ENEA Polish U-19 Open w Gnieźnie. Cztery tytuły dla Anglików, jeden dla Polaka

2022-09-11

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski do lat 19 czyli ENEA Polish U-19 Open w badmintonie zakończone.

W sobotę 10 wrześni poznaliśmy międzynarodowych mistrzów Polski do lat 19 w grach pojedynczych, podwójnych i mieszanej. Cztery tytuły powędrowały na Wyspy Brytyjskie. Jeden został w Polsce.

Trzydniowe zawody w badmintonie rozgrywane były w gnieźnieńskiej hali Sportowo-Widowiskowej GOSiR przy ulicy Sportowej w dniach od 8 do 10 września. W turnieju głównym wystartowało łącznie 85 zawodników z 8 krajów z Polski, Anglii, Czech, Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Holandii oraz Sri Lanki
Pierwszego dnia turnieju czyli w czwartek 8 września rozegrano dziewięć pojedynków w ramach turnieju głównego w grach pojedynczych mężczyzn, kobiet i grze podwójnej mężczyzn. Piątek 9 września z kolei był niezwykle obfitym dniem ENEA Polish U-19 Open. Zawodnicy rozegrali bowiem 80 pojedynków, które wyłoniły pary półfinałowe.

W ostatnim dniu trwania zawodów czyli w sobotę 10 września kibice, którzy odwiedzili halę Sportowo-Widowiskową GOSiR przy ulicy Sportowej byli świadkami niezwykle zaciętych pojedynków półfinałowych i finałów ENEA Polish U19 Open. W grze pojedynczej mężczyzn tytuł zdobył Mateusz Golas, jeden z polskich faworytów. Golas pokonał w finale faworyzowanego Anglika Michaela Panga.

Cztery pozostałe tytuły trafiły w ręce angielskich badmintonistów. W grze pojedynczej kobiet w finale spotkały się dwie Angielki. Wygrała Lisa Curtin, która pokonała Leonę Lee. Curtin zdobyła również tytuł mistrzowski w grze podwójnej kobiet, gdzie wespół z Estelle Van Leeuwen pokonały w finale polski duet Annę Czuchrę i Aleksandrę Węsławowicz.

W grze podwójnej mężczyzn triumfowali Oliver Butler i Nadeem Dalvi, którzy po zaciętym pojedynku trzy setowym pokonali w finale Maksymiliana Danielaka i Dawida Perkowskiego. Z kolei w grze mieszanej Oliver Butler i Estelle Van Leeuwen pokonali Piotra Tomaszewskiego i Martynę Kowalczyk.

Na koniec należy zaznaczyć że ENEA Polish U-19 Open to jeden z najważniejszych turniejów badmintonowych w Polsce dla zawodników do lat 19. W Gnieźnie wystartowali najlepsi polscy badmintoniści kadry narodowej juniorów z Dominikiem Kwintą na czele, świeżo upieczonym brązowym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów w Serbii oraz Mateuszem Golasem i Mają Janko, medalistami z tegorocznej edycji Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy.

Sponsorem tytularnym wydarzenia była Enea. Kluczowymi partnerami imprezy z kolei byli Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miasto Gniezno oraz Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Partnerami Polskiego Związku Badmintona są KGHM, PZU Dobra Drużyna, PKN Orlen, PKO Fundacja, Polski Badminton oraz Badminton Europe. Partnerem technicznym jest firma Victor.

Trzydniowe zawody w ramach ENEA Polish U-19 Open w Gnieźnie można było śledzić na żywo w niezwykle rozbudowanym serwisie wynikowym TournamentSoftware.com oraz w live streamingu telewizyjnym.

Opracował Roman Strugalsk (materiały i foty nasłane przez Biuro Prasowe Polskiego Związku Badmintona)