III Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w ping pongu

2018-05-03

W sobotę 28 kwietnia w obiekcie sportowym ALMAR w Głębokim niedaleko Gniezna u Państwa Aleksandra i Marcina Kujawskich odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Ping Pongu.

Ping Pong jest młodą dyscypliną sportu, która narodziła się na nowo zaledwie siedem lat temu w USA. Tam też, w 2011 roku zostały po raz pierwszy rozegrane Mistrzostwa Świata. W ping pongu set wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie 15 punktów. Przy stanie 14:14 wygra zawodnik który zdobędzie 15 punkt. Turnieje rozgrywane są wyłącznie rakietkami oklejonymi papierem ściernym koloru niebieskiego dostarczonymi przez organizatorów. Zawodnicy po zakończonym secie zmieniają strony stołu i wymieniają się rakietkami. Urozmaiceniem jest przepis, że raz w meczu można zmienić kolor piłki, co oznacza, że gra się tzw. „double point ball". Może to zrobić serwujący, o ile nie zdobył w secie więcej niż 12 punktów. Jeżeli wygra tę piłkę, to dostaje 2 punkty, gdy przegra - przeciwnik otrzymuje jeden punkt. Cały mecz gra się pomarańczową piłką, a białą tylko „double point ball”. Organizatorem zawodów a jednocześnie głównym sponsorem było Gospodarstwo Rolne „ALMAR” Aleksandra i Marcina Kujawskich w miejscowości Głębokie w gminie Kiszkowo koło Gniezna. Do pięknej i profesjonalnej hali tenisowej zjechali się zawodnicy, zawodniczki  znani ze stołów ligowych, nie tylko z Wielkopolski ale i z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego czy zachodniopomorskiego. 
 
Zwycięzcą III Otwartych Mistrzostw Wielkopolski w Ping Pongu na rok 2018 został Radosław MALINOWSKI z Jelcza- Laskowice (woj. dolnośląskie). Drugie miejsce zajął Zbigniew LISIECKI ze Stęszewic (woj. wielkopolskie), a trzeci był Paweł TUSIEŃ z Zielonki koło Warszawy (woj. mazowieckie). 
Wręczono także statuetkę dla „Najstarszego zawodnika” Mistrzostw, którą otrzymał 86-letni Kazimierz MARCINAK z Poznania, a statuetkę dla „Najlepszej zawodniczki” wręczono Monice GACY z Wągrowca. Najmłodszym zawodnikiem był zaledwie 11-letni Patryk KRÓL ze Sławna, który także otrzymał upominek upamiętniający udział w zawodach pingpongowych. Turniej stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie o czym może świadczyć fakt, że o końcowej kolejności w grupie F decydowały małe punkty po rozegraniu dodatkowych setów między 3 zawodnikami, którzy po meczach grupowych mieli tyle samo zwycięstw i identyczny stosunek setów. Natomiast 4 zawodnik turnieju Przemysław IWIŃSKI był o krok od finału, gdyż w spotkaniu półfinałowym z doświadczonym Zbigniewem LISIECKIM prowadził już w decydującym secie 13:8 i przegrał. Podobnie w meczu o 3 miejsce wygrywał z Pawłem TUSIENIEM 2:0 a w 5 secie 13:9 , uległ ostatecznie 2:3 i musiał zadowolić się niewdzięcznym 4 miejscem. Zawody przebiegały w miłej, sportowej atmosferze i w zgodnej opinii uczestników zostały przeprowadzone wzorowo.
 
Organizatorzy uraczyli wszystkich smacznym, gorącym posiłkiem a poza tym czekał na zawodników słodki poczęstunek, kawa, herbata i napoje chłodzące. Dodatkową atrakcją była loteria w której oprócz różnych gadżetów ufundowanych m.in. przez Polski Związek Tenisa Stołowego można było wylosować cenną pozycję książkową pt. „Kronika-Historia tenisa stołowego KS Stella Gniezno” autorstwa Sędziego Głównego Mistrzostw oraz jednocześnie uczestnika zawodów Arkadiusza ZAWADY. Zasadność organizacji zawodów ping-ponga i główny cel imprezy pięknie ujął wspomniany Arkadiusz ZAWADA, który podczas otwarcia I Mistrzostw powiedział: „Naszym celem jest popularyzacja tenisa stołowego poprzez specjalną jego odmianę, w której wszyscy zawodnicy używają jednakowych rakietek. Poprzez zniwelowanie różnicy sprzętowej zaciera się przepaść poziomowa między amatorami a profesjonalnymi zawodnikami. Dzięki temu osoby grające na poziomie rekreacyjnym mogą mieć większą przyjemność w spotkaniach z zawodowcami. Żeby nie było żadnych różnic sprzętowych, każdy zawodnik i każda zawodniczka na naszych zawodach gra rakietkami, które zapewniamy jako organizator…”
 
