Dział naukowy Lecha poszuka nowych rozwiązań

2021-10-02

W Lechu Poznań pełną parą ruszają prace działu naukowego, który będzie zajmował się głównie analizowaniem przygotowania motorycznego piłkarzy. Na czele stanął Bartłomiej Grzelak, a już kilka miesięcy temu nawiązana została współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teraz jako konsultant dołącza do tego departamentu znany fachowiec w tej dziedzinie Adam Owen, 1 października pojawił się również nowy trener przygotowania fizycznego w klubowej Akademii - Duńczyk Mathias Marker.

To dalszy ciąg zmian, które zostały zapoczątkowane już po zakończeniu ubiegłego sezonu. - Szukamy nowych rozwiązań, nowego know-how, jeśli chodzi o przygotowanie motoryczne piłkarzy. Ruszyliśmy w tym temacie poza granice Polski i zatrudniliśmy w pierwszej drużynie trenera Antonina Čepka. Ta współpraca po okresie przygotowawczym i meczach, które rozegraliśmy do tej pory, przebiega dobrze. Uważamy, że robimy stały progres, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne. Zastosowaliśmy latem kilka nowych rozwiązań w treningu, a i teraz w poszczególnych mikrocyklach pojawiają się nowe elementy. No i sobie oczywiście to mocno chwalimy - mówi dyrektor sportowy Lecha Poznań, Tomasz Rząsa.

Klub w związku z tym zdecydował się również na zmiany w klubowej Akademii. Tam właśnie rozszerzany jest sztab przygotowania motorycznego. Od 1 października dołącza duński szkoleniowiec, Mathias Marker. - Ma on jeszcze udoskonalić przygotowanie naszej młodzieży do wejścia do piłki seniorskiej. Będzie miał za zadanie, tak jak to zresztą było do tej pory, ściśle współpracować również z trenerami przygotowania z pierwszej drużyny Kolejorza - tłumaczy Rząsa.

Kolejnym krokiem było utworzenie działu naukowego, na którego czele stanął Bartłomiej Grzelak, który do tej pory pracował w Akademii Lecha. Kilka miesięcy temu została nawiązana współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki będą pomagali analizować dane motoryczne z nadajników GPS, które zakładają zawodnicy, ale też spoglądać do danych meczowych naszych zespołów i pozostałych w lidze. Mają przedstawiać jak najwięcej wniosków.

Konsultantem działu naukowego został właśnie Adam Owen. To Walijczyk, który w Polsce znany jest z tego, że cztery lata temu był trenerem Lechii Gdańsk. To jednak głównie specjalista od przygotowania fizycznego, posiada tytuł naukowy doktora w tej dziedzinie. Jest członkiem International Soccer Science & Performance Federation (ISSPF). - Teraz będzie ściśle współpracował z działem naukowym w znalezieniu nowych rozwiązań, czytaniu danych i spojrzeniu jeszcze inaczej na temat przygotowania motorycznego - przyznaje dyrektor Rząsa. - Adam Owen będzie się u nas pojawiał cyklicznie i spotykał z naszym nowym działem, ale również z trenerami z klubowej Akademii. Poza tym, będziemy w stałym kontakcie online z Anglii, gdzie mieszka i pracuje - dodaje.

- Szukamy nowych rozwiązań, które trudno nam znaleźć w Polsce. Stąd też współpraca w pierwszej drużynie z trenerem z Czech, zatrudnienie trenera z Danii w Akademii, a także powstanie działu naukowego, który będzie konsultował się z fachowcem w tej dziedzinie z Walii. To co było do tej pory było dobre, byliśmy zadowoleni, ale chcemy rozwijać się w tym aspekcie i szukać nowych możliwości - podsumowuje dyrektor sportowy Lecha.

 

Biuro prasowe KKS Lech Poznań



 





treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,dzial-naukowy-lecha-poszuka-nowych-rozwiazan.html