Zmiana opon na zimowe - To ważne!

2010-10-21



Czym się różnią opony letnie od zimowych?
Opony letnie różnią się od zimowych przede wszystkim składem mieszanki, z jakiej są wykonane. Skład mieszanki opon letnich przewidziany jest do pracy w temperaturach powyżej 7 stopni, poniżej tej temperatury opony letnie szybko twardnieją, tracąc tym samym swoje właściwości. Z kolei w oponach zimowych zachodzi odwrotna sytuacja: poniżej 7 stopni opony nabierają swoich właściwości, tracąc je po przekroczeniu granicznych 7 stopni. Opona zimowa powyżej temperatury 7 stopni zaczyna nadmiernie szybko się rozgrzewać, co sprzyja jej szybkiemu zużyciu. Jej miękka mieszanka w warunkach letnich jest również znacznie mniej skuteczna w hamowaniu zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni.
Opony letnie różnią się od opon zimowych również rzeźbą bieżnika. Bieżnik opon zimowych ma więcej nacięć na oponie, tzw. lamelek, są one również głębsze, niż w przypadku opon letnich. Taka charakterystyka pozwala zachować oponie zimowej przyczepność w warunkach zimowych, jednocześnie obniżając jej sprawność w warunkach letnich.

Na co należy zwrócić uwagę przed montażem opon letnich?
Zanim zdecydujemy się na wymianę opon na letnie, zwróćmy uwagę na stan naszych opon. Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to głębokość bieżnika. Polskie prawodawstwo dopuszcza do ruchu opony o głębokości bieżnika nie mniejszej niż 1.6 mm, jednak jest to zdecydowanie za mało. Opona letnia, której bieżnik jest płytszy niż 3 mm, gwałtownie traci swoje właściwości trakcyjne, szczególnie na mokrych nawierzchniach. Przed montażem opon, sprawdźmy, czy opony nie mają jakichś uszkodzeń na boku, czy samym bieżniku. Jeśli mamy wątpliwości, zapytajmy wulkanizatora.

Jeśli opony przechowywaliśmy w garażu, pamiętajmy, żeby je wyważyć. Złe wyważenie opon negatywnie wpływa na zawieszenie, może powodować zjawisko „ściągania na boki” oraz nieregularnie zużywa nasze opony, co przybliża nas do ich szybszej wymiany.

Ostatnią bardzo ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to ciśnienie w oponach. Ciśnienie ubywa z opon w naturalnym procesie oddychania gumy oraz poprzez nieszczelność wentyli. Ciśnienie mniejsze niż zalecane przez producenta, powoduje pogorszenie właściwości trakcyjnych opony, jej hamowania, jej reakcji na skręty, dodatkowo zwiększa opory toczenia, co za tym idzie - spalanie.

Kiedy wymienić opony na letnie?
Opony letnie należy zakładać, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 7 stopni. Taka jest zasada generalna. Trudno osadzić ją w konkretnych ramach czasowych, ponieważ pogoda na przełomie zimy i wiosny jest zmienna (czasem jest to marzec, czasem kwiecień). Z tego samego powodu, nie zalecamy wymiany opon na letnie już po pierwszych kilku dniach z temperaturą powyżej 7 stopni. Rozsądniej jest poczekać aż pogoda się ustabilizuje (tydzień czy dwa tygodnie) i wtedy wymienić opony na letnie. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo powrotu temperatur bliskich zeru, zwiększając tym samym własne bezpieczeństwo na drogach.

Wszystkie informacje i porady każdy może uzyskać na miejscu bezpośrednio u Pana Ryszarda Miedzianowskiego własciciela Serwisu Wulkanizacyjnego lub pracowników w Gnieźnie.
Wjazd do Firmy od strony Lednickiej 3 oraz ul. Gdańskiej 91.
Tel. 507 142 656 lub 61 428 70 88

Material Sponsorowany

Oprac TK+foto



























treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,Zmiana_opon_na_zimowe_-_To_wazne.html