Derby dla Piasta

2017-05-21

Na to spotkanie od kilku tygodni czekali kibice piłki nożnej z Łubowa oraz Kłecka. Niedzielnego przedpołudnia 21 maja, w Łubowie bowiem doszło do szlagierowego meczu 22. kolejki a dziewiątego spotkania z rundy rewanżowej poznańskiej klasy B grupy 1, w którym w ramach derbów powiatu gnieźnieńskiego wicelider tabeli miejscowy drużyna Piasta podejmowała trzecią ekipę rozgrywek Lechitę Kłecko.

Jak można było się spodziewać spotkanie było bardzo wyrównanym pojedynkiem piłkarskim a walka o piłkę w wykonaniu obu drużyn toczyła się na całej szerokości boiska w Łubowie. Trzeba przyznać że obie ekipy z aspiracjami do awansu po zakończeniu sezonu 2016/2017 do wyższej klasy piłkarskiej w tym przypadku A stworzyły niedzielnego przedpołudnia dobre widowisko, ale to gospodarze cieszyli się z zwycięstwa pokonując Lechitę Kłecko w stosunku 2:1.

Przechodząc jednak do tego co działo się w pojedynku derbowym na boisku w Łubowie pomiędzy miejscowym Piastem a Lechitą Kłecko. To od początku meczu groźniej zaatakowali podopieczni Arkadiusza Kościańskiego, którzy chcieli udowodnić, że ich wysokie drugie miejsce w tabeli nie jest przypadkiem. Już w 3. minucie po raz pierwszy musiał wykazać się kunsztem bramkarskim golkiper z Kłecka - Daniel Wojciechowski, który obronił rzut wolny wykonywany gospodarzy. Cztery minuty później groźną akcję przeprowadził skrzydłowy Piasta, którzy po minięciu obrońcy dośrodkował płasko piłkę w pole karne, ale w porę strzał Patryka Kanclerza z niewielkiej odległości zablokowali stoperzy z Kłecka. Na odpowiedź kłecczan musieliśmy czekać do 17. minucie, kiedy to ładną akcję Bartosza Wiśniewskiego zakończył niecelnym strzałem Alan Tomkowiak. W 24. minucie kolejną dobrą akcję przeprowadził Bartosz Wiśniewski, który dograł piłkę do Artura Kolmera, a ten sprytnym strzałem wpakował piłkę do siatki. Gol nie został jednak uznany, ponieważ sędzia asystent zasygnalizował spalonego. W 37. minucie po zagraniu długiej piłki przez obrońcę z Łubowa, futbolówka trafiła w pole karne gości, a nieporozumienie pomiędzy bramkarzem, a obrońcą Lechity wykorzystał Damian Grzesiak, który skierował piłkę do pustej bramki gości. Trzy minuty później mogło być, a nawet powinno być już 1:1. Aktywny Bartosz Wiśniewski minął dwóch rywali i świetnie podał do Alana Tomkowiaka, jednak jego strzał obronił bramkarz Piasta – Macieja Kołodziejczaka, a dobitka Artura Kolmera poszybowała nad poprzeczką bramki łubowian. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy swoją okazję mieli jeszcze łubowianie, ale strzał zza pola karnego sprawował na rzut rożny Wojciechowski. I pierwsza połowa spotkania derbowego zakończyła się prowadzeniem Piasta Łubowa 1:0

Po zmianie stron w 53. minucie świetną akcję lewą flanką boiska przeprowadzili gospodarze, którą ładnym strzałem wykończył Krystian Grzesiak podwyższając prowadzenie zespołu z Łubowa na 2:0. W 66. minucie indywidualną akcję środkiem boiska przeprowadził Kacper Serwatka, ale jego uderzenie minęło lewy słupek bramki Piasta Łubowo.  W kolejnych fragmentach gry zgromadzeni kibice na trybunach kameralnego stadionu piłkarskiego w Łubowie byli świadkami ostrej gry z obu stron, a sędzia aby uspokoić zakusy jednych jak i drugich piłkarzy drużyn pokazał w całym meczu osiem żółtych kartek, z czego aż pięć dla piłkarzy Piasta. W 78. minucie mocny strzał głową oddał Michał Kaczor i gdy wydawało się, że piłka wpadnie do bramki Piasta Łubowo, świetną interwencją na linii bramkowej popisał się obrońca gospodarzy, który wybił piłkę na rzut rożny. Cztery minuty później Lechici w końcu znaleźli drogę do bramki Piasta. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał Jakub Wiśniewski, który zdobył kontaktową bramkę. W doliczonym czasie gry obie drużyny miały jeszcze po jednej dobrej okazji, jednak w obu przypadkach zabrakło skuteczności i mecz zakończył się wygraną Piasta 2:1. Dzięki ósmemu zwycięstwu z rzędu łubowianie w rundzie rewanżowej trwającego sezonu 2016/2017 są już o krok od awansu do Klasy A, natomiast Lechita pomimo porażki zachował trzecią lokatę.

Piast Łubowo – Lechita Kłecko 2:1 (1:0)

Bramki dla Piasta: Damian Grzesiak, Krystian Grzesiak

Bramka dla Lechity: Jakub Wisniewski

Skład Piasta Łubowo: Maciej Kołodziejczak, Paweł Kulczak (86` Przemysław Śniegowski), Przemysław Wolniewicz, Łukasz Reszelewski, Michał Kanclerz, Damian Grzesiak, Karol Szwajcowski, Patryk Kanclerz, Kamil Maciejewski, Maciej Adamski (79` Adrian Wachoń) Krystian Grzesiak.

Skład Lechity Kłecko: Daniel Wojciechowski - Krzysztof Kubalewski, Stefan Grzechowiak, Krzysztof Moskal, Jakub Wiśniewski, Michał Kaczor, Bartosz Wiśniewski, Damian Wiśniewski, Kacper Serwatka, Artur Kolmer (60' Rafał Walczak), Alan Tomkowiak

A już za tydzień oba zespoły rozegrają kolejne mecze mistrzowskie. Piast Łubowo, w niedzielę 28 maja uda się do Kiszkowa gdzie w ramach kolejnych derbów powiatu gnieźnieńskiego podejmowany będzie o godzinie 14.00 przez miejscową Wełniankę. Z kolei Lechita Kłecko w sobotę 27 maja u siebie zmierzy się o godzinie 16.00 ekipą Jadwiżańskiego KS Poznań.

RAZEM DOM WYJAZD MECZE BEZPOŚREDNIE
  Nazwa M. Pkt. Z. R. P. Bramki Z. R. P. Bramki Z. R. P. Bramki M. Pkt. Z. R. P. Bramki
9.  Poznań FC 22 25 8 1 13 50-55 6 0 4 26-19 2 1 9 24-36 2 3 1 0 1 5-4
10.  Fara Pelikan Żydowo 22 25 7 4 11 38-49 5 4 2 26-22 2 0 9 12-27 2 3 1 0 1 4-5
11.  GKS Gułtowy 22 23 7 2 13 36-85 4 1 6 19-34 3 1 7 17-51
12.  Lotnik-1997 Poznań 22 22 6 4 12 40-59 5 2 6 28-18 1 2 6 12-41
13.  Wełnianka Kiszkowo 21 18 5 3 13 48-58 3 2 6 35-34 2 1 7 13-24
14.  Jadwiżański KS Poznań 22 4 1 1 20 25-202 1 0 9 18-83 0 1 11 7-119

Opracowanie – Roman Strugalski + foto (źródło Lechita Kłecko – Artur Borowiak)