Łuczniczy turnieju o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu czas zacząć

2011-07-26



Już w najbliższą sobotę 30 lipca w Dolinie Pojednania w ramach widowiska historycznego Koronacji Królewskiej, dojdzie do zawodów w ramach piątego  już Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu. Uczestnikiem turnieju może być każdy, kto ukończył 16 lat i nie trenuje wyczynowo łucznictwa, jako dyscypliny sportowej. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 11.00 a zakończenie i wręcznie nagrody głównej na 13.00.

Prezentujemy szczegółowy regulamin turnieju:

Ogólne zasady rozgrywania turnieju łuczniczego w ramach Gnieźnieńskich Spotkań z Historią o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu.

1. Turniej jest turniejem otwartym. Uczestnikiem/uczestniczką może być osoba, która ukończyła 16 lat i została zgłoszona jako uczestnik, zarówno Gnieźnieńskich Spotkań z Historią jak i Turnieju Łuczniczego.

2. W turnieju nie mogą startować zawodnicy, którzy wyczynowo trenują lub kiedykolwiek trenowali łucznictwo, jako dyscyplinę sportową. Turniej ma charakter rekreacyjny, bez rozbudowanej struktury instytucjonalnej, dlatego sprawa przestrzegania tego punktu jest sprawą honorową samych uczestników.

3. Uczestnicy turnieju występują obowiązkowo w strojach "z epoki" tj. IX-XV w.

4. W turnieju można posługiwać się dowolnym rodzajem łuku, który jest kopią broni historycznej, dobrze gdy właściwej dla okresu Średniowiecza. Wykluczone są wszelkie nowoczesne modyfikacje, ulepszenia, przyrządy celownicze, tworzywa sztuczne itp. Tak łuk, jak i strzały (min. 3 szt.) stanowią własność łucznika - muszą być drewniane z grotem metalowym, a wszystkie ich elementy wykonane są z materiałów naturalnych. W czasie trwania turnieju nie wolno zmieniać łuku.

5. Przebieg turnieju:

 - uczestnicy strzelają kolejno wg. listy powstałej w drodze losowania nr kolejnego oraz łuczników dopisanych na ostatnich pozycjach, a zgłoszonych w dniu turnieju;

 - każdy uczestnik strzela do odrębnej tarczy, strzelając trzykrotnie w każdej serii, do której się zakwalifikował;

- liczą się tylko te strzały, które utknęły we właściwej tarczy (punkty od 0 do 10 odczytuje sędzia pomocniczy, strzała na linii oceniana jest na korzyść łucznika);

 - w każdej serii odpowiadającej odległości, odpadają 1, 2, 3, 4 itd. najsłabsze wyniki (o ilości odpadających informuje Sędzia Główny przed rozpoczęciem zawodów). Np. przy 10 uczestnikach 1 wynik, przy 20 uczestnikach 2, przy 30 uczestnikach 3 itd.;

 - Odległościami turniejowymi są: 15, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 m. W turnieju wygrywa ten łucznik, który uzyska najlepszy wynik z największej odległości. W chwili nie rozstrzygnięcia Turnieju na odległości 70 m, zarządzona zostaje seria dodatkowa trzech strzałów - i tak do skutku;

 - Uczestnik, który nie stawi się na wskazanym torze i nie odda 3 strzałów w czasie 2 min. (pomiar sędziego) zostaje wykluczony z Turnieju.

6. Oddanie pierwszego strzału jest równoznaczne z akceptacją tego regulaminu. Wszelkie sprawy nieuregulowane niniejszym wyjaśnia i rozstrzyga Sędzia Główny, którego decyzję mają charakter ostateczny.

7. Ufundowana przez Prezydenta Królewskiego Miasta Gniezna nagroda główna : Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu jest równowartością sumy 3.500,- PLN. Organizatorzy przewidują wyróżnienia w postaci:

- łuk dla najlepiej strzelającej białogłowy
- wyróżnienia rzeczowe za najlepszy wynik w odległościach - 20, 30, 40, 50, 60 m.
- o rozdziale nagród decyduje Sędzia Główny turnieju.


Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu zdobyli:
w 2010 roku Krupa Paweł  z Międzyzdrojów  uzyskując z odległości  55m; 1pkt.
w 2009 roku KRUPA Tadeusz z Międzyzdrojów  uzyskując odległość 60 m - 7 pkt.
w 2008 roku Milewski Dariusz z Otwocka uzyskując z odległość 55 m - 4 pkt.
w 2007 roku  Ceglewski Przemysław z Chełmna  uzyskując z odległość 45 m - 3 pkt.

Źródło – trzos.gniezno.pl/opracował –R.S. 




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Luczniczy_turnieju_o_Zloty_Trzos_Gnieznienskiego_Grodu_czas_zaczac.html