Pogoda nie przeszkodziła w pływaniu

2009-07-28

Podczas tego lata pogoda nie rozpieszcza sportowców. Przekonali się o tym uczestnicy XVII Zawodów w Pływaniu Długodystansowym o Błękitną Wstęgę Ostrowa Legnickiego. Zawodnicy startujący w imprezie, której organizatorem jest Urząd Gminy w Łubowie, z dyrektorem Ireną Wójcik na czele, rywalizowali po nocnej ulewie.

Mimo dość nie sprzyjającej aury, na starcie stanęło we wszystkich ośmiu konkurencjach około 120 zawodników. Jako pierwsi do boju przystąpili sponsorzy oraz VIP-owie. Najszybciej dystans 200 metrów stylem dowolnym pokonał Janisław Osięgłowski z Poznania, a drugi linię mety minął wójt gminy Łubowo Andrzej Łozowski. Na tym samym dystansie, w którym udział wzięli adepci pływania stylem klasycznym zwyciężył Mateusz Szydłowski z Inowrocławia.

Potem przyszedł czas na ściganie się na dłuższych dystansach. Na pierwszy ogień poszli uczestnicy biegu na 500 metrów, pokonując ten dystans żabką. W gronie jedenastu startujących najlepszy wśród panów okazał się Mateusz Bukowski-Matz z Poznania, a wśród pań triumfowała również z Poznania – Paulina Mendowska.
 Po tym wyścigu doszło do rywalizacji na 3000 metrów o puchar Wójta Gminy Łubowo. Tutaj najlepszym okazał się wśród panów Łukasz Kolendowicz, który znajduje się po czterech zawodach cyklu Grand Prix na pierwszym miejscu. Czas zwycięzcy to 37:20:76 sekund. Drugi był Grzegorz Stanek z Opola, a trzeci Jacek Jankowski z Poznania. W grupie pań najszybciej dystans 3000 metrów pokonała Izabela Grzegorczyk z Posnani Poznań w czasie 41:07:29 sekund, przed Katarzyną Mendowską z Poznania i Magdaleną Czech z Poznań.

Po rywalizacji na 3000 metrów przyszedł czas na zmagania na dystansie 1500 merów master stylem dowolnym z podziałem na pięć kategorii wiekowych. W kategorii od 25 do 34 lat wśród kobiet zwyciężyła Blanka Zarzeczańska-Różańska z Poznania, a wśród panów zwyciężył Łukasz Huptyś z Warszawy. W kategorii od 35 do 44 lat triumfował Tomasz Szczyrbko z Poznania, a w kategorii od 45 do 54 lat wygrał Wojciech Niewitecki z Poznania. W kategorii od 55 do 64 lat zwyciężyła Teresa Zarzeczańska-Różańska z Poznania, a wśród mężczyzn pierwszy był Wawrzyniec Mańczak (Bursztyn Bydgoszczy). W kategorii od 65 do 74 lat zwyciężył Ryszard Sielski z Warszawy.

Młodzież w wieku 12-24 lat miała do pokonania trasę dystansu 1500 metrów. Wśród kobiet pierwsza była Anna Klimaszyk z Złotnik, a wśród mężczyzn Jan Urbaniak z Poznania.
  Rozegrane zostały również zmagania pływaków w sztafetach rodzinnych i koedukacyjnych. W pierwszej na dystansie 2 x 200 metrów startował rodzic z dzieckiem. O zwycięstwie decydował czas zespołu. Zawody zostały przeprowadzone tylko w dwóch grupach. W grupie rocznika 1998-2000 zwyciężyła rodzina Jan i Tomasz Urbaniak z Poznania, a w roczniku 1992-1994 triumfowała rodzina Grzegorz i Wojciech Staszek z Opola.

Na koniec mistrzostw doszło do startu w wyścigu sztafet 4 x 200 m koedukacyjnych od lat 9, w której najlepszą okazała się ekipa Warty-Poznań przed Kaczuszkami i Wartą Poznań 1.