Cenny remis Lecha wywalczony w końcówce meczu w Soligorsku

2018-07-26

W czwartek, 26 lipca, rozegrany został pierwszy mecz II rundy eliminacji Ligi Europy. W Białoruskim Soligorsku tamtejszy Szachtior podejmował Lecha Poznań. Białorusini od początku drugiej połowy prowadzili 1:0, ale w przedostatniej minucie spotkania do remisu doprowadził Joao Amaral notując znakomity debiut w barwach poznańskiej drużyny.

W pierwszej połowie lechici mieli optyczną przewagę, ale nie potrafili udokumentować jej zdobyciem bramki. Najbliższy tego był w 19. minucie Christian Gytkjaer, który znajdując się w polu karnym strzelił z półobrotu, ale trafił tylko w słupek bramki Szachtiora. Po przerwie aktywniejsi byli gospodarze. Ich napór zaowocował 53. minucie objęciem prowadzenia. Dalekie zagranie z lewego skrzydła „przedłużył” głową Siergiej Balanowicz zagrywając do wbiegającego między dwóch poznańskich obrońców Elisa Bakaja. Pomocnik Szachtiora uderzył w pełnym biegu z narożnika pola karnego w kierunku bliższego słupka i pokonał Jasmina Buricia.  Dziesięć minut później mogło być 2:0. Niepewnej interwencji bramkarza Lecha, który przepuścił piłkę dośrodkowywaną z rzutu rożnego  na szczęście nie wykorzystał  żaden z zawodników gospodarzy, a była szansa na strzał do pustej bramki. W 87. minucie Białorusini stanęli przed kolejną szansą na podwyższenie prowadzenia. Po prostopadłym podaniu ze środka boiska w sytuacji „sam na sam” mógł znaleźć się Denis Łaptiew, ale  ty, razem Jasmin Burić  wyszedł odpowiednio wcześnie z bramki i uprzedził zawodnika Szachtiora. Dwie minuty później to goście cieszyli się z wyrównującego gola. Szybki kontratak środkiem boiska przeprowadził  Pedro Tiba podając na prawo do niepilnowanego Joao Amarala, który płaskim, silnym strzałem pokonał Andrieja Klimowicza ustalając wynik meczu na 1:1.

Szachtior Soligorsk - Lech Poznań 1:1 (0:0)