Pierwsze derby na szczeblu Wielkopolski w nowym sezonie już w sobotę 7 września

2013-09-04

W najbliższą sobotę 7 września, na boisku Miejskim w Trzemesznie w ramach szóstej kolejki ligowej wielkopolskiej IV ligi grupy północnej, dojdzie do pierwszych derbów szczebla Wielkopolskiego w nowym sezonie 2013/2014. Miejscowa drużyna Zjednoczonych Trzemeszno, tego dnia podejmować będzie zespół Mieszka-Carbon Gniezno. Początek potyczki derbowej zaplanowano na godzinę 16.00.

Nie jest to pierwsza rywalizacja o punkty ligowe pomiędzy obiema drużynami w historii czwartoligowych rozgrywek. Jak pamiętamy w poprzednim sezonie czyli 2012/2013, dwukrotnie w derbach szczebla Wielkopolskiego górą okazali się piłkarze z Pierwszej Stolicy Polski. Pierwszy mecz gnieźnianie na swoją korzyść rozstrzygnęli jesienią 2012 roku w dniu 15 sierpnia na własnym trenie pokonując wtedy zespół Zjednoczonych Trzemeszno w stosunku 2:0. O zwycięstwie zespołu Mieszka Gniezno (pod taką nazwą występował w poprzednim sezonie) zadecydowała druga połowa gdyż pierwsza część spotkania zakończyła się bezbramkowym wynikiem. Na prowadzenie w tamtym meczu w 61 minucie zespół Mieszka Gniezno wyprowadził Daniel Szymański, minutę później drugą bramkę na wagę zwycięstwo dla gnieźnian zdobył w Dawid Ciążyński. W tym miejscu należy zaznaczyć iż było to pierwsze zwycięstwo nie ostatnie zespołu Mieszka Gniezno, po dwóch porażkach z rzędu w rozgrywkach wielkopolskiej IV ligi grupy północnej w nowym sezonie 2012/2013. W drugiej konfrontacji sezonu 2012/2013 czyli spotkaniu rewanżowym, do którego doszło w Trzemesznie już wiosną 2013 roku w dniu 22 czerwca, chociaż mecz miał być rozegrany 30 marca, lecz został odwołany i przełożony ze względu na zły stan boiska spowodowane złymi panującymie warunkami atmosferycznymi (przeciągającą się zimę) na koniec czerwca. Jak pamiętamy mieszkowcy sezon 2012/2013, zakończyli mocnym akcentem pokonując po raz drugi  swojego rywala po bardzo zaciętym pojedynku w stosunku 4:3. Było to drugie zwycięstwo drużyny Mieszka Gniezno w derbach Wielkopolski nad zespołem Zjednoczonych Trzemeszno w sezonie 2012/2013. Jak pisaliśmy w relacji z tamtego spotkania zwycięstwo podopiecznych Łukasza Wejerowskiego, który w tym spotkaniu zastępował w roli szkoleniowca pierwszego zespołu trenera Przemysława Urbaniaka przebywającego na urlopie, wcale nie przyszło łatwo. Gospodarze wyszli na prowadzenie 1:0 w 9 minucie po golu zdobytym przez Adama Koniecznego. W 33 minucie padła druga bramka dla Trzemeszna, której autorem okazał się Michał Wiśniewski co dało gospodarzom prowadzenie po pierwszej połowie 2:0. O wygranej Mieszka Gniezno, podobnie jak w pierwszy meczu jesienią 2012 roku zadecydowała druga połowa, w której to zespół z Trzemeszna zdobył tylko jedną bramkę tracąc ich przy okazji aż cztery. W 49 minucie bramkę kontaktową dla Mieszka Gniezna, zdobył Karol Karasiewicz, w 60 minucie było 2:2 za sprawą bramki strzelonej przez Marcina Nowaka. W 77 minucie Mieszko wyszło na prowadzenie 3:2 po golu zdobytym przez Andrzeja Stefańskiego, ten sam zawodnik był autorem czwartej bramki dla Mieszka. W doliczonym czasie gry w 93 minucie gospodarze jednak zdobyli trzecią bramkę zmniejszając tym samym prowadzenie Mieszka Gniezno do 4:3 a autorem bramki w zespole z Trzemeszna okazał się Krzysztof Majchrzak.  Ostatecznie spotkanie w ramach drugich derbów szczebla Wielkopolskiego pomiędzy Zjednoczonymi Trzemeszno a Mieszkiem Gniezno, zakończyło się zwycięstwem gnieźnian w stosunku 4:3. Tamte dwa spotkania pomiędzy Mieszkiem Gniezno a Zjednoczonym Trzemeszno, z poprzedniego sezonu to już historia obecne skupmy się na pierwszy meczu czekającym obie drużyny w nowym sezonie 2013/2014 już w najbliższą sobotą 7 września, do którego dojdzie na boisku Stadionu Miejskiego w Trzemesznie.

