Zmagania szachistów gnieźnieńskiego Chrobrego

2012-06-25

Nie próżnują szachiści gnieźnieńskiego Chrobrego, którzy uczestniczyli ostatnio w kilku ważnych turniejach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Wyniki Mistrzostw Gniezna w szachach klasycznych
Przez trzy kolejne weekendy maja dziewiętnaścioro zawodników Chrobrego rywalizowało w oficjalnych Mistrzostwach Gniezna w szachach klasycznych, które zorganizowane zostały w gościnnych murach Miejskiego Ośrodka Kultury. W turnieju grupy mistrzowskiej (Finał A), przeznaczonym dla zawodników z rankingiem 1600 i wyższym, udział wzięło 9 zawodników, w tym czterech najbardziej doświadczonych gnieźnieńskich juniorów. Zwycięstwo z dorobkiem 6,5 punktów odniósł Łukasz Bardeli, który tym samym został mistrzem Gniezna na rok 2012. Wyprzedził on Wiesława Banacha oraz Rafała Nowaka - obaj po 6 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowali się: 4 Jan Kujawski - 5,5 punktów, 5 Szymon Banach, 6 Marek Nawrocki - obaj po 3 punkty, 7 Piotr Kamiński - 2,5 punktów, 8 Emil Wiśniewski - 2 punkty, 9 Karol Nawrocki - 1,5 punktów. Warto podkreślić, że zgodnie z przyjętym wcześniej regulaminem, Finał A stanowił kwalifikację do pierwszej drużyny Chrobrego, biorącej udział we wrześniowych rozgrywkach II ligi seniorów. Uzyskał ją Wiesław Banach, zaś Rafał Nowak został pierwszym rezerwowym (Łukasz Bardeli - jako posiadacz tytułu międzynarodowej federacji szachowej FIDE - został zwolniony przez klub z kwalifikacji). Końcowy układ miejsc w czołówce stanowi w zasadzie odzwierciedlenie listy rankingowej turnieju. W tym znaczeniu trudno uznać jego wyniki za zaskakujące, gdyż czołowi gnieźnieńscy szachiści potwierdzili swoje umiejętności. Turniej mistrzowski potwierdził też charakterystyczną dla występów juniorów prawidłowość: brak im jeszcze turniejowego doświadczenia oraz stabilizacji gry na wysokim poziomie we wszystkich partiach, co stanowi warunek walki o medale. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka niespodzianek sprawionych w poszczególnych partiach przez naszych juniorów oraz ich bojowe i bezkompromisowe nastawienie w walce z dużo bardziej doświadczonymi rywalami. Natomiast w turnieju szachistów z rankingiem do 1600 (Finał B) rywalizowało 10 uczestników, z czego 9 to juniorzy! Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce zwyciężył jedyny senior - Jerzy Łacina, który wyprzedził utalentowanych juniorów: Szymona Nawrockiego, Kamila Żurawskiego oraz Zuzannę Szeląg - wszyscy po 6 punktów. Na kolejnych miejscach mistrzostwa zakończyli: 5 Igor Ryczkowski - 5,5 punktów, 6 Antoni Kamiński - 5 punktów, 7 Alan Kajdaniak - 4 punkty, 8 Edyta Nawrocka - 2,5 punktów, 9 Mateusz Żurawski, 10 Michał Łacina - obaj po 2 punkty. Jerzy Łacina, dzięki zwycięstwu w tegorocznym Finale B zapewnił sobie udział w przyszłorocznym Finale A. Również i ten turniej potwierdził znane z gry młodych i mniej doświadczonych szachistów prawidłowości. Sytuacja na szachownicy w wielu partiach zmieniała się jak w przysłowiowym kalejdoskopie. Przyniosło to kilka mniej lub bardziej spektakularnych niespodzianek. Ponadto, walka w wielu potyczkach trwała zbyt krótko, co oczywiście świadczy o nie wykorzystywaniu czasu do namysłu, którym dysponowali zawodnicy oraz ich braku koncentracji. Niemniej jednak, dla młodych zawodników, turniej stanowił znakomitą okazję do rywalizacji w szachach klasycznych i tym samym odskocznię od grywanych - wydaje się, że zbyt często - partii w szachach błyskawicznych. W Finale A normę na II kategorię szachową wypełnił Marek Nawrocki, zaś w Finale B IV kategorię zdobył Jerzy Łacina. Turniej sprawnie sędziował Piotr Przybylski.

Drużyna Chrobrego w ogólnopolskim finale "Złotej Wieży"
Natomiast w dniach 1-6 czerwca b.r., czteroosobowa drużyna gnieźnieńskiego Chrobrego przebywała w podkrakowskim Olkuszu, gdzie odbywał się Finał Centralny 54. Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o "Złotą Wieżę". Ta tradycyjna i bardzo popularna wśród sympatyków szachów impreza stanowi oficjalne drużynowe mistrzostwa Polski Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. W każdej z ekip występuje dwóch seniorów, junior do lat 18 oraz kobieta, którzy rywalizują w 9-rundowym turnieju drużynowym. W gronie 27 reprezentacji nasz zespół uplasował się na 15 miejscu gromadząc na swoim koncie 9 punktów meczowych (cztery zwycięstwa, remis oraz cztery porażki). Punkty dla Chrobrego zdobyli: Wiesław Banach - 5, Emil Wiśniewski - 3,5, Szymon Banach - 5, Zuzanna Szeląg - 2,5. Pomimo że z osiągniętego rezultatu nie można być oczywiście w pełni zadowolonym, to podkreślić należy, że w tegorocznym finale drużyna gnieźnieńska wystąpiła osłabiona brakiem dwojga swoich liderów: Łukasza Bardeli oraz Jagody Gołek, którzy tradycyjnie byli dostarczycielami wielu punktów. Zważywszy na fakt, iż w ubiegłorocznym finale drużyna gnieźnieńska, występująca w silniejszym składzie personalnym, zakończyła rywalizację również na 15 miejscu z dorobkiem 9 punktów, tegoroczny występ postrzegać należy jako odzwierciedlenie aktualnych możliwości naszej ekipy.

