Hokeiści Stelli bez medalu w Halowych Mistrzostw Polski

2014-02-10

W miniony weekend w hali Centrum Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego przy Drodze Dębińskiej w Poznaniu rozegrany został turniej finałowy Mistrzostw Polski w hokeju halowym mężczyzn.

Jak już informowaliśmy w sobotę, 8 lutego, w pojedynkach półfinałowych Stella Gniezno przegrała z Grunwaldem Poznań 9:20, a Pomorzanin Toruń pokonał AZS AWF Poznań 13:7.  O ile spotkania półfinałowe obfitowały w bramki, ale miały jednostronny przebieg, to niedzielne mecze decydujące już bezpośrednio o podziale medali były bardziej wyrównane i padło w nich znacznie mniej bramek. W walce o brązowy medal stelliści zmierzyli z AZS AWF Poznań. Akademicy od początku uzyskali przewagę. Gnieźnianie starali się utrzymać kontakt z rywalami, ale do przerwy przegrywali 2:5. Na pięć minut przed końcem pojedynku tracili do rywali aż pięć goli przegrywając 4:9. Podopieczni Rafała Grotowskiego do końca jednak grali ambitnie. Wyraźnie zmniejszyli straty strzelając w końcówce trzy bramki, ale do uzyskania remisu dającego szanse rozstrzygnięcia spotkania w karnych zagrywkach zabrakło już czasu. Ostatecznie Stella przegrała mecz o brązowy medal z AZS AWF Poznań 7:9. Bramki dl Stelli zdobyli:  Marcin Lewartowski i Michał Kasprzyk po 3, Dawid Kowalski - 1. W zespole AZS AWF na listę strzelców wpisali się: Patryk Bułka - 4, Łukasz Kosmaczewski - 3, Mateusz Hulbój i Adrian Krokosz po 1.  W meczu o złoto faworyzowani obrońcy mistrzowskiego tytułu, zawodnicy Grunwaldu Poznań  wcale nie mieli łatwej przeprawy z ambitnym i nieobliczalnym zespołem Pomorzanina Toruń. Do przerwy wojskowi prowadzili zaledwie 4:3. Na dwie minuty przed końcem meczu było tylko 7:6. Pomorzanin czuł, że może sprawić w Poznaniu niespodziankę, ale nadzieje rozwiał Artur Mikuła wykorzystując w końcówce karny strzał rożny i ustalając wynik meczu na 8:6. W tej sytuacji mistrzem Polski został Grunwald, wicemistrzem - Pomorzanin, brązowy medal przypadł w udziale ekipie AZS AWF, a Stella zakończyła mistrzostwa na czwartej pozycji.

Królem strzelców mistrzostw został Artur Mikuła (Grunwald Poznań) zdobywając „Złotą Laskę" - nagrodę wspólną Redakcji „Sportu” i PZHT. Wychowanek Startu Gniezno strzelił w całych mistrzostwach 27 bramek. Najlepszym zawodnikiem turnieju finałowego wybrano Karola Szyplika (Pomorzanin Toruń), a najlepszym bramkarzem