Policyjne informacje!

2010-09-11



W związku z dużym  zainteresowaniem naszym serwisem i licznymi pytaniami czy poza samym sportem uruchomimy też inne ważne informacje, Informujemy, że już powstał dział Kultura oraz dział Wydarzenia inne.
W miarę naszych możliwości będziemy prezentować zapowiedzi imprez jak i wydarzenia policyjne i akcje straży pożarnej!


Uwaga - zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego
W dniu 22 lipca 2010 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2010r., nr 152, poz. 1018), tak bardzo oczekiwana przez osoby związane ze stosowaniem i przestrzeganiem przepisów prawa jak i każdą osobę poruszającą się po naszych drogach. Zmienione przepisy zaczęły obowiązywać w dniu 04 września 2010 r.

Pierwsza grupa przepisów wprowadza do porządku prawnego instytucję strefy ruchu. Drugą kwestią, której dotyczy nowela jest konieczność dostosowania ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 czerwca 2008 r.(sygn. akt P 4/06), stwierdzającego niezgodność art. 130a ust. 10 oraz art. 130a ust. 11 pkt 3 ww. ustawy z Konstytucją. Trzecia grupa przepisów zmienianych nowelą wynika z obowiązku dostosowania prawa polskiego do prawa wspólnotowego w zakresie wymagań rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 443/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r. określającego normy emisji dla nowych samochodów osobowych w ramach zintegrowanego podejścia Wspólnoty na rzecz zmniejszenia emisji CO2 z lekkich pojazdów dostawczych.

Do najistotniejszych zmian wprowadzonych ustawą zaliczyć można rozszerzenie katalogu miejsc w których to Policja i inne służby będą mogły reagować na naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców. W nowych przepisach wskazano, że ustawa ta reguluje m.in. zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. W nowelizacji wprowadzono nową kategorię miejsca – strefa ruchu. Według zmian strefą ruchu jest obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Wskazano także, że drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg  publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi. Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym będzie można także stosować do ruchu odbywającego się poza tymi miejscami, w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych. Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania należeć będzie do podmiotu zarządzającego tymi drogami. Jednak podmioty zarządzające drogami na dostosowanie oznakowania dróg, do wymagań wynikających z przepisów niniejszej ustawy będą miały 24 miesiące od dnia jej wejścia w życie.

Zmianą, która może zdyscyplinować osoby, które „nielegalnie” zajmują miejsca przeznaczone dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, jest to, że będzie istniała możliwość usunięcia takiego pojazdu z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób przewożących taką osobę i pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek. Usunięcie pojazdu będzie także możliwe gdy zostanie on pozostawiony w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Pamiętać jednak trzeba o tym, że od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed  wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu wprzypadkach określonych w ust. 1 lub 2 art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu. Przedmiotową ustawą zmieniona została także ustawa z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń. Wprowadzono zmiany w artykułach części szczególnej kodeksu w rozdziale XI, wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, gdzie określono wymiary kar i środków karnych za poszczególne wykroczenia. Wprowadzone zmiany dotyczą dodania przytoczonych już wyżej miejsc obowiązywania przepisów, czyli na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Do istotnej zmiany w kodeksie wykroczeń, która może mieć wpływ na życie wielu osób należy zaliczyć art. 87§2 kodeksu wykroczeń, który to określił, że kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż pojazd mechaniczny (czyli np. rower) podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny. W „starym” kodeksie wykroczenie to można było popełnić tylko na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, teraz dodano strefę ruchu.

Zmiany dotyczą także ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, gdzie art. 178a§2, otrzymał brzmienie: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż pojazd mechaniczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Tak jak już wyżej było wskazane, w „starym” kodeksie przestępstwo to można było popełnić tylko na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, teraz dodano strefę ruchu. Zmianie uległ także art. 179 kodeksu karnego, poprzez dodanie jako miejsca popełnienia przestępstwa strefy zamieszkania i strefy ruchu.



Stop sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim
Funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Gnieźnie wzorem lat ubiegłych włączyli się w realizację Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18. Głównym celem programu jest zapobieganie sprzedaży wyrobów tytoniowych młodym ludziom. Policjanci z Ogniwa Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii odwiedzali sklepy, w których prowadzi się sprzedaż wyrobów tytoniowych i zachęcali do przyłączenia się do grona „odpowiedzialnych sprzedawców” przestrzegających prawa. Podczas spotkań rozdawane były materiały informacyjno-edukacyjne.

W dniu 9 września przypadał Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych. Po raz kolejny funkcjonariusze gnieźnieńskiej komendy włączyli się w promowanie głównych założeń akcji. Działania policjantów miały na celu przypominanie lub edukowanie sprzedawców wyrobów tytoniowych o zakazie ich sprzedaży małoletnim oraz o konsekwencjach łamania tego zakazu. Policjanci informowali również o prawie, które pozwala sprzedawcy żądać dokumentu potwierdzającego pełnoletniość nabywcy. Zwracali też uwagę sprzedającym, że od 15 listopada br wejdą w życie zmiany Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wprowadzają one obowiązek umieszczania w punkcie sprzedaży widocznej informacji ,, Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18”. Sprzedaż wyrobów tytoniowych małoletnim lub nie umieszczenie powyższej informacji będzie wykroczeniem podlegającym karze grzywny.


