Start 1954 Gniezno nowym liderem

2010-01-11

W  kolejnych meczach rundy rewanżowej mistrzostw Polski w hokeju halowym  mężczyzn zespół Startu 1954 Gniezno podejmował  u siebie w miniony weekend, 9 i 10 stycznia, w hali GOSiR przy ul. Paczkowskiego drużyny z Pomorza, czyli ekipę Pomorzanina Toruń i Bałaganów Łubianka.
Oba spotkania zakończyły się zdecydowanymi zwycięstwami podopiecznych trenera Wojciecha Jankowskiego, co pozwoliło gnieźnianom awansować na pierwsze miejsce w tabeli ligowej.

Wróćmy jednak do obu spotkań mistrzowskich w wykonaniu Startu 1954 Gniezno. Otóż w pierwszym meczu w sobotę, 9 stycznia, gnieźnianie podejmowali dotychczasowego lidera rozgrywek, zespół Pomorzanina Toruń. Mecz na początku był zacięty i wyrównany, a na prowadzenie wyszli jako pierwsi miejscowi po celnym trafieniu Marcina Grotowskiego w 4 minucie. Chwilę później jednak był remis 1:1 po zagraniu krótkiego strzału z krótkiego rogu Karola Szyplika. Z upływem czasu tempo gry nieco spadło, ale gnieźnianie zdołali odskoczyć w tym czasie swoim przeciwnikom trzema bramkami po bramkach w 9 minucie Michała Poltaszewskiego oraz bramkach Piotr Mikuły w 11 i 19 minucie gry. W tej sytuacji pierwsza połowa spotkania zakończyła się prowadzeniem gnieźnian 4:1, co zapowiadało spore emocje w drugiej odsłonie mieczu. I tak też było, gdyż od początku drugiej połowy goście zaczęli sukcesywnie odrabiać straty. W 34 minucie drugiego gola dla Pomorzanina zdobył Karol Szyplik - ten sam zawodnik także trzy minuty później zdobył trzecią bramkę dla swojego zespołu, zmniejszając prowadzenie gnieźnian do 4:3.  W 38 minucie w meczu było już jednak 5:3 dla miejscowych po bramce zdobytej przez Marcina Grotowskiego. Dwie minuty później kolejną bramkę, jednak dla gości, zdobył ponownie Karol Szyplik. W 43 minucie gospodarze prowadzili jednak 6:4 po zdobytej bramce przez Mariusza Gromadzkiego. Radość gnieźnian z prowadzenia nie trwała długo, gdyż goście doprowadzili do remisu 6:6 po bramkach zdobytych przez Michała  Nowakowskiego i Karola Szyplika - a była to piąta bramka tego zawodnika. Kiedy wydawało się, że torunianie mogą przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, gospodarze jakby złapali drugi oddech i w ciągu ostatnich dziewięciu minut strzelili aż sześć bramek nie tracąc żadnej. Festiwal strzelecki rozpoczął w 51 minucie Robert Grotowski, później na listę strzelców wpisali się jeszcze dwukrotnie: Marcin Grotowski i Piotr  Mikuła, a jedno trafienie z krótkiego rogu zaliczył  Mariusz Gromadzki i ostatecznie Start 1954 pokonał zespół Pomorzanina w stosunku  12:6.

W niedzielę, 10 stycznia, natomiast gnieźnianie podejmowali również na swoim terenie, ekipę Bałaganów Łubianka. Spotkanie to nie przyniosło już takich emocji jak sobotni mecz z liderem, czyli Pomorzaninem Toruń. Startowcy do przerwy prowadzili podobnie jak dzień wcześniej 4:1, a ostatecznie zwyciężyli 8:4. Trzy bramki  dla Startu zdobył Mariusz Gromadzki, po dwie Piotr Mikuła i Piotr Baniewicz, a jedną Marcin Grotowski. Dla Bałaganów dwa gole strzelił Wojciech Zadka, a po jednym: Krzysztof Zakszewski i Marek Dąbrowski.

Nie były to zwycięstwa wszystkie, jakie gnieźnianie zapisali na swoim koncie. Otóż w meczu rozegranym awansem z rundy już rewanżowej w czwartek, 7 stycznia, Start 1954 Gniezno w meczu wyjazdowym pokonał Mustangi Michałkowickie w stosunku 15:8 przegrywając do przerwy 4:8

Bramki dla Mustangów zdobyli: Juszczyk 2 (3, 30), Wieczorek (18 R), Bortlik 2 (26, 58), Kubanek 2 (55, 59), Mariusz Orzeł (60 R)

Bramki dla Startu 1954 zdobyli: Marcin Grotowski 6 (3, 29, 30, 37, 38 R, 42), Robert Grotowski 4 (6 R, 9 R, 22, 32), Baniewicz 2 (20, 53), Brożek 2 (28, 32), Aleksy Szymański (49)

W tabeli na prowadzeniu Start 1954 Gniezno z 24 punktami przed Pomorzaninem – 24 pkt, Grunwaldem Poznań – 21 pkt i Pocztowcem Poznań – 21pkt. W związku z rozgrywanymi w Poznaniu w dniach 15-17 stycznia halowymi mistrzostwami Europy hokeiści powrócą na ligowe parkiety za dwa tygodnie. Startowcy wyjadą wtedy do Poznania na pojedynki z Grunwaldem i ZSMS.