Jak dobrze wiemy pojedynki derbowe i to na szczeblu Wielkopolski zawsze rządzą się swoimi prawami. I trudno jest rokować na tą chwilę kto okaże się w tej konfrontacji boiskowej zwycięzcą a kto pokonanym. Z pewnością faworytem spotkania jeszcze przed jego rozpoczęciem są piłkarze Zjednoczonych Trzemeszno. Podopieczni Łukasza Kańczukowskiego, po ostatnim remisie w meczu wyjazdowym 1:1 z ekipą Płomienia Przyprostynia oraz wcześniejszym jednym zwycięstwie, dwóch porażkach i jednym remisie. Drużyna z Trzemeszna zajmująca przed sobotnim meczem dopiero odległe 13-te miejsce w ligowej tabeli po pięciu rozegranych meczach i zdobytymi zaledwie 5-cioma punktami w nowym sezonie będzie chciała  spotkanie z Mieszkiem-Carbon Gniezno rozstrzygnąć na swoją korzyść. Gnieźnian z kolei od sobotnich rywali dzieli dziesięć pozycji w ligowej tabeli. Mieszko-Carbon Gniezno, po ostatnim zwycięstwie u siebie z Świtem Piotrowo w stosunku 2:0 i po rozegranych pięciu spotkaniach mistrzowskich plasują się na bardzo wysokim 3-cim miejscu z dobytymi 8-mioma punktami. Podopieczni Przemysława Urbaniaka, myśląc o utrzymaniu tak wysokiej pozycji w ligowej tabeli czwartoligowych rozgrywek musieli by wygrać sobotnią potyczkę piłkarską w Trzemesznie. Czy jednak do takiego scenariuszu dojdzie. Na tą chwilę trudno coś stwierdzić. Można jedynie na tą chwilę wyrokować że obie drużyny będą chciały spotkanie szóstej kolejki rozgrywek czwartoligowych w sezonie 2013/2014 rozstrzygnąć na swoją korzyść. Jednak jak dobrze wiemy zwycięzca może być tylko jeden zarówno jak pokonany. Miejmy nadzieje że zwycięzcą okażą się piłkarze Mieszka-Carbon Gniezno a pokonanymi Zjednoczeni Trzemeszno. Czy jednak do takiego scenariusza dojdzie przekonamy się po zakończeniu spotkania derbowego na szczeblu Wielkopolski już w najbliższą sobotę.

Wyniki poprzednich meczy pomiędzy Mieszkiem-Carbon Gniezno a Zjednoczonymi Trzemeszno:

Sezon 2011/2012
Mieszko Gniezno                  1-3     Zjednoczeni Trzemeszno     3 września 2011
Zjednoczeni Trzemeszno     1-1     Mieszko Gniezno                14 kwietnia 2012

Sezon 2012/2013
Mieszko Gniezno                  2-0     Zjednoczeni Trzemeszno     15 sierpnia 2012
Zjednoczeni Trzemeszno     3-4     Mieszko Gniezno                  22 czerwca 2013
w pierwotnym terminie (30 marca, 14:00) odwołany z powodu złego stanu boiska

Rywal Mieszka-Carbon Gniezno drużyna Zjednoczonych Trzemeszno

Zestaw par VI kolejki ligowej – 7-8.09.2013

1920 Mosina                               -     Leśnik Margonin                        2013-09-07    16:00
Świt Piotrowo                             -     Lubuszanin Trzcianka               2013-09-08    16:00
Zjednoczeni Trzemeszno     -     Mieszko-Carbon Gniezno    2013-09-07    16:00
Czarni Wróblewo                       -     Płomień Przyprostynia               2013-09-08    16:00
1922 Lechia Kostrzyn                -     Pogoń Lwówek                         2013-09-07    16:00
Huragan Pobiedziska                  -     Sokół Pniewy                            2013-09-08    15:00
Warta Międzychód                      -     Sparta Oborniki                         2013-09-07    17:00
Tarnovia Tarnowo Podgórne      -     Iskra Szydłowo                          2013-09-07    17:00

Źródlo-mieszko-gniezno.pl/Opracowanie Roman Strugalski/ foto archiwum SportGniezno.pl/ drużyna z oficjalnej strony Zjednoczonych Trzemeszno