Gnieźnianie triumfują w Wągrowcu
W tym samym czasie inni zawodnicy Chrobrego reprezentowali nasze miasto w dwóch turniejach szachów błyskawicznych, które rozegrane zostały w Wągrowcu. Najpierw tj. w niedzielę, 3 czerwca nasi szachiści uczestniczyli w otwartych mistrzostwach tego miasta w grze błyskawicznej. W 15-rundowym turnieju klasycznego blitza P 5\' zwycięstwo odniósł zawodnik Chrobrego Jan Kujawski i wyprzedził swojego kolegę klubowego Pawła Nawrockiego - obaj po 13 punktów oraz Marka Olszewskiego z Chemika Bydgoszcz - 12,5 punktów. Wśród juniorów starszych, do lat 18 najlepszym okazał się Karol Nawrocki, zaś w gronie juniorów młodszych, do lat 12 triumfowała Edyta Nawrocka. Z tarczą wrócili zawodnicy Chrobrego także z drugiego turnieju rozegranego tym razem na wągrowieckim rynku w sobotę, 16 czerwca. Był nim turniej szachów błyskawicznych, zorganizowany z okazji 140. rocznicy I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Liczył on 13 rund klasycznego blitza P 5\' i zgromadził na starcie 26 szachistów. Duży sukces odniósł zawodnik Chrobrego Paweł Nawrocki, który gromadząc 11,5 punktów okazał się najlepszym. Wyprzedził on Marka Olszewskiego z Chemika Bydgoszcz - 11 punktów oraz faworyzowanego mistrza FIDE Marcina Steczka z Hetmana Konin - 10,5 punktów. Dobrze wypadli także inni zawodnicy Chrobrego, którzy uplasowali się na następujących pozycjach: 5 Jak Kujawski - 8 punktów, 6 Mirosław Sobczak - 7,5 punktów oraz 8 Andrzej Józefczak - 7 punktów. Na uwagę zasługuje też dobry występ 10-letniego Szymona Nawrockiego, który z dorobkiem 6,5 punktów zajął 14 miejsce.

Złoty medal Zuzanny Szeląg w Finale Mistrzostw Wielkopolski Juniorów
Od 16-20 czerwca dziewięcioro juniorów gnieźnieńskiego Chrobrego uczestniczyło w rozgrywanych w Żerkowie Finałach Mistrzostw Wielkopolski Juniorów w szachach. Oprócz medali, celem młodych adeptów szachów był awans do wrześniowych mistrzostw międzywojewódzkich. Uczestnicy podzieleni zostali na grupy wiekowe i rozegrali po dziewięć partii. Duży sukces odniosła Zuzanna Szeląg, która w grupie dziewcząt do lat 11 (D 11) zgromadziła 7 punktów i odniosła zdecydowane zwycięstwo. Tym samym potwierdziła swoje spore już umiejętności oraz prymat w swojej grupie wiekowej wśród wielkopolskich szachistek. Pewny awans do mistrzostw międzywojewódzkich, który uzyskiwała pierwsza "10" w każdej grupie zdobyli także Piotr Kamiński w grupie chłopców do lat 13 (C 13) oraz Szymon Banach w grupie do lat 18 (C 18), którzy uplasowali się na miejscu 9. Być może w gronie awansujących znajdzie się także kilkoro spośród pozostałych zawodników Chrobrego, którzy zajęli miejsca na początku drugiej "10": w grupie dziewcząt do lat 9 (D 9) Dorota Doberschütz zajęła miejsce 14; wśród chłopców do lat 11 (C 11) Antoni Kamiński zakończył turniej na pozycji 14 i jednocześnie wypełnił normę na III kategorię szachową;  w grupie do lat 13 (C 13) Wojciech Doberschütz był 13; w grupie do lat 15 (C 15) Karol Nawrocki uplasował się na miejscu 14, zaś jego brat Marek na 19. W grupie chłopców do lat 9 (C 9) Krystian Obara był 31. Może się tak stać z powodu gry w niektórych grupach zawodników posiadających uprawnienia do udziału w przyszłorocznych Finałach Mistrzostw Polski Juniorów. Zawodnicy ci, pomimo zajęcia czołowych lokat w Żerkowie, nie blokują miejsc uprawniających do awansu pozostałym juniorom. Ostateczna lista awansujących zostanie wkrótce podana w oficjalnym komunikacie Wielkopolskiego Związku Szachowego. Opiekunem i trenerem gnieźnieńskich juniorów w Żerkowie była Jagoda Gołek. Szczegółowe wyniki i więcej zdjęć z opisanych powyżej oraz innych turniejów znaleźć można na stronie www.lkschrobry.gniezno.pl