Dwa medale dla Polski w mistrzostwach Europy Hockey5s

2022-07-09

Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Polski seniorów podczas rozegranych w dniach 6-9 lipca na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu I Mistrzostw Europy w hokeju 5-osobowym.

W sobotnim półfinale Polacy zmierzyli się ze zwycięzcą grupy B - Holandią. Szczególnie w pierwszej połowie mecz był wyrównany, ale do przerwy Pomarańczowi prowadzili 2:1. Polacy starali się utrzymać kontakt z rywalami, ale ostatecznie przegrali 3:5. W drugim spotkaniu półfinałowym Belgia pokonała Szwajcarię 8:2 i to właśnie z Helwetami gospodarze zagrali o brąz. Polacy pierwsi objęli prowadzenie, ale do przerwy był remis 1:1. Po zmianie stron pierwsi bramkę zdobyli Szwajcarzy i zanosiło się na ciężką walkę do końca. Tymczasem ostatnie 10 minut meczu należało wyraźnie do gospodarzy. Sygnał do ataku dał Gracjan Jarzyński zdobywając wyrównującego gola, a później Polacy zasypali wręcz rywali skutecznymi strzałami zwyciężając ostatecznie 8:2 i zdobywając pierwszy medal mistrzostw Europy w hokeju pięcioosobowym. Mistrzostwo zdobyła reprezentacja Holandii pokonując w finale Belgię 4:1. Królem strzelców mistrzostw został Fabian Unterkiercher z Austrii zdobywca 26 bramek (Gracjan Jarzyński był ex aequo drugi z dorobkiem 23 trafień). Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został Jacek Kurowski, a bramkarzem Mateusz Popiołkowski. W kadrze narodowej drugim bramkarzem był reprezentant Startu Gniezno Maciej Pacanowski. Wychowankami gnieźnieńskiego klubu są także: kapitan Jacek Kurowski i czołowy strzelec Gracjan Jarzyński oraz drugi trener Robert Grzeszczak.

W  rozegranych równolegle w Bazylei  mistrzostwach  Europy U-16 srebrny medal zdobyła  reprezentacja Polski juniorek młodszych. W finale turnieju Biało-Czerwone zmierzyły się w sobotę  z Ukrainą i były raczej postrzegane jako faworytki tego starcia. Rywalki okazały się jednak bardzo wymagające. Do przerwy był remis 1:1. O sukcesie Ukrainek zdecydował początek drugiej połowy, w  której zdobyły one aż cztery bramki, a Polki nie odpowiedziały na to żadnym trafieniem. Dopiero w końcówce podopieczne trenera Sławomira Mazanego zaczęły gonić rywalki, ale zdołały tylko zmniejszyć stratę do jednej bramki przegrywając ostatecznie 5:6. Choć pewien niedosyt z pewnością pozostał, to srebrny medal jest i tak olbrzymim  sukcesem zwłaszcza w porównaniu z wynikiem ich rówieśników. Kadra M-16 w Szwajcarii zajęła ostatnie  6. miejsce przegrywając na zakończenie turnieju z Walią 4:5. Złoty medal  w kategorii M-16 zdobyła Austria pokonując w finale Ukrainę 7:5. Brąz wywalczyła Szwajcaria zwyciężając z Chorwacją 8:3. Po brązowy medal wśród juniorek młodszych sięgnęły Turczynki pokonując 2:0 w karnych zagrywkach Walię. W regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 4:4.