Na zakończenie Prezydent miasta Gniezna Tomasz BUDASZ przekazał Panu Aleksandrowi KUJAWSKEMU okolicznościowy grawerton w którym ujął wyrazy ogromnego szacunku za wieloletnią pomoc i zrozumienie potrzeb gnieźnieńskich sportowców a przede wszystkim tenisistów stołowych, życząc dalszych sukcesów oraz wszelkiej osobistej pomyślności. Grawerton wręczył w imieniu Prezydenta – Prezes Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka Mieczysław KUKLIŃSKI. Prezydent miasta Gniezna ufundował także puchar dla „Najlepszego gnieźnieńskiego zawodnika”, którym okazał się Arkadiusz ZAWADA. Nagrody rzeczowe, puchary, dyplomy wręczał Prezes Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka Mieczysław KUKLIŃSKI oraz Prezes KS ALMAR Głębokie Aleksander KUJAWSKI a wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali pamiątkowe koszulki z logo Mistrzostw Wielkopolski.
Za ogromną i nieocenioną pomoc w organizacji III Mistrzostw Wielkopolski w Ping Pongu Prezes KS ALMAR Głębokie wręczył także puchar oraz drobną pamiątkę Panu Zbyszkowi LISIECKIEMU. Organizatorzy szczególne podziękowanie kierują dla Marszałka Województwa Wielkopolskiego za dofinansowanie III Mistrzostw Wielkopolski w Ping Pongu, Wielkopolskiemu Związkowi Tenisa Stołowego w Poznaniu, Prezydentowi Miasta Gniezna Panu Tomaszowi BUDASZOWI, Prezesowi Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka Panu Mieczysławowi KUKLIŃSKIEMU, Panu Danielowi GŁOWACKIEMU z firmy ACTIVE S.C z Poznania, Panu Zbigniewowi LESZCZYŃSKIEMU, który w imieniu Polskiego Związku Tenisa Stołowego przekazał nagrody oraz Gospodarzom – KS ALMAR Głębokie w osobach Aleksandra i Marcina KUJAWSKICH.
 
OSTATECZNE WYNIKI III MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI W PING PONGU Awans do listopadowych Mistrzostw Polski uzyskało czterech najlepszych zawodników oraz czterech zawodników z województwa wielkopolskiego)
I miejsce Radosław MALINOWSKI – Jelcz Laskowice (woj. dolnośląskie)
II miejsce Zbigniew LISIECKI – Stęszewice (woj. wielkopolskie)
III miejsce Paweł TUSIEŃ – Zielonka/Warszawa (woj. mazowieckie)
IV miejsce Przemysław IWIŃSKI – Szczecinek (woj. zachodniopomorskie)
 
V-VIII
Jan KASENDRA – Kępno (woj. wielkopolskie)
Piotr JANUSZKIEWICZ – Warszawa (woj. mazowieckie)
Krzysztof MOLENDA – Warszawa ( woj. mazowieckie)
Jakub BUDZYŃSKI – Kamieniec (woj. wielkopolskie)
 
IX-XVI
Adrian GIZIŃSKI – Rogoźno (woj. wielkopolskie)
Jerzy KIEDROWICZ – Poznań (woj. wielkopolskie)
Mateusz LISIECKI – Gościeszyn (woj. wielkopolskie)
Krzysztof KIERZNOWSKI – Warszawa (woj. mazowiecki)
Kamil KRÓL – Sławno (woj. wielkopolskie)
Adrian SPYCHAŁA – Poznań (woj. wielkopolskie)
Tadeusz WYPIJEWSKI – Rogowo (woj. wielkopolskie)
Arkadiusz ZAWADA – Gniezno (woj. wielkopolskie)
 
XVII-XXIV
Patryk KRÓL – Sławno (woj. wielkopolskie)
Monika GACA – Wągrowiec (woj. wielkopolskie)
Krzysztof CHMIELEWSKI – Łubowo (woj. wielkopolskie)
Aleksander KUJAWSKI – Głębokie (woj. wielkopolskie)
Marian PISZORA – Rokietnica (woj. wielkopolskie)
Andrzej KUNKE – Skoki (woj. wielkopolskie)
Mirosław GARSTKA – Żydówko (woj. wielkopolskie)
Ryszard GILAS – Sławno (woj. wielkopolskie)
 
XXV
Kazimierz MARCINIAK – Poznań (woj. wielkopolskie)
 
„Najlepsza zawodniczka” Monika GACA – Wągrowiec (woj. wielkopolskie),
„Najstarszy zawodnik” Kazimierz MARCINIAK -Poznań (woj. wielkopolskie) - 86 lat, 
„Najmłodszy uczestnik” Patryk KRÓL – Sławno (woj. wielkopolskie) - 11 lat.
 
Arkadiusz Zawada + foto 
 




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,iii-otwarte-mistrzostwa-wielkopolski-w-ping-pongu.html