Gnieźnieńscy hokeiści mistrzami Europy!

2017-01-15

W dniach 13-15 stycznia, w Lizbonie rozegrane zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w hokeju halowym. Złoty medal wywalczyła reprezentacja Polski pokonując w finale 5:4 drużynę narodową Austrii.

Polacy wygrali w stolicy Portugali wszystkie spotkania. Na początek pokonali gospodarzy turnieju 6:2, a w drugim piątkowym spotkaniu grupowym zwyciężyli Rosję 4:1. W sobotę przypieczętowali zwycięstwo w grupie B ogrywając Czechów 3:2. W półfinale podopieczni Jacka Adriana zmierzyli się z drugą drużyną grupy A - Białorusią i mimo, że to rywale byli bardziej ofensywnie nastawieni Biało-Czerwoni zwyciężyli 4:0 zdobywając gole głównie z kontrataków. W spotkaniu finałowym Polacy zmierzyli się z Austriakami. Tym razem to oni od początku narzucili warunki gry i do przerwy prowadzili 2:1. Jednak na początku drugiej części spotkania rywale nie tylko wyrównali, ale objęli nawet prowadzenie. W 29. minucie na 3:3 wyrównał jednak Mateusz mazany, a dwie kolejne bramki dla Polski zdobył wychowanek Startu Gniezno Patryk Pawlak. Kapitan reprezentacji najpierw wykorzystał rzut karny, a później fakt, że rywale stracili piłkę grając atak pozycyjny bez bramkarza. Austriacy w końcówce jeszcze zdołali zdobyć kontaktowego gola, ale zabrakło im już czasu na wyrównanie. W tej sytuacji reprezentacja Polski sięgnęła po tytuł mistrzowski, a złoty medal i oprócz wspomnianego Patryka Pawlaka zdobył także inny gnieźnianin - Jacek Kurowski, na co dzień reprezentujący barwy Startu 1954.