Mistrzostwa Świata w Soft Darta oraz Drużynowe Mistrzostwa Europy - Podsumowanie

2013-09-18Jak już wcześniej informowaliśmy w dniach od 9 do 14 września w Wiśle, rozgrywane były Drużynowe Mistrzostwa Europy i Drużyn Klubowych oraz Indywidualne i Parowe Mistrzostwa Świata w Soft Darta czyli dart elektroniczny. W mistrzostwach udział brał Gnieźnianin Leszek Hoffmann. Na mistrzostwa udał się zamieszkujący w Gnieźnie Patryk Żabka oraz gnieźnianka Katarzyna Gruszczyńska.

W grach open MŚ obydwaj darterzy zaprezentowali się bardzo dobrze. W pierwszej odsłonie mistrzostw w Turnieju Open Hoffmann zajmuje jako jedyny Polak 17 miejsce a w drugiej turze czyli MŚ Open na 13 pozycji "ląduje" Patryk Żabka.

Kadra Polski mężczyzn, do której z powodu choroby innego zawodnika zostaje jednak powołany Leszek Hoffmann nie zdobyła zbyt wiele. Kadrowicze nie wyszli z grupy plasując się tym samym na odległej pozycji

Patryk Żabka będąc wieloletnim zawodnikiem drużyny Partner Poznań, która to od lat zdobywa tytuły Drużynowego Mistrza  Wielkopolski jak i Drużynowego Mistrzostrza Polski jest też w posiadaniu Pucharu Polski a do kolekcji doszedł im puchar za zdobycie w Wiśle Drużynowego Wicemistrza Europy.

Leszek Hoffmann z Patrykiem Żabką zajęli 4 miejsce w Mistrzostwach Świata Par.

Kadra Polski pań zdobywa srebro czyli drugie miejsce w Mistrzostwach Europy przegrywając po wspanialej walce z drużyną z Austrii. Na pozycji trzeciej uplasowała się Słowenia.

Katarzyna Gruszczyńska zagrała wspólnie z drużyną Partnerki Poznań, które zdobyły Drużynowe Wicemistrzostwo Europy a przegały w finale również z Polkami drużyną Kujawianki. Kasia podczas Indywidualnych rozgrywek MŚ zajmuje ostatecznie 17 pozycję. Kasia wspólnie z Joanną Mikulską zajęła 9 miejsce w Parowych Mistrzostwach Świata.

Leszek Hoffmann i Katarzyna Gruszczyńska zajęli 9 miejsce w Mistrzostwach Świata mixtów (mixt pary mieszane czyli mężczyzna z kobietą)


SportGniezno.pl przeprowadził wywiad z Patrykiem Żabką

1 Jak byś podsumował Mistrzostwa Świata i Europy z twojego punktu widzenia? Idzie mi o organizację i poziom rozgrywek.
- Mistrzostwa Świata i Europy w Wiśle moim zdaniem stanęły na bardzo wysokim poziomie jeżeli chodzi o poziom sportowy jak i  o organizację. 100 sprawnych maszyn do gry z czego kilka treningowych , na których można było trenować w czasie przerw turniejowych. Pełen profesjonalizm

2 Jak podsumujesz swoją grę w mistrzostwach oraz twojego kolegi zarazem przeciwnika i zarazem partnera w turnieju Leszka Hoffmanna?
- Co do mojej gry na mistrzostwach nie jestem do końca zadowolony. Dobre występy przeplatałem słabymi. Udało się stanąć na podium w Drużynowych Mistrzostwach Europy co mnie bardzo ucieszyło  i podniosło moje morale na dalsze turnieje. W parze z Leszkiem Hoffmannem zabrakło naprawdę niewiele aby stanąć na podium. Na pewno nie można nam zarzucić braków treningowych, robiliśmy co w naszej mocy aby dobrze reprezentować nasz kraj.