Desperacka ucieczka pijanego kierowcy
Sceny pełne grozy rozegrały się w Strzyżewie Kościelnym. Pijany, 50-letni kierowca próbując uciec samochodem przed usiłującym przeszkodzić mu w jeździe policjantowi ciągnął go za autem 20 metrów. Zatrzymał się dopiero, gdy uderzył w inny pojazd. Funkcjonariusz został zaklinowany między dwoma pojazdami, szczęśliwym trafem nie odnosząc obrażeń.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 8 września 2010 roku po godzinie 16.00 w Strzyżewie Kościelnym. O tym jak ryzykowny jest zawód policjanta przekonał się gnieźnieński dzielnicowy. Patrolując rewir wraz z funkcjonariuszami straży rybackiej zauważył mężczyznę, który wyszedł ze sklepu. Pieszy zataczając skierował się w stronę zaparkowanego w pobliżu Fiata Punto i usiadł za kierownicą, a następnie uruchomił silnik. W jeździe autem zamierzał przeszkodzić mu dzielnicowy wydając stosowne polecenia do zatrzymania. Bezskutecznie. Gdy kierowca ruszył policjant otworzył drzwi od jego strony. Wsadził rękę po kluczyki chcąc uniemożliwić mu dalszą jazdę, niestety nie mógł już jej wyciągnąć. Mężczyzna dodał gazu nie zważając na to, że ciągnie funkcjonariusza po jezdni. Po przejechaniu 20 metrów kierowca uderzył w zaparkowanego na poboczu Opla Corsę. Policjant został zaklinowany między dwoma pojazdami. Widząc sytuację na pomoc ruszyli funkcjonariusze straży rybackiej, którzy oswobodzili dzielnicowego i obezwładnili niesfornego 50-letniego kierowcę. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie Jana B. 2,4 promile alkoholu.

Po wytrzeźwieniu śledczy przedstawili mężczyźnie zarzuty kierowania w stanie nietrzeźwości i narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia przez funkcjonariusza.
50-letni mieszkaniec gminy Gniezno poddał się dobrowolnie karze 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat Zastosowano wobec niego również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat, zadośćuczynienie, grzywnę, dozór kuratora oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości. 


Okradł firmę, którą miał pilnować
Policjanci z pionu operacyjnego gnieźnieńskiej policji zatrzymali 22-letniego pracownika ochrony. Mężczyzna sukcesywnie okradał firmę, której miał strzec. Jego łupem padł przede wszystkim sprzęt elektroniczny wart ponad 20 000 złotych.

Zatrzymany przez Policję mieszkaniec gminy Łubowo okradał jeden z gnieźnieńskich marketów od lipca tego roku. Pod osłoną nocy wynosił towar z magazynu firmy. Z ustaleń gnieźnieńskich funkcjonariuszy wynika, że ukradł: 2 laptopy, 3 mini notebooki, 5 telefonów komórkowych, 9 aparatów cyfrowych, 6 nawigacji samochodowych, 4 dyski zewnętrzne do komputerów, 25 pendrive’ów, a także kalkulatory, gry komputerowe i artykuły biurowe. 22-latek zagrabiony sprzęt sprzedawał po zaniżonych cenach. Sprawa wyszła na jaw podczas inwentaryzacji magazynu firmy. Policjanci „operacyjni” ustalili sprawcę kradzieży, u którego podczas przeszukania mieszkania i samochodu znaleziono część skradzionych przedmiotów. Stróże prawa odzyskali też sprzęt, który 22-latek zdążył sprzedać.Sprawa jest w toku.Za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


List do rodziców
Sbezpieczna_szkolatatystyki policyjne dowodzą, iż dzieci i młodzież ze względu na swoje predyspozycje psychofizyczne oraz wychowanie w poczuciu ufności do otaczającego je świata, coraz częściej stają się ofiarami jak i też sprawcami przestępstw. Mając na uwadze dobro dzieci uczących się w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii gnieźnieńskiej komendy Policji przygotowali „List do Rodziców”.


Kierowali pomimo sądowego zakazu
We wtorek policjanci „drogówki" zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy pomimo ciążących na nich zakazach sądowych kierowali pojazdami. Naruszenie zakazu sądowego przez kierujących pojazdami to czyn zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności, rowerami do 3 lat.

W dniu 7 września 2010 r. o godz. 7.40 policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali w Mielnie Fiata 126p. W czasie kontroli okazało się, że 56-letni mieszkaniec gminy Mieleszyn prowadzi samochód pomimo ciążącego na nim zakazu sądowego.

Dziesięć minut później w tym samym miejscu funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego rowerem, 58-letniego mieszkańca gminy Mieleszyn. Policjanci ustalili, że mężczyzna także miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.


Zatrzymani sprawcy kradzieży
Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Witkowie zatrzymali trzech mieszkańców Witkowa – sprawców kradzieży sklepowej.

Do kradzieży z włamaniem doszło 3 września w godzinach nocnych. Nieznany sprawca włamał się do sklepu i z zamieszczonego tam automatu do gier z którego ukradł prawie 300 zł. Fakt włamania wykorzystali trzej mieszkańcy Witkowa, którzy weszli w nocy do tego samego sklepu i ukradli z niego około 750 paczek papierosów, alkohol o wartości 300 zł i kilkanaście opakowań tabletek przeciwbólowych. Kradzież zarejestrował monitoring. Godzinę po zgłoszeniu kradzieży przez właściciela sklepu policjanci z Witkowa zatrzymali trzech sprawców. Dwóch z nich było wcześniej karanych. Skradziony towar odzyskano. Mężczyźni usłyszeli już zarzut kradzieży.

Postępowanie w tej sprawie trwa.

TK/www.gniezno.policja.gov.pl




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Policyjne_informacje.html