MKS MOS Gniezno w półfinałach

2010-02-07

Przez trzy dni od piątku, 5 lutego, aż do niedzieli, 7 lutego, hala GOSiR przy ulicy Paczkowskiego w Gnieźnie była areną rozgrywek w ramach Ćwierćfinałów  Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej.

W zawodach pierwotnie miały wziąć udział cztery drużyny a mianowicie gospodarz tego turnieju – MKS MOS Gniezno oraz ekipy przyjezdne: LZS TOR Dobrzeń Wielki, KS Agro - Kociewie Starogard Gdański i KS Vistal - Łączpol Gdynia. Jednak ostatecznie do rozgrywek przystąpiły tylko trzy drużyny. Na dwa dni przed rozpoczęciem zmagań wycofała się ekipa LZS TOR Dobrzeń Wielki. W wyniku zaistniałej sytuacji uległy automatycznie zmianie same rozgrywki pomiędzy uczestnikami Ćwierćfinałów  Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej. Rywalizacja wprawdzie odbyła się według systemu „każdy z każdym”, tak jak było zakładane w pierwotnej wersji, lecz zamiast dwóch meczy dziennie rozegrany był tylko jeden.

Bezpośredni awans do dalszego etapu rozgrywek, czyli Półfinału Mistrzostw Polski z turnieju gnieźnieńskiego wywalczyły najlepsze dwie drużyny. Miło nam jest zakomunikować sympatykom szczypiorniaka żeńskiego, że drużyna MKS MOS Gniezno taki awans do półfinałów wywalczyła z drugiego miejsca. Pierwsze miejsce zajęła natomiast ekipa  KS Vistal - Łączpol Gdynia. Ostatnie trzecie miejsce w tym przypadku zajęła ekipa KS Agro - Kociewie Starogard Gdański.

A jak do tego doszło, że MKS MOS Gniezno awansował do Półfinału Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej?

I dzień – 5.02.2010

Wygrana gnieźnianek
W inauguracyjnym meczu rozpoczynającym trzydniowe święto szczypiorniaka w Gnieźnie w ramach Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Juniorek  w piłce ręcznej gospodarz turnieju - piłkarki ręczne MKS MOS Gniezno, zmierzyły się w gali GOSiR przy ulicy Paczkowskiego z ekipą Starogardu Gdańskiego. Zawodniczki MKS MOS podeszły do meczu bardzo zmobilizowane i skupione. W pierwszych akcjach gnieźnianki grały bardzo nerwowo i popełniały przez to błąd za błędem. To przeciwniczki w 2 minucie  meczu zdobyły pierwszą bramkę. Minutę później Joanna Żabierek rzuciła wyrównującą bramkę, a następnie bramkę dającą naszemu teamowi prowadzenie. Kolejne bramki zdobywała Martyna Szwedek i wspomniana wcześniej Joanna Żabierek. Szczypiornistki z Grodu Lecha w tym okresie panowały bezsprzecznie na boisku. Rywalki dopiero w 12 minucie zdobyły swoją drugą bramkę. Gnieźnianki w 13 minucie prowadziły 8:3. Później przeciwniczki zaczęły odrabiać straty. Gra pod koniec I połowy wyrównała się. Ta odsłona zakończyła się wygraną MKS MOS 18:13.

Drugą połowę meczu otworzyła celnym trafieniem Agata Hahn. W tej części meczu szczypiornistki z Pierwszej Stolicy zdecydowanie górowały nad przeciwniczkami. Grały szybko i do tego skutecznie. Nawet grając w osłabieniu powiększały przewagę. O przewadze w tej części meczu niech stanowi fakt, iż zespół ze Starogardu Gdańskiego zdobył w niej tylko 5 bramek. Podopieczne Roberta Popka i Romana Solarka wygrały mecz zdecydowanie 42:23.

