Drużyna Widzewa Łódź - Mistrzem Polski Kadetek rocznika 2000 i młodszych!

2016-05-29

W niedziele 29 maja w gnieźnieńskiej Hali Sportowej Gimnazjum nr 1, przy ul. Świętokrzyskiej dobiegło trwające pięć dni święto koszykówki, które rozpoczęło się w środy 25 maja. Pierwsza Stolica Polski, w tych dniach gościła osiem najlepszych drużyn w Polsce do lat 16 wśród kobiet, które rywalizowały pod koszem w ramach rozgrywanego Finału Mistrzostw Polski w Koszykówce w tej kategorii wiekowej.

W akcji pod koszem można było zobaczyć w tych dniach między innymi takie zespoły jak UKS Trójka OSiR Żyrardów,Widzew Łódź, JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec, MKS Kusy Szczecin, MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław, MKK Sokołów SA Sokołów Podlaski, Enea AZS Poznań. W rozgrywkach tych brał równie udział zespół dziewcząt z klubu TS Basket Gniezno, któremu Komisja Przyznawania Organizacji Turniejów Szczebla Centralnego, przyznała na posiedzeniu w dniu 6 maja prawo organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Polski Kadetek rocznika 2000 i młodszych.

Przypomnijmy iż wszystkie drużyny biorące udział w turnieju gnieźnieńskim musiały przejść przez eliminacje wojewódzkie, następnie strefowe, a później kolejno ćwierćfinały oraz  półfinały. Droga do mistrzostw nie była więc łatwa, co świadczy jedynie o wysokim poziomie sportowym imprezy.

Wracając jednak do samej rywalizacji turniejowej. To biorące udział w niej zespoły zostały podzielone przez organizatorów tej imprezy na dwie grupy w każdej po cztery zespoły. Grupę ,,A” utworzyły drużyny: UKS Trójka OSiR Żyrardów, Enea AZS Poznań, MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław i TS Basket Gniezno. W grupie drugiej czyli ,,B” w tym przypadku znalazły się zespoły: Widzew Łódź, JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec, MKS Kusy Szczecin i MKK Sokołów SA Sokołów Podlaski. Rywalizacja pod koszem w obu grupach przez pierwsze trzy dni trwania turnieju została przeprowadzona systemem ,,każdy z każdy”. Następnym etapem rozgrywek były sobotnie mecze o końcowe miejsca od 5 do 7 zespołów, które zajęły w swoich grupach miejsca 3-4 oraz dwa spotkania półfinałowe drużyn, które wywalczyły pozycję w swoich grupach 1-2. Ostatnim akcentem gnieźnieńskiego Finału Mistrzostw Polski w Koszykówce kobiet U16, były spotkania finałowe o końcowe miejsca najlepszych czterech drużyn, które po rozegraniu spotkań półfinałowych zagrały w niedzielę w ostatnim dniu trwania turnieju o końcowe miejsca premiowane medalowe.