3 Co się stało że męska Reprezentacja Polski aż tak słabo zagrała w mistrzostwach?
- W każdej dyscyplinie sportowej bywa, iż zawodnicy mają słaby dzień, na który wpływa wiele czynników. Nie wiem co mogło być przyczyną tego, że zajęliśmy dopiero 5 miejsce ale mogę obiecać, że w przyszłym roku jeżeli będzie mi dane reprezentować Polskę zrobię wszystko aby poprawić ten wynik.

4 Jak skomentujesz poziom gry pań a w szczególności gnieźnianki Katarzyny Gruszczyńskiej
- Poziom polskich darterek przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Odkąd jestem w kadrze Polski tak dobrego występu naszych reprezentantek nie pamiętam a co do gnieźnianki Katarzyny Gruszczyńskiej mogę powiedzieć iż stanęła na wysokości zadania i szczerze mogę stwierdzić, iż były to jej najlepsze zawody w życiu.


Wywiad z Katarzyną Gruszczyńską


1 Jak to się stało, że wystartowałaś w Mistrzostwach Świata i Europy i skąd twoja osoba znajduje się w składzie poznańskiej drużyny?
- Jadąc na Mistrzostwa Świata i Europy chciałam zobaczyć jak to jest, zobaczyć jak wyglądają takie zawody, czułam się na siłach więc wystartowałam i spróbowałam. Jeżdżąc po Turniejach Wlkp. narodził się pomysł by utworzyć drużynę kobiet, która zagra w Lidze DLD więc zaproponowano mi, żebym tam grała – tak więc gram, już w Partnerkach 3 sezon.

2 Jaki jest powód, że nie znalazłaś się w Kadrze Polski czy to jeszcze za wcześnie i czy będziesz w przyszłości o to walczyć?
- Do ostatniego Turnieju kwalifikacyjnego do Kadry walczyłam do końca – zajęłam 2 pozycję, niestety zabrakło niewiele. W następnych latach postaram się o to, żeby zagrać a Kadrze Polski .

3. Patryk Żabka podsumował pozytywnie twój udział w mistrzostwach jak byś sama siebie podsumowała go?
- Moim zdaniem mój udział w Mistrzostwach oceniam bardzo dobrze. Myślę, że stanęłam na wysokości zadania, starałam się grać równo do samego końca. Mix zagrany z Leszkiem, doświadczonym darterem, to dobre doświadczenie dla mnie i mojej gry. W Turnieju deblowym z koleżanka Asia Mikulską również zagrałyśmy bardzo dobrze. W Turnieju Drużynowym początku nie wierzyłyśmy, że wyjdziemy z grupy, bo faktycznie była to mocna grupa. Mimo to grałam bardzo dobrze, nie przegrywając żadnego singla aż do samego finału. Takie Mistrzostwa utwierdziły mnie w tym, że to bardzo dobre doświadczenie życiowe i mam nadzieję, że w przyszłym roku zagram równie tak dobrze jak w tym a może nawet i lepiej.

4. Tytuł wicemistrzowski w drużynówce czy aż tak wiele was dzieliło od mistrzowskiego?
- Od tytułu nie dzieliło nas dużo, ponieważ finał był bardzo wyrównany. Tak bywa w sporcie, że zwycięzca może być tylko jeden i niestety nam się nie udało, ale przed mistrzostwami nasze vice mistrzostwo wzięłabym w ciemno.

5. Jakbyś oceniła swoją grę w stosunku do bardziej doświadczonych koleżanek z drużyny i Kadry Polski
- Myślę , że nie grałam gorzej od nich i śmiało mogłabym się podjąć gry w kadrze.Szczegółowe wyniki wszystkich rozgrywek - TUTAJ

Oprac. Tomasz Kostencki/Źródło Polfesk.pl
treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Mistrzostwa_Swiata_w_Soft_Darta_oraz_Druzynowe_Mistrzostwa_Europy_-_Podsumowanie.html