Dania pokonana - hat trick Roberta Lewandowskiego!

2016-10-09

W sobotę, 8 października, na Stadionie Narodowym w Warszawie piłkarska reprezentacja Polski zmierzyła się w drugim meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata Rosja '2018 z drużyną narodową Danii. W ciekawym, trzymającym do końca w napięciu spotkaniu lepszymi okazali się podopieczni trenera Adama Nawałki zwyciężając 3:2.Autorem wszystkich goli dla biało-czerwonych był Robert Lewandowski.

Po zaledwie remisie z Kazachstanem w Astanie Polacy byli bardzo mocno zdeterminowani do tego, aby zrehabilitować się i zdobyć komplet punktów w starciu z Duńczykami. Goście nastawieni wyraźnie defensywnie zdołali zachować czyste konto zaledwie przez dwadzieścia minut. Wynik meczu otworzył Robert Lewandowski  pokonując Kaspera Schmeichela z bliskiej odległości po znakomitym dośrodkowaniu z lewego skrzydła od Kamila Grosickiego. W 33. minucie „Grosik” popędził dla odmiany prawym skrzydłem dośrodkowując do Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski naciskany przez Petera Ankersena upadł w polu karnym, ale zdołał dograć piłkę do Jakuba Błaszczykowskiego, który z bliska trafił do pustej bramki. Arbiter dopatrzył się jednak, że leżący Lewandowski dotknął piłki ręką i gola nie uznał. Inna rzecz, że włoski sędzia spokojnie mógł podyktować w tej sytuacji rzut karny za faul na kapitanie reprezentacji Polski. Zrobił to dwie minuty później, kiedy to w bardzo podobnej sytuacji, po kolejnej centrze, Kamila Grosickiego Jannik Vestergaard sfaulował w polu karnym Arkadiusza Milika. „Jedenastkę” wykorzystał Robert Lewandowski zupełnie myląc Kaspera Schmeichela, który zresztą reklamował u arbitra, iż kapitan Polaków egzekwował karnego niezgodnie z przepisami. Gianluca Rocchi nie miał jednak wątpliwości i po pierwszej połowie Biało-Czerwoni prowadzili 2:0. Tuż przed przerwą stracili jednak Arkadiusz Milika, który został wyraźnie sfaulowany przez jednego z obrońców, a w drugiej połowie  zastąpił go Karol Linetty. Dwie minuty po wznowieniu gry  Robert Lewandowski po raz trzeci wpisał się na listę strzelców. Zawodnik Bayernu przechwycił piłkę  na środku boiska po nieudanym zagraniu Andreasa Christensena i mimo, że goniło go aż trzech duńskich obrońców w sytuacji „sam na sam” pokonał Kaspera Schmeichela potężnym strzałem tuż przy słupku. Wydawało się, że Duńczycy zostaną wręcz zdeklasowani, tymczasem światełko w tunelu zapalił gościom Kamil Glik, który w niezbyt groźnej sytuacji uderzył piłkę głową w kierunku własnej bramki przelobowując Łukasza Fabiańskiego. Ten samobójczy gol poderwał Duńczyków. W 60. minucie groźny strzał z prawego skrzydła Yussufa Poulsena z trudem obronił Łukasz Fabiański. Dziewięć minut później kolejna próba Poulsena , któremu zbyt dużo wolnego miejsca zostawili w polu karnym Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski, okazała się jednak skuteczna i do końca spotkania niemal 57 tysięcy widzów zgromadzonych na trybunach Stadionu Narodowego musiało drżeć o wynik. Duńczycy naciskali, ale nie  zdołali doprowadzić do remisu i mecz zakończył się zwycięstwem Biało-Czerwonych 3:2.

Polska – Dania 3:2 (2:0)

Polska - Robert Lewandowski - 3 (20’, 36’-k, 48’)

Dania – Kamil Glik - 1 (49’ -sam.), Yussuf Poulsen - 1 (69’)

Polska -  Łukasz Fabiański, Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Thiago Cionek, Artur Jędrzejczyk, Jakub Błaszczykowski (89. Sławomir Peszko), Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki (73. Maciej Rybus), Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik (46. Karol Linetty).

Dania - Kasper Schmeichel, Simon Kjaer, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard (82. Thomas Delaney), Peter Ankersen, William Kvist, Pierre Hoejbjerg, Riza Durmisi, Christian Eriksen, Viktor Fischer (74. Pione Sisto), Nicolai Joergensen (46. Yussuf Poulsen).