Historyczny rok Mieszka Gniezno !

2017-12-05

Z prezesem Miejskiego Klubu Sportowego ,,Mieszka” Gniezno - Maciejem Ciesielskim - na temat zakończonej rundy jesiennej w wielkopolskiej IV lidze grupie północnej i udziału w nich zespołu seniorów klubu z ulicy Strumykowej oraz planach na 2018 rok – rozmawiał Roman Strugalski.

Panie Prezesie, pierwsza runda rozgrywek w wielkopolskiej IV lidze północnej sezonu 2017/2018 zakończona. Zgodnie z oczekiwaniami przedsezonowymi zespół seniorów Mieszko zajmuje, po rundzie zasadniczej, pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Czy Pana zdaniem, zaliczka szesnastu punktów nad zespołami Unii Swarzędz i Warty Międzychód, to dużo przed rundą rewanżową w kontekście walki o baraże o III ligę? Jakby Pan ocenił tak bardzo dobry wynik sportowy zespołu seniorów Mieszko Gniezno ?
 
 - Przede wszystkim zacznę od podkreślenia faktu, iż kończący się rok 2017 jest  bezsprzecznie historycznym dla naszego Klubu, pod wieloma względami. Marzenia wielu osób związanych z piłka nożną  zaczynają się spełniać. Nie tylko drużyna seniorów jest naszą wizytówką, ale także dynamiczny rozwój szkolenia dzieci  i młodzieży, poprzez jedną z największych akademii piłkarskich,  daje nam mobilizację do kontynuowania systematycznej pracy. Jesteśmy obecnie jednym z czołowych klubów w Wielkopolsce, a o naszych wynikach sportowych piszą media w całym kraju. 
Odnośnie samej drużyny pierwszego zespołu to nie spodziewaliśmy się aż tak dobrych wyników, pomimo tego, że w wielu aspektach się do sezonu przygotowywaliśmy. Taki wynik to pokłosie wielu rozmów, spotkań i decyzji, a najważniejsze zaangażowania wielu osób, bez których nie udałby się tego osiągną. Sport to jednak zawsze w pewnym stopniu niewiadoma, dlatego z pokorą podchodzimy do drugiej części sezonu i ewentualnych baraży o III ligę. Nie wyobrażam sobie jednak, żebyśmy za rok nie rozmawiali o szansach na II ligę… 
 
Na wiosnę gnieźnianie zagrają w kolejnej rundzie finałowej PP gdzie w ramach 1/4 podejmowani będą w meczu wyjazdowym przez Pogoń Lwówek. Jakie są dalsze oczekiwania Klubu co do zmagań pucharowych zespołu ? I czy Pana zdaniem uda się drużynie dotrzeć do zmagań wojewódzkich, a może dalej centralnych?
 
- Puchar Polski to jeden z naszych priorytetów w roku 2018. Nie ukrywam, że w naszym zasięgu jest jego zdobycie na szczeblu okręgowym. Po takim zwycięstwie, możemy dalej powalczyć i w perspektywie czasu trafić na czołowe drużyny z najwyższych lig. Jednakże głównym naszym celem i zadaniem jest awans do III ligi. 
 
Panie Prezesie, w trakcie przygotowań do nowego sezonu 2017/2018 drużyna seniorów została wzmocniona kilkoma wartościowymi piłkarzami. Wielu z nich to wychowankowie naszego klubu. Z perspektywy czasu oraz osiągniętych wynikach przez pierwszy zespół rozumiem, że przedmiotowe wzmocnienia to był strzał w przysłowiową dziesiątkę? 
 
- Cieszy nas fakt, że większość zawodników z kadry seniorskiej to byli lub obecni wychowankowie Mieszka. Staraliśmy tak zbudować zespół, żeby było ich jak najwięcej. Nasze wyniki pokazują, że pojedliśmy słuszną decyzję. Pomimo tego zakontraktowaliśmy doskonałych graczy, którzy w naszym klubie jeszcze nie grali. Połączenie doświadczenia z młodością, dało nam najsilniejszą drużynę w IV lidze.    
 
