Gnieźnianie wicemistrzami Europy

2015-01-21

W dniach 16-18 stycznia w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema w Toruniu rozegrane zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (U-21) w hokeju halowym mężczyzn. Reprezentacja Polski zdobyła w nich srebrny medal przegrywając w karnych zagrywkach z broniącą tytułu młodzieżówką Austrii.

Udział w toruńskim turnieju wzięły reprezentacje: Austrii, Białorusi, Ukrainy, Turcji, Rosji, Szwajcarii, Portugalii i Polski. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy (grupa A: Ukraina, Białoruś, Szwajcaria, Austria; grupa B: Turcja, Rosja, Portugalia, Polska).

Biało-czerwoni w grupie pokonali Portugalię 7:2, Rosję 2:1 i Turcję 3:1. W półfinale pokonali Białoruś 6:1, a finale - podobnie jak dwa lata wcześniej w Wiedniu zmierzyli się z reprezentacją Austrii. Gospodarze dobrze rozpoczęli to spotkanie obejmując w 7. minucie prowadzenie po trafieniu Jacka Kurowskiego. Dwa gole zdobyte przez Pita Rudofsky’ego w drugiej połowie sprawiły jednak, że to obrońcy tytułu byli bliżsi ostatecznego triumfu. tymczasem w 38. minucie gnieźnianie egzekwowali karny strzał rożny i po trafieniu  Arkadiusza Rutkowskiego doprowadzili do remisu 2:2. O tytule decydowały więc karne zagrywki. Te  minimalnie lepiej wykonywali  Austriacy zwyciężając 2:1. Jedynego gola dla Polski zdobył w tej rozgrywce Damian Jarzembowski.

Ostatecznie reprezentacja Polski obroniła tytuł wicemistrzowski. A srebrne medale wywalczyło aż pięciu gnieźnian: Jacek Kurowski i Patryk Pawlak ze Startu 1954, Damian Jarzembowski ze Stelli oraz dwaj trenerzy Jakub Stranz i Robert Grzeszczak. Jacek Kurowski został także najlepszym strzelcem turnieju.

Brązowy medal zdobyli Rosjanie pokonując Białoruś 7:1.