w Gdyni odbyły się 5 czerwca 2004 roku.
   Po przerwie wakacyjnej i kilku treningach w nowym sezonie ogłoszono drugi nabór do klubu. Od połowy września treningi rozpoczęło ok. 10 osób, które poszerzyły kadrę WALKI.
   W dniach 16-17 października 2004 roku miał miejsce debiut zawodników WALKI na arenie międzynarodowej. Czwórka naszych wzięła udział w IV Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w BJJ i SW w Neuried-Ichenheim. Pierwszy międzynarodowy start i od razu wielki sukces. Zbiór trofeów klubu wzbogacony został aż o 6 medali!
   W odbywającym się w dniu 23 października 2004 roku w Poznaniu seminarium BJJ wzięła udział trójka zawodników z Gniezna. Tematem spotkania były między innymi walka gardą i wyjścia z pozycji bocznej. Jeden z uczestniczących w seminarium gnieźnian, instruktor klubu WALKA GNIEZNO - Przemek, po jego zakończeniu przystąpił do egzaminu na niebieski pas. Egzamin przebiegł pomyślnie dla naszego trenera i od tego dnia w klubie mamy pierwszego człowieka z "kolorowym" pasem BJJ. Dodam tylko, że przeprowadzającym egzamin był znany wszystkim Karol Matuszczak.
   W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia - 24 grudnia 2004 roku - uruchomiona została strona internetowa klubu. Strona, którą właśnie przeglądasz.
   Drugi świetny występ poza granicami kraju zanotowaliśmy 22 stycznia 2005 roku, kiedy to odbył się w Karlsruhe (Niemcy) turniej pod nazwą Submissăo Newcomer Grappling Challenge. Ekipa WALKI GNIEZNO, składająca się z pięciu osób zaprezentowała się znakomicie, zdobywając łącznie siedem medali w BJJ i SW. W klasyfikacji drużynowej WALKA uplasowała się na drugiej pozycji ulegając tylko ekipie gospodarzy Team Schadek Karlsruhe. Srebrny medal drużynowo cieszy tym bardziej, że w porównaniu z innymi zespołami klub WALKA GNIEZNO reprezentowała niewielka liczba zawodników.
   Zawodnicy WALKI nie spoczęli jednak na laurach. Po udanych występach w kilku turniejach przyszedł czas na dalsze doskonalenie umiejętności. Niezwykle pożyteczny okazał się udział w seminarium z Weltonem Ribeiro (3 dan BJJ). Seminarium, w którym uczestniczyli członkowie klubu WALKA GNIEZNO odbyło się 13 lutego 2005 roku w Łodzi.
   Dwa tygodnie później, sobota 26 lutego 2005 i kolejne zawody. Tym razem po sąsiedzku, bo w Czerwonaku pod Poznaniem odbył się turniej Copa Posnania II w BJJ. Turniej był silnie obsadzony, udział wzięło ok. 200 zawodników z całego kraju. Tym razem liczna reprezentacja Gniezna wypadła nieco słabiej przywożąc tylko jeden medal.
   Kolejne seminarium z udziałem gnieźnieńskich zawodników odbyło się 11 marca 2005 roku w Szczecinie. Tym razem prowadzącym był Igor Gracie (czarny pas BJJ). Pierwsza w Polsce okazja do zobaczenia w akcji na żywo członka słynnej rodziny Gracie.
   Po seminarium znowu przyszła kolej na start w zawodach. Tym razem WALKA GNIEZNO w sile siedmiu ludzi, sześciu zawodników plus trener, udała się do podwarszawskiej miejscowości Kobyłka, by wziąć udział w VII edycji Otwartego Grand Prix Polski w Walce Wręcz i Grapplingu. I tym razem wyjazd okazał się udany. Start naszych zawodników zaowocował czterema medalami.
   Maj 2005 roku obfitował w wydarzenia sportowe z udziałem zawodników z Gniezna. Już 1 maja czwórka zawodników WALKI udała się na Mazury, gdzie w Mikołajkach zorganizowano VII Mistrzostwa Polski w Sportowym JIUJUTSU Polskiej Organizacji JIUJUTSU. Turniej wypadł znakomicie w wykonaniu naszych zawodników. W kategorii Grappling (Mocowanie JiuJutsu) zdobyliśmy 4 medale, po dwa srebrne i dwa brązowe.
   Dwa tygodnie później, w sobotę 14 maja, tym razem trójka zawodników wzięła udział w I Mistrzostwach Polski w Submission Wrestling. Po bardzo ciężkich bojach do Gniezna przywieźliśmy jeden brązowy medal.
   Aż siedmiu zawodników z Gniezna wystartowało tydzień później, 21 maja w Koninie w pierwszym turnieju o Puchar Polski BJJ zorganizaownym przez BJJ Polska. Tym razem ulubionym kolorem Gnieźnian okazał się srebrny. Dwa medale za zajęcie drugich miejsc przypadły w udziale naszym zawodnikom.
   W połowie czerwca 2005 do Brazylii poleciał Przemek. Na miejscu odbył on dwutygodniowe szkolenie w słynnej Akademii Gracie Barra.
   Pod koniec czerwca 2005, a dokładniej 26 dnia tego miesiąca w Bydgoszczy wystartowała dwójka zawodników z Gniezna. Tego bowiem dnia odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Pomorza i Kujaw w BJJ. Tym razem nie dane było zawodnikom WALKI wrócić do domu z medalami.