Jeśli chodzi o występ w turnieju zespół gnieźnieńskiego klubu TS Basketu, który był jednocześnie organizatorem tych mistrzostw. To gnieźnianki na tle bardzo wymagających swoich rywalek wypadły słabo przegrywając przed własną publicznością wszystkie swoje trzy mecze w grupie ,,A”. Podopieczne Marka Szczepanowskiego w rywalizacji grupowej uległy miedzy innymi: MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław 88:50 (21:10, 18:22, 19:18, 30:10), UKS Trójka Żyrardów 78:32 (14:9, 23:4, 13:10, 22:6) oraz TS Basket Gniezno - Enea AZS Poznań 82:62 (21:16, 25:18, 17:1, 20:17). Trzy porażki dziewczęta TS Basket Gniezno w swojej grupie ,,A” spowodowały że podopieczne Marka Szczepanowskiego, zajęły ostatnie czwarte miejsce co skutkowało tym iż w sobotę 28 maja zagrały one o końcowe miejsca w całym turnieju 7-8. Rywalem gnieźnianek w ostatnim meczu Finału Mistrzostw Polski w Koszykówce kobiet U16, była ostatnia ekipa grupy ,,B” - JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec. Gnieźnianki, sobotniego występu przed własną publicznością podobnie jak zmagań grupowych, które zakończyły bez zdobyczy punktowej nie zaliczą z pewnością do udanych. Podopieczne Marka Szczepanowskiego, po raz czwarty po dość słabym występie z placu gry schodziły ponownie pokonane, przegrywając z drużyną JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec, która bezlitośnie wykorzystała popełniane błędy przez gnieźnianki w grze pokonując je 56:32 w kwartach 4:14, 14:8, 2:16 i 12:18.
Ostatecznie gnieźnianki w całym turnieju zajęły ostatnie ósme miejsce a zespołowi JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec, przypadła w tym przypadku siódma pozycja w całych rozgrywkach.

Drużyna TS Basket Gniezno w Finale Mistrz Polski Kadetek rocznika 2000 i młodszych grała w składzie: Karolin Draheim , Julia Mierzwiak, Aleksandra Skubiszyńska, Monika Pilarska, Katarzyna Matysiak, Aleksandra Grzechowiak, Aleksandra Piasecka, Natalia Janiuk, Kinga Twardowska, Kamila Twardowska, Kornelia Florkowska, Julia Andrzejewska

Piąte miejsce w turnieju wywalczyła drużyna MKS Kusy Szczecin, która w bezpośrednim pojedynku sobotnim o tą lokatę pokonała zespół Enea AZS Poznań w stosunku 106:81 w kwartach 22:23, 28:22, 22:20 i 34:16.

Co do miejsc premiowanych medalami w zakończonych pięciodniowych rozgrywkach Finałowych Mistrzostw Polski w Koszykówce kobiet U16 w Pierwszej Stolicy Polski. To po dwóch rozegranych sobotnich spotkaniach półfinałowych, które wyłoniły kto zagra o miejsca 3-4 oraz 1-2. W niedzielę 29 maja pod koszem w pierwszym meczu, którego stawką była trzecie w całym turnieju spotkały się ekipy MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław i UKS Trójka Żyrardów. Zwycięsko z tej bardzo wyrównanej konfrontacji wyszły koszykarki z Wrocławia, które pokonując drużynę z Żyrardowa w stosunku 67:66 w kwartach 11-11, 14-17, 18-16, 24-22. Tym zwycięstwem wrocławianki zapewniły sobie tytuł drugiego wicemistrza Mistrzostw Polski Kadetek rocznika 2000 i młodszych. W wielkim finale, którego stawką było pierwsze miejsce oraz tytuł mistrzowski stanęły naprzeciwko siebie drużyny MUKS Widzew Łódź oraz MKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski. Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu tytuł Mistrza Polski Kadetek rocznika 2000 i młodszych wywalczyła drużyna MUKS Widzew Łódź, która pokonała MKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski dwoma punktami w stosunku 53:41 w kwartach 5-12, 14-6, 12-17 i 22-16. Tym samym drużyna z Sokołowa Podlaskiego, została drugim wicemistrzem tych rozgrywek w swojej kategorii wiekowej.

Indywidualnie nagrodzeni:
Pierwsza piątka turnieju: Aleksandra Zięmborska (Enea AZS Poznań), Wiktoria Keller (MKS Kusy Szczecin), Anna Wińkowska (UKS Trójka Żyrardów), Martyna Leszczyńska (MUKS Widzew Łódź), Alicja Rogozińska (MKS MOS Elektrotim Ślęza Wrocław)

Król strzelców turnieju: Aleksandra Ziemborska (Enea AZS Poznań)

MVP turnieju: Aleksandra Iwaniuk (MKK Sokołów SA Sokołów Podlaski)