Derby skropione krwią! Stella przełamała supremację Startu!

2022-10-01

W sobotę, 1 października, rozegrana została 4. kolejka spotkań Superligi hokeja na trawie. Na Stadionie im. Alfonsa Flinika w Gnieźnie doszło do kolejnego pojedynku derbowego. Stella podejmowała UKH Start 1954.

W minionym sezonie dwukrotnie lepsi byli startowcy zwyciężając 4:1 i 3:0. W tym roku zespół Startu został poważnie odmłodzony i w tej sytuacji faworytami pojedynku byli stelliści. Tymczasem w pierwszej kwarcie dominowali czerwono-czarni. To oni zaatakowali od początku, ale narazili się na kontrę i w 6. minucie Marcin Lewartowski  otworzył wynik derbowego pojedynku. Startowcy szybko ruszyli do odrabiania strat spychając rywali do defensywy. Wykonywali aż sześć karnych strzałów rożnych, ale żaden z nich nie przyniósł wyrównującej bramki. W drugiej kwarcie goście nadal byli nastawieni ofensywnie, ale kolejny kontratak pozwolił gospodarzom na podwyższenie prowadzenia po trafieniu Huberta Grotowskiego. Do przerwy było zatem 2:0. Już pierwsza akcja stellistów w drugiej połowie przyniosła im trzecią bramkę. Wspaniałym uderzeniem bekhendem z lewej strony popisał się Marcin Lewartowski, a piłeczka  poszybowała pod spojenie słupka z poprzeczką po przeciwnej stronie bramki Radomira Mnicha, który w tej sytuacji nie miał najmniejszych szans na obronę. Trzecia kwarta przyniosła też sporo nerwowości i brutalnej gry. Między innymi rozcięcia skóry na potylicy doznał kreujący grę w Starcie Michał Poltaszewski. Mimo, że rana wymagała szycia zawodnik zdecydował się na grę z tymczasowym opatrunkiem. Tak ambitna postawa udzieliła się całej drużynie  gości co zaowocowało zdobyciem w 34. minucie pierwszej bramki, kiedy to „krótki róg" wykorzystał Błażej Zieliński. Przed ostatnią odsłoną meczu było 3:1.  W czwartej kwarcie coraz wyraźniejsza była przewaga gospodarzy, którzy zepchnęli startowców do defensywy i wykonywali kilka karnych strzałów rożnych. Czerwono-czarni atakowali rzadziej, ale skuteczniej i w  54. minucie zdobyli kontaktową bramkę po trafieniu Błażeja Zielińskiego z „krótkiego rogu". Gospodarze mieli szansę na podwyższenie prowadzenia, ale rzutu karnego nie wykorzystał Marcin Lewartowski. Kapitan Stelli trafił pchnięciem z siódmego metra w słupek bramki gości.  Nie wiadomo jak  zakończyłoby się to spotkanie, gdyby w 56. minucie sędziowie, którzy po konsultacji odwołali swą wstępną decyzję, przyznali jednak karny strzał rożny startowcom. Czerowno-czarni mieliby bowiem szansę na doprowadzenie do remisu. Tymczasem w końcówce jeden z kolejnych kontrataków gospodarzy zakończył celnym strzałem Hubert Grotowski ustalając wynik meczu na 4:2.

Stella poza pierwszą kwartą  miała przewagę w tym meczu i zasłużenie wygrała przełamując wieloletnią hegemonię Startu, ale biorąc pod uwagę potencjał kadrowy obu drużyn w tym sezonie taka porażka z pewnością wielkiej ujmy czerwono-czarnym nie przynosi.

W innych meczach 4. kolejki Superligi LKS Rogowo przegrał z AZS Politechniką Poznańską 3:4, Pomorzanin Toruń zremisował z AZS AWF Poznań 0:0  wygrywając karne zagrywki 54. Spotkanie Grunwaldu Poznań z Wartą Poznań zostało przełożone.

Radosław Kossakowski + foto  (fotogaleria)