Obecnie piłkarze pierwszego zespołu Mieszko Gniezno, są na urlopach a ich odpoczynek od piłki potrwa do 10 stycznia 2018 roku. Po tym okresie podopieczni Mariusza Bekasa rozpoczną przygotowania od 11 stycznia do rundy rewanżowej. Czy w okresie zimowym  Zarząd Klubu wspólnie z szkoleniowcami oraz dyrektorem klubu Mieszko Gniezno, myślą o jakimś wzmocnieniu drużyny ?
 
 - Myślę, że w okresie zimowych przygotowań skupimy się na budowaniu formy na rundę wiosenną w ramach obecnej drużyny. Dobrego składu lepiej nie zmieniać, jeżeli daje to efekty. Na pewno będą zmiany, ale jedynie kosmetyczne. Należy przecież mieć na uwadze, że najważniejszymi meczami sezonu będą te barażowe o wejście do III ligi.  Kilka spotkań sparingowych, indywidualne przygotowania każdego z zawodników, a także ćwiczenia schematów w drużynie, to główne założenia naszych przygotowań. 
 
Teraz może z innej beczki.  Z perspektywy 2,5- letniej prezesury Pana zdaniem, co udało się poprawić w organizacji klubu z ulicy Strumykowej, a co jeszcze należałoby jeszcze zmienić?
 
- Najważniejsze po tym okresie jest to, że możemy wreszcie realnie zauważyć zmiany i pozytywne wyniki sportowe, które systematycznie są realizowane w naszym Klubie. Po blisko 2,5 letnim czasie pracy obecnego zarządu wraz z zatrudnionymi w klubie osobami odpowiedzialnymi za szkolenie dzieci i młodzieży oraz drużynę seniorów, widać znaczącą poprawę organizacyjną i sportową. 
Cieszą nas dobre rezultaty grup młodzieżowych, seniorów oraz zwiększona frekwencja kibiców na naszych meczach ligowych. Patronat Prezydenta Miasta Gniezna i pomysł na konsolidację klubów piłkarskich wreszcie przynosi spodziewane efekty. 
Przede wszystkim to wynik seniorów jest dziś szczególnie widoczny. Nasza drużyna osiągnęła historyczny wyczyn wygrywając całą rundę bez żadnej porażki lub też remisu. W sumie wygraliśmy do tej pory 30 spotkań z rzędu: 10 w zeszłym sezonie, 17 w obecnym i 3 w Pucharze Polski. 
Nasza Akademia Mieszko to potencjał na wykształcenie kolejnych piłkarzy na krajowym, a nawet światowym poziomie. Jednakże osobiście dla mnie największym sukcesem jest konsolidacja osób związanych z piłką nożną w naszym mieście. Mieliśmy wiele trudnych rozmów, mamy różne drogi, ale wspólny cel pozwala nam jednoczyć wysiłki i starania do efektywnej, wspólnej pracy. Poczynając od zarządu klubu, poprzez trenerów, radę sponsorów, byłych i obecnych działaczy, a także przedstawicieli Urzędu Miasta, Starostwa 
czy też PEC-u lub GOSiRu.  Pomagają nam także rodzice naszych zawodników, więc mogę powiedzieć, że Klub to dobro wspólne, na którego pozytywną markę razem pracujemy. 
Zwiększyła się także frekwencja na meczach Mieszka (około 600%), co pokazuje na potrzebę „dobrej piłki” w naszym mieście. 
 
W roku 2017 widoczne były szerokie działania promocyjne Mieszka. Co udało się zmienić w Klubie w tym aspekcie ?
 