   Wakacje 2005. Przerwa wakacyjna. Oficjalny brak treningów. Choć nieoficjalnie... i tak co nie którzy przychodzili się kulać, zamiast leczyć naderwane mięśnie i wyłamane stawy...
   Po przerwie wakacyjnej rozpoczął się nowy sezon. I zaczęły się starty w turniejach. 24 września 2005 roku odbyły się szóste już zawody z cyklu The Ultimate Grappling Challenge. Z czwórki zawodników reprezentujących gnieźnieński klub BJJ dwójka wróciła z medalami.
   1 października 2005 roku piątka naszych zawodników wybrała się na turniej BJJ do Włocławka. Bilans walk, to jeden medal srebrny i jeden brązowy.
   W dniach 15-16 października odbyły się V Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec w BJJ oraz turniej V Open Challenge w SW. Zawodnicy Walki Gniezno we trójkę zdobyli 6 medali: 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.
   22 października 2005 w Dublinie odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Irlandii w BJJ. Reprezentujący Walkę Gniezno Dawid zdobył tam dwa medale.
   27 października ruszyła kolejna sekcja dla początkujących. Grupę prowadzi Przemek i Paweł. Na treningi zgłosiło się wielu chętnych.
   Jedynym występem Gnieźnian w listopadzie były Mistrzostwa Polski w BJJ w Czerwonaku. Tym razem nikt z naszych nie stanął na podium. Jednak towarzyszący Mistrzostwom turniej dla początkujących zdominowali Gnieźnianie zdobywając we czwórkę trzy złote i jeden brązowy medal. W roli sędziego wystąpił na tych zawodach Przemek.
   Znakomicie zaprezentowała się ekipa Walki Gniezno na Mistrzostwach Europy w Brazylijskim Jiu-Jitsu w Lizbonie. Pięciu naszych zawodników zdobyło łącznie cztery medale. Złoty medal i tutuł Mistrza Europy w kategorii Adult Blue Belt Super Heavy zdobył Przemysław Gnat. Srebrne medale zdobyli Maciej Kowalski w kategorii Adult White Belt Light oraz Rafał Pacanowski w kategorii Adult White Belt Super Heavy. Trzecie miejsce w kategorii Masters Blue Belt SuperSuper Heavy zajął Grzegorz Szymczyk. Mistrzostwa rozegrano w dniach 28-29 stycznia br.
   W dniu 31 stycznia 2006 roku przebywający w Polsce Roy Harris przeprowadził egzaminy na niebieskie, purpurowe i brązowe pasy. Z klubu Walka Gniezno promocję na niebieskie pasy otrzymali: Maciej Kowalski, Paweł Konieczny oraz Paweł Kamiński.
   25 lutego 2006 roku odbył się trzeci turniej o puchar Poznania. Spośród siedmiu gnieźnieńskich zawodników biorących udział w zawodach, trójka zdobyła medale. I tak srebrny medal w kategorii do 94,4 kg wywalcPrzemysław Gnat - trenerzył Rafał Pacanowski, brązowy medal w kategorii do 74,9 kg zdobył Maciej Kowalski. Również brązowy medal w kategorii Open wywalczył Marcin Wiśniewski.
   18 marca 2006 roku nasi reprezentanci wzięli udział w Otwartych Mistrzostwach Węgier w Submission Wrestling. Gnieźnianie w Budapeszcie zdobyli trzy medale, wszystkie koloru brązowego. Na podium stanęli Maciej Kowalski, Paweł Kamiński i Przemysław Gnat.
   Kolejne zawody, w których udział wzięli zawodnicy z Gniezna odbyły się w Warszawie. W "Copa de Polonia 2006" 25 marca 2006 roku zdobyliśmy 10 medali: 5 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe. W zawodach po raz pierwszy zaprezentowała się nasza grupa początkujących.
   18 kwietnia przeprowadzone zostały wybory Prezesa oraz Zarządu klubu. Prezesem został założyciel klubu i instruktor - Przemysław Gnat. W skład Zarządu weszli także Maciej Kowalski, Dariusz Berg, Paweł Kamiński oraz Tomasz Grajek.
   Nie udała się wyprawa do Szczecina na II Mistrzostwa Polski w Submision Wrestling. Żadnemu z reprezentantów Walki Gniezno nie udało się zająć medalowej pozycji. W skład zespołu startującego na Mistrzostwach weszli: Maciej Kowalski, Dariusz Berg, Paweł Kamiński oraz Przemysław Gnat.
   Pięć medali wywalczyli w Koninie zawodnicy Walki Gniezno podczas rozgrywanego po raz drugi Pucharu Polski w brazylijskim jiu-jitsu. W grupie początkującej drugie miejsce w kategorii do 79 kilogramów zajął Maciej Kwaśniewski, a pierwsze miejsce w kategorii do 85 kilogramów wywalczył Patryk Waberski. W grupie zaawansowanej zawodnicy.

Dziękuję za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów

Ja również dziękuję i też mam nadzieję że wasza strona osiągnie sukces

żródło: materiał uzupełniony z www.bjj.gniezno.pl
(ŁS)
 




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Klub_Sportowy_Walka_Gniezno_Brazilian_Jiu-Jitsu.html