Gnieźnieńskie akcenty w półmaratonie kościańskim

2018-10-31

W niedzielę, 28 października, w Kościanie odbył się XIV Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dr. Henryka Florkowskiego. W ramach imprezy odbył się także bieg Cocodrillo na 6,5 km. Do rywalizacji w całej imprezie zgłosiło się niemal 1500 zawodniczek i zawodników.

Ton rywalizacji w półmaratonie od początku nadawała grupa Ukraińców. W drugiej fazie biegu o zwycięstwo rywalizowała już tylko dwójka z nich. Ostatecznie zwyciężył Jurij Rusiuk z Łucka uzyskując czas 1:06:02. Zaledwie sekundę za nim na mecie zameldował się jego krajan Igor Russ, a trzeci był Pawel Olinik z Winnicy (1:06:31). Najlepszy z Polaków Paweł Ochal z Bydgoszczy był czwarty z czasem 1:06:39. Wśród kobiet  całe podium także zajęły Ukrainki. Zwyciężyła Tatiana Wilisowa w czasie 1:17:13, przed Virą Owczaruk – 1:17:36 (obie z Łucka).  Trzecia na mecie zameldowała się pochodząca z Kowela, a mieszkająca obecnie w Kaliszu Olga Kazimirowa – 1:24:15. Najlepsza z Polek Anna Zajączkowska z Trzebnicy była czwarta z czasem – 1:24:39. W zmaganiach wzięło udział czterech gnieźnian. Najszybszym z nich okazał się Andrzej Gromadziński - 1:16:21 wygrywając klasyfikację M 45.

Trzecie miejsce w  Biegu Coccodrillo zajęła  Julia Kossakowska  reprezentującą MKS Gniezno –  25:51. Zwyciężyła Marta Wojtkowiak z Racotu – 24:15, przed  Anetą Lupa-Marcinowską z Plewisk – 25:21. Wśród mężczyzn triumfatorem został Nikodem Dworczak z Kościana, który pokonał trasę o długości 6,5 kilometra w czasie 17:43 wyprzedzając Tomasza Musiała z Rydzyny – 19:20 i Łukasza Markowicza z Wrocławia – 19:38.

W ramach imprezy rozegrane zostały I Mistrzostwa Okręgu Poznańskiego kuratorów sądowych w półmaratonie i biegu na 6,5 km. Mistrzami okręgu  zostali: w półmaratonie - Mariusz Adamczyk (Altom Gniezno - kurator społeczny SR Leszno) – 1:28:41, a w biegu na 6,5 km Radosław Kossakowski (SportGniezno.pl - kurator zawodowy SR Gniezno) – 27:29.