MKS MOS Gniezno: bramkarki – Kowalczewska Monika, Sęczkowska Martyna i Herman Wiktoria; zawodniczki pola – Dębicka Katarzyna (1), Hahn Agata (6), Różewska Natalia, Tubacka Marta, Witkowska Martyna (4), Szwedek Martyna (13), Dąbrowska Patrycja (1), Kostencka Marta (4), Żabierek Joanna (13).

KS Agro-Kociewie Starogard Gdański: Marchlewicz Katarzyna, Skuczyńska Beata, Naczyk Daria (14), Ossowska Małgorzata (2), Mindykowska Dominika, Muchowska Martyna (1), Szarafin Agata (1), Makurat Karolina, Przybylska Katarzyna (2), Hofman Anita (3).

II dzień - 6.02.2010
Gnieźnianki odpoczywały
W drugim dniu zmagań w Ćwierćfinale Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej zmierzyły się ze sobą dwa zespoły z Pomorza: KS Vistal-Łączpol Gdynia i KS Agro-Kociewie Starogard Gdański. Spotkanie to można śmiało uznać jako mecz bez historii. Od samego początku na parkiecie dominowały zawodniczki z Gdyni. Bardzo dobrze broniły i  co bardzo ważne, nie zawodziły skutecznością. Już wynik do przerwy 26:4 dla gdynianek wskazywał kto może ten mecz wygrać. Po przerwie obraz gry nic się nie zmienił. Nadal gdynianki dominowały i ostatecznie wygrały to spotkanie w stosunku 49:15.

Najwięcej bramek dla KS Vistal-Łączpol Gdynia zdobyły: Kasuła Anastazja (9), Maszota Magdalena i Pawłowska Magdalena (po 7). Dla KS Agro-Kociewie Starogard Gdański najwięcej bramek zdobyła Naczyk Daria (9).

III dzień – 7.02.2010
Gdańszczanki lepsze od gnieźnianek
W ostatnim dniu w odbywających się w naszym mieście Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej  gospodynie tych rozgrywek MKS MOS Gniezno zmierzyły się z faworyzowaną drużyną KS Vistal-Łączpol Gdynia. Obie drużyny we wcześniejszych meczach zdecydowanie i wysoko pokonały zespół KS Agro-Kociewie Starogard Gdański.

Mecz na samym początku nie układał się po myśli gnieźnieńskich zawodniczek i trenerów. Nasze dziewczyny grały zbyt nerwowo w ataku i zbyt statycznie w obronie. Gdynianki w 10 minucie meczu prowadziły już różnicą 7 bramek. Ostatecznie pierwsze połowa zakończyła się prowadzeniem Pomorzanek 13:22. W drugiej odsłonie meczu gra się wyrównała. Przewaga drużyny z Gdyni jednak utrzymywała się w okolicy 10 bramek. Szkoda, że gnieźnianki nie wykorzystały kilku dogodnych (stu procentowych) sytuacji do rzucenia bramki. Mecz zakończył się zwycięstwem gdynianek 29:39.

Mimo porażki podopieczne Roberta Popka i Romana Solarka zajęły w Ćwierćfinale drugie miejsce i jednocześnie uzyskały awans do Półfinału Mistrzostw Polski Juniorek.

Na zawody kolejnego szczebla drużyna z naszego miasta uda się w dniach 19-21 lutego do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie zmierzy się z drużyną gospodarzy MKS Piotrkovia oraz ekipą UKS Wilanowia Warszawa i MKS Truso Elbląg.

Skład MKS MOS Gniezno: bramkarki – Kowalczewska Monika, Sęczkowska Martyna i Herman Wiktoria; zawodniczki pola – Dębicka Katarzyna (1), Hahn Agata (6), Różewska Natalia, Tubacka Marta (3), Witkowska Martyna (1), Szwedek Martyna (6), Dąbrowska Patrycja, Kostenka Marta (1) i Żabierek Joanna (11).

Najwięcej bramek dla KS Vistal-Łączpol Gdynia zdobyły: Kasuła Anastazja (7), Malinowska Anna, Fedoruk Natalia i Pawłowska Magdalena (po 6).