- Od początku naszej pracy postawiliśmy na budowanie solidnej marki Mieszka Gniezno. Działanie nasze są scalone na okres kilkuletni i wprowadzamy je etapami. W roku 2017 uruchomiliśmy nowoczesną stronę www, wprowadziliśmy bardzo pomocną aplikację sportbm, która usprawnia zarządzanie klubem i komunikację pomiędzy trenerami, a zawodnikami i ich opiekunami. Mamy nowy Herb wpisujący się w tradycję i zarazem nowoczesność. Współpracujemy ze wszystkimi klubami piłkarskimi w regionie, jako największy klub wyznaczamy kierunek rozwoju poszczególnych zawodników. Organizujemy wewnętrzne rozgrywki w formie Ligi Mieszko.    
 
Dżentelmeni o finansach raczej nie rozmawiają jednakże nie byłby dziennikarze gdybym nie spytał jak na ta chwile wyglądają kondycja finansowa klubu z ulicy Strumykowej, gdyż prowadzenie pierwszego zespołu oraz grup młodzieżowych z pewnością pochłania niemałe nakłady finansowe. Jak to wygląda w klubie Mieszka? 
 
- Mając na uwadze fakt, że MKS Mieszko Gniezno liczy obecnie 411 zawodników ( 360 zawodników - grupy młodzieżowe, 20 zawodników juniorów starszych i 21 zawodników - seniorów, obejmuje również sekcję futsalu – 10 zawodników), pełna obsługa finansowa jest sporym wyzwaniem. 
W minionym roku pozyskaliśmy nowych partnerów, a przede wszystkim powołaliśmy radę sponsorów, która pomaga nam sporym doświadczeniem.
Koniec każdego roku jest dla nas dość trudny, ale mamy nadzieję, że obecne wyniki pozwalają z optymizmem spoglądać na dalszy rozwój klubu.  
  
Czy w tym miejscu Pan Prezes chciałby podziękować za pośrednictwem naszej strony internetowej tym sponsorom za wsparcie, które umożliwia udział pierwszego zespołu w rozgrywkach mistrzowskich?
 
- Panie Redaktorze, nie tylko drużyny seniorów, ale również Akademii Mieszko oraz sekcji futsalu.  Dlatego w imieniu całego Klubu MKS „Mieszko” Gniezno chciałbym serdecznie podziękować wszystkim naszym partnerom, sponsorom oraz przyjaciołom Klubu za okazane wsparcie, pomoc, a także zwykłą codzienną  obecność.   
Wspólnie działania przynoszą realne efekty. 
Ze swojej strony szczególnie dziękuję członkom zarządu, trenerom, dyrektorowi sportowemu i koordynatorowi grup młodzieżowych. 
Nie sposób wymienić wszystkich, od których Klub otrzymał wsparcie, ale przede wszystkim należą do nich: 
 
      Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz – patronat honorowy 
      Starosta Powiatu Gnieźnieńskiemu – Beata Tarczyńska 
      Prezes PEC w Gnieźnie Sp. z o.o. – Dariusz Zamiar  
      Dyrektor GOSiR-u – Jacek Mańkowski  
      Współwłaściciel firmy WAJM – Janusz Malęgowski 
      Drukarnia Majorczyk – Dariusz Majorczyk 
      Secura-Security – Wiesław Bartkowiak
      Bol-ann Gniezno – Marcin Stelmaszyk 
      Hotel AWO – Jacek Owczarzak 
      Kantor FABER – Jacek Owczarzak 
      Idea Plus – Krzysztof Przybylski
      Protective – agencja reklamowa 
      ArmonBIs – Arkadiusz Koronka
      Transport – Wojciech Nowak
      Drogeryjka Osiedlowa – Wojciech Purol 
      Chata Polska 
      Cukiernia Niemann Jarosław Krystian Nieman SC,Gniezno
      Durczak Instalacje 
      Chłodex 
      Firma Tadeusz Hoppe
      GOJA
      Patroni medialni (Przemiany, Tydzień Gnieźnieński, Radio Gniezno, 
     Radio  Plus, TV Gniezno)
     Portale informacyjne (sportgniezno, informacjelokalne, gniezno24, 
     moje-gniezno, gniezno.naszemiasto)
 
Dziękuję za rozmowę.
 
treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,historyczny-rok-mieszka-gniezno-.html