IV Ogólnopolski Memoriał w tenisie stołowym im. Jarosława Maćkowiaka zakończony!

2015-06-01

W niedzielę 31 maja w hali sportowej gnieźnieńskiego GOSiR-u odbył się IV Ogólnopolski Memoriał w tenisie stołowym im. Jarosława Maćkowiaka.

W zawodach upamiętniających tego utalentowanego, tragicznie zmarłego zawodnika udział wzięło ponad 90 zawodników. Po raz kolejny wysoka frekwencja pokazuję, że dla wielu zawodników gnieźnieński memoriał to obowiązkowy punkt w corocznym kalendarzu startów. Patronat nad imprezą objął: Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz i Prezes Klubu Sportowego „STELLA” Gniezno Zdzisław Kujawa.  Zawody rozegrano w czterech kategoriach wiekowych, a jego zwycięzcy poza atrakcyjnymi nagrodami wyjechali z tytułem Mistrzów Miasta Gniezna.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in.: Wiceprezydent miasta Michał Powałowski, Prezes Klubu STELLA – Zdzisław Kujawa oraz rodzice i siostra zmarłego Jarosława Maćkowiaka, która w pięknych słowach podziękowała zawodnikom za udział w zawodach upamiętniających jej śp. brata.

Kategoria kobiet, jak co roku rozgrywana była w formule „open”. Na podium stanęły dwie zawodniczki „STELLI” Gniezno, Klabińska Agata i Jacek Monika zajmując kolejno drugie i trzecie miejsce. Na najwyższym stopniu podium stanęła Gumula Renata z ORION Branda Bukowice. Dobrze zagrały również inne zawodniczki „STELLI”, Magdalena Wysocka zajmując piąte miejsce i Anita Chuda na miejscu szóstym.

Tradycyjnie najliczniejszą i najlepiej obsadzoną kategorią byłą męska do 35 lat.  Wygrał w niej zawodnik klubu Ekstraklasy, Wicemistrz Polski – Jakub Perek z LKS Pogoń Lębork pokonując w półfinale Młodzieżowego Mistrza Polski Artura Białka z AZS AWFiS Gdańsk, a w finale Mistrza Polski Juniorów Damiana Węderlicha z ENERGA Manekin Toruń. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęli: Spychała Adrian z ZKS Dzonków, Malinowski Radosław z VICTORIA Jelcz-Laskowice i Leszczyński Krzysztof z KS „Gwiazda” Bydgoszcz. Wysokie 7 miejsce w tej kategorii wiekowej zajął Jakub Różak ze STELLI Gniezno, który otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika Memoriału z powiatu gnieźnieńskiego. W pierwszej dwunastce znaleźli się także dwaj inni „Stelliści” Chudy Marcin i Balcerzak Dawid.
W kategorii mężczyzn powyżej 36 lat najlepszym okazał się Zbigniew Leszczyński z KS "Gwiazda" Bydgoszcz przed Danielem Welke z TTS Trzemeszno. Bardzo dobre czwarte miejsce zajął Kujawa Rafał ze STELLI. Trzech innych Gnieźnian także znaleźli się w pierwszej 12 zawodów, Waldemar Gewert na miejscu 8, a Zawada Arkadiusz i Krüger Krzystof zajęli miejsca w przedziale 9-12. W najstarszej kategorii męskiej, tj. powyżej 50 lat wygrał Paweł Małkus z Konina przed Mieczysławem Wagnerem z Czempinia.
Wszyscy medaliści wyjechali z okazałymi pucharami, medalami i nagrodami rzeczowymi. Prawie połowa zawodników Memoriału otrzymała drobne pamiątki związane z Memoriałem oraz Klubem "STELLA" Gniezno. IV Ogólnopolski Memoriał im. Jarosława Maćkowiaka rozegrany został bowiem w ramach obchodów 100-lecia Klubu „STELLA” Gniezno. Najstarszego Klubu Sportowego z sekcją tenisa stołowego w Polsce.
Szczególne słowa podziękowania za pomoc w organizacji turnieju należą się Przemysławowi Kołodziejskiemu, najbliższemu koledze Jarka oraz sponsorom zawodów: Hurtowni Nabiałowej "Mlek-Rol", Agencji Reklamowej "NEOVISION", "TINA" materiały budowlane, "INSTAL-PLAST Technika Grzewcza i Sanitarna", "Falcon Maciej Nowak", "Szymański Fitness", "UlotkiDruk.pl", "Deo.pl" oraz "Mountain EXPLORATION". A także Adamowi Grzechowiakowi, Mateuszowi Lubarskiemu, Arkowi Zawadzie i Mieczysławowi Kuklińskiemu.

Przemysław Kołodziejski + foto

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Starszy kapral Jarosław Maćkowiak 2 czerwca 2011 roku zginął, a dwóch innych żołnierzy zostało lekko rannych podczas ataku na polski patrol, do którego doszło dziś w prowincji Ghazni - poinformował mjr Szczepan Głuszczak z Sekcji Informacyjno-Prasowej PKW Afganistan.

Do ataku doszło w godzinach porannych na północny-zachód od bazy Giro, w południowej części prowincji, w której stacjonują żołnierze zgrupowania bojowego Bravo.

Żołnierze zostali zaatakowani z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych; odpowiedzieli ogniem. W wyniku ostrzału rannych zostało 3 z nich; jeden ciężko. Rannych przetransportowano do szpitala polowego w Ghazni.

W wyniku odniesionych ran st. kpr. Jarosław Maćkowiak zmarł. Stan pozostałych żołnierzy lekarze oceniają jako stabilny.

Starszy kapral Jarosław Maćkowiak służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu na stanowisku dowódcy drużyny. "Doświadczony żołnierz, w wojsku od 2006 roku, po raz drugi na misji w Afganistanie także na stanowisku dowódcy drużyny. Był kawalerem" - podaje portal www.isaf.wp.mil.pl.

W opinii przełożonych Jarosław Maćkowiak był bardzo dobrym żołnierzem. Był wielokrotnym Mistrzem Wojska Polskiego w tenisie stołowym.

Jarosław Maćkowiak był wychowankiem KS Stella Gniezno będąc wcześniej uczniem Szkoły Podstawowej nr 8 a nastepnie uczniem ZSE-O  mieszczącej sie przy ul. Chrobrego w Gnieźnie. W trakcie nauki odbierał z rąk Prezydenta Miasta oraz Starosty Gnieźnieńskiego stypendium sportowe.

W 2011 roku w miesiącu kwietniu po raz ostatni Jaroslaw Maćkowiak zdobył tytuł Mistrza Polski Wojska Polskiego w Tenisie Stołowym.