IX Dzień Igrzysk Europejskich – Kajakarze górscy rozpoczęli zmagania, dwa konkursy skoków bez medali, srebro w teqballu.

2023-06-30

W czwartek, 29 czerwca, na torze Kolna rywalizację rozpoczęli kajakarze górscy. Rozgrywane były eliminacje indywidualne i konkursy drużynowe.

Polacy byli bliscy zespołowego złota, a przez moment mogli czuć się nawet mistrzami igrzysk. Dariusz Popiela, Michał Pasiut i Mateusz Polaczyk zaliczyli jedno dotknięcie bramki, tyle samo co prowadzący Hiszpanie, ale ze względu na słabszy czas zajęli drugie miejsce. Po analizie dopatrzono się, że Hiszpanie mieli jednak dwa dotknięcia. Początkowo przyznano więc złoto Polakom. Hiszpanie jednak złożyli kontprotest twierdząc, że działania polskiej ekipy zostały podjęte zbyt późno. Ostatecznie jury powróciło do pierwotnej kolejności, czyli złoto dla Hiszpanii, srebro dla Polski, a brąz dla Francji. Polki: Dominika Brzeska, Natalia Pacierpnik i Klaudia Zwolińska  sklasyfikowane zostały na piątej pozycji.
            Na krakowskim Rynku rozgrywany był turniej indywidualny mężczyzn w teqballu. Znakomicie prezentował się Adrian Duszak. Dopingowany przez komplet publiczności bez straty seta dotarł do finału, w którym jednak przegrał z mistrzem świata, Aporem Gyorgydeakem z Rumunii 0:2 (8:12, 8:12).
            W Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy rozgrywano  turnieje drużynowe tenisa stołowego. Wśród kobiet Polki (Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn i Natalia Bajor) przegrały z Francją 0:3.
            Na torze łuczniczym KS Płaszowianka mężczyźni rywalizowali w łuku bloczkowym. Łukasz Przybylski był bliski awansu do finału przegrywając o punkt z Włochem Marco Bruno (144:145). Przegrał też niestety pojedynek o brązowy medal z Turkiem  Emircanem Haneyem (146:149).
            W Tauron Arenie rozgrywano we wtorek turnieje drużynowe: szpady kobiet i floretu mężczyzn. Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Renata Knapik-Miazga przegrały w ćwierćfinale z Węgierkami 39:45, a w spotkaniu o 7. miejsce wygrały z Izraelkami 45:37. Michał Siess, Leszek Rajski i Andrzej Rzadkowski przegrali w ćwierćfinale z Niemcami 44:45, a w spotkaniu o 5. miejsce pokonali Węgrów 45:29.
W Zakopanem rozegrano dwa konkursy na Średniej Krokwi. Oba nie przyniosły jednak medali dla naszych reprezentantów. Przed południem zaległości ze środy odrabiali mężczyźni startujący w konkursie indywidualnym. Zwyciężył  Austriak Daniel Tschofenig przed swoim rodakiem Janem Hoerlen i Szwajcarem Gregorem Deschwanderem. Polacy słabo zaprezentowali się w pierwszej serii. W drugiej Piotr Żyła na pół metra zbliżył się do rekordu skoczni uzyskując 106, 5 m i plasując się ostatecznie na 7. pozycji, a Dawid Kubacki był 10.  Po południu rozegrano turniej drużyn mieszanych. Polskę reprezentowali:  Anna Twardosz, Nicole Konderla, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Złote medale wywalczyła zdecydowanie reprezentacja Austrii. Drugie miejsce zajęli Norwegowie, a trzecie Słoweńcy. Polacy ostatecznie sklasyfikowani zostali na piątej pozycj.


            Na boisku do piłki plażowej położonym w kompleksie sportowym na tarnowskich Mościcach dokończono rozgrywki w grupach eliminacyjnych. Obie polskie reprezentacje zmierzyły się z ekipami z Portugalii. Kobiety były bliskie remisu 1:1, ale już po upływie regulaminowego czasu rywalki egzekwowały rzut wolny i zdobyły zwycięską bramkę. W meczu mężczyzn rywale zwyciężyli bardziej zdecydowanie. Spotkanie zakończyło się rezultatem 2:6. Polki w piątek o g. 19 zagrają w półfinale z Hiszpanią, a Polacy walczyć będą o miejsca 5.-8. Ich piątkowym rywalem o g. 13 będzie Mołdawia.


W klasyfikacji medalowej Polacy wciąż są na 5. miejscu mając w dorobku 11 złotych, 17 srebrnych i 9 brązowych medali. Prowadzą Włochy – 22-22-27, przed Hiszpanią – 19-13-15 i Ukrainą – 19-10-7.

 

Radosław Kossakowski + foto - Szersza relacja fotograficzna z dziewiątego dnia igrzysk TUTAJ

 

 

 

treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,ix-dzien-igrzysk-europejskich-kajakarze-gorscy-rozpoczeli-zmagania-dwa.html