Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie stawia na aktywność ruchową i zdrowy styl życia

2014-05-08

W Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie w ramach propagowania aktywności ruchowej i zdrowego trybu życia w dniach 6 i 7 maja odbyły się finały wewnątrzszkolnych rozgrywek sportowych. Zawody zostały przeprowadzone aby zaktywizować całą społeczność szkolną.

Uczniowie którzy do tej pory  nie mieli okazji brać udziału  w rozgrywkach międzyszkolnych, w tych dniach mogli czynnie uczestniczyć we sportowej rywalizacji. W pierwszym dniu zakończono zawody w piłce siatkowej dziewcząt i w piłce nożnej. Zmagania dziewcząt wygrała klasa 3G w składzie: Sara Galewska, Marta Klak, Sara Wieczorek, Nicole Kaniasty, Karolina Strzyżewska i Patrycja Dziedzińska. Drugie miejsce zajęła reprezentacja klasy 3E a trzecie dziewczęta z klasy 3D. W zawodach tych brało udział 75 dziewcząt. Następnego dnia do walki o miano najlepszych siatkarzy w szkole przystąpili chłopcy. Zwycięskim zespołem została klasa 2G w składzie: Waldemar Zamiar, Piotr Stawski, Łukasz Czyżewski, Mikołaj Graczyk, Piotr Glinkowski, Kacper Fiebich, Mateusz Jackowski. Kolejne miejsca zajęli klasa 3E a następnie klasa 1A.   Turniej piłki nożnej zakończył się zwycięstwem chłopców z klasy 3C. W zespole grali Łukasz Błaszak ,Oskar Śmiłowski , Jakub Dzianott , Miłosz Warda ,Mateusz Pawłowski ,Aleksander Gatkowski .  Na kolejnych pozycjach uplasowały się klasy 3D i 2E. Należy zaznaczyć, że w rywalizacji w piłce nożnej brały udział również dziewczęta. W turnieju piłkarskim ogółem uczestniczyło około 200 uczennic i uczniów.


Wszystkie zawody były tylko jednym z elementów promowania aktywności ruchowej, masowości kultury fizycznej i zdrowego stylu życia na jaki stawia Gimnazjum nr 3. Placówka uczestniczy w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rok szkoły w ruchu”. Celem tego projektu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez kształtowanie nawyku aktywności fizycznej i troski o zdrowie. W każdą sobotę uczniowie chcący podnieść swoją sprawność fizyczną mogą wziąć udział w zajęciach w ramach akcji „Sobotnie bieganie, biegam bo lubię”. W myśl hasła – Bieg może być Twoim pierwszym krokiem do sukcesu – nauczyciele przekonują młodzież, że ruch i aktywność decyduje o ich harmonijnym rozwoju intelektualnym, etycznym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym. Na lekcjach wychowania fizycznego wprowadzane są nowe formy ruchu uatrakcyjniające zajęcia np. nornic walking i aerobic.

 

Działania propagujące zdrowy styl życia i rekreację ruchową w Gimnazjum nr 3 prowadzone  są nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego. Niekorzystnie zmienione zwyczaje żywieniowe i coraz bardziej siedzący tryb życia powodują duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego szkolna świetlica we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną realizuje program „Trzymaj formę” oraz drugi program „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”. Programy te obejmują obszary dotyczące odżywiania i aktywności fizycznej. W placówce odbywają się cykliczne spotkania z dietetykiem. Na tych wykładach specjaliści przybliżają młodzieży zagadnienia dotyczące zbilansowanej diety, niezbędnych składników odżywczych oraz konsekwencji otyłości dla młodego człowieka. Na godzinach wychowawczych nauczyciele przedmiotowi we współpracy z nauczycielami świetlicy szkolnej prowadzą cykliczne pogadanki na temat profilaktyki prozdrowotnej i uzależnień.


Szkoła  stawia na szeroko pojętą aktywność  ruchową oraz rekreację powiązaną ściśle ze zdrowiem uczniów. W życiu tej placówki przewija się nieustające hasło: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zajęcia sportowe kierowane do młodych ludzi przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i zdrowotnej małej społeczności gimnazjalnej.

 

 

Roman Solarek + foto

 


 

 

treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,gimnazjum-nr-3-w-gnieznie-stawia-na-aktywnosc-ruchowa-i.html