Jubileuszowy rok MKS Mieszko Gniezno!

2019-01-09

Z prezesem Miejskiego Klubu Sportowego ,,Mieszka” Gniezno - Maciejem Ciesielskim - o celach i planach Klubu na 2019 rok – rozmawiał Roman Strugalski.

Panie Prezesie, Jakby Pan ocenił dobry wynik sportowy pierwszego zespołu na koniec jesiennej rundy III –ligowych zmagań i jak ocenia Pan możliwość awansu  do centralnej klasy rozgrywkowej, pod względem organizacyjnym i finansowym ?
 
- Zakładaliśmy walkę o najwyższe cele i dobre miejsce w tabeli, ale obecny fotel lidera jest bardzo miłym zaskoczeniem, nawet dla nas. Tutaj wielką pracę wykonali nasi piłkarze. Dla nich ogromy ukłon i gratulacje.                                                            
Mamy aspiracje II - ligowe w ciągu maksymalnie 2-3 lat. Może uda się  to zrealizować już w najbliższej przyszłości. To jest sport więc czas pokaże. 
Nie chcemy sytuacja, że szybko awansujemy, a później nie podołamy finansowo. Lepiej budować Klub małymi korkami, lecz z długotrwałym efektem na wysokim poziomie. Dla zarządu jednym z priorytetowych założeń jest zapewnienie klubowi stabilizacji finansowej. 
Najważniejsze, że mamy deklarację o pomocy ze strony sponsorów strategicznych co do dalszego budowania struktur klubowych. Zachowanie realnych etapów budowania Klubu to jedyna możliwość osiągnięcia trwałej marki na piłkarskiej mapie. Ten cel realizujemy od kilku lat. 
 
Jak się orientuję mamy chyba kolejną powtórkę zdarzeń, czyli z pracy dyrektora sportowego po raz kolejny zrezygnował Dawid Frąckowiak. Sztab szkoleniowy opuścił także trener Mariusz Bekas.  Do tego odeszła trójka piłkarzy, którzy pracowali już z dyrektorem w kilku innych Klubach. Jak będzie wyglądał obecny sztab szkoleniowy MKS Mieszko Gniezno i co z wzmocnieniami?
 
- Faktycznie, były dyrektor sportowy opuścił nasz klub, tym razem już ostatecznie. Za porozumieniem stron odszedł również trener Mariusz Bekas. Dodatkowo opuściło nas trzech zawodników.  Szczególnie szkoda nam tych trzech zawodników, którzy byli dla nas bardzo ważni na boisku, a także poza nim mam namyśli Michała Steinke, Tomasz Bzdegę oraz Marcina Trojanowskiego. 
Szanujemy ich decyzję, pomimo faktu, że zaproponowaliśmy im takie same warunki finansowe, jakie mieli w poprzedniej rundzie oraz stworzyliśmy korzystne, przynajmniej z naszego punktu widzenia, warunki pracy, a także zagwarantowaliśmy  niezbędne narzędzia do ich realizacji. Dziękujemy jednak za ostanie 2 lata i życzymy powodzenia w innych Klubach. 
Podkreślam, że realizujemy obecnie długofalowy plan stabilnego i systematycznego rozwoju całego Klubu. Cele sportowe drużyny seniorów mamy od dawna jasno określone i pozostają one niezmienne. 
Obecny sztab szkoleniowy jest merytorycznie przygotowany do pracy i złożony 
z osób, które mają nam pomóc w walce o najwyższe cele. 
Nowym trenerem I zespołu seniorów w rundzie rewanżowej sezonu 2018/2019 będzie Pan Jakub Ostrowski.
Asystentem trenera 1 drużyny został Pan Damian Ludwiczak. 
Funkcję pełnomocnika zarządu ds. sportowych będzie pełnił Pan Damian Salwin. 
Opiekunem drużyny juniora starszego będzie Pan Przemysław Otuszewski.
Co do wzmocnień pierwszego zespołu przed rozgrywkami rundy rewanżowej to takowe na pewną będą lecz tą kwestię pozostawiamy w gestii trenera Ostrowskiego. 
  
Kolejne moje pytanie związane jest z infrastrukturą stadionu mieszczącym się przy ulicy Strumykowej. Zgodnie z wymogami PZPN, ażeby można by wystartować  w II lidze muszą być spełnione pewne wymogi licencyjne. Jak z tym problemem  w przypadku awans sobie poradzicie?
 
- Odnośnie wymogów licencyjnych dla Klubów z aspiracjami II-ligowymi, to oprócz zadaszenia trybun (min 250 miejsc) oraz monitoringu jest jeszcze wiele dodatkowych aspektów obligatoryjnych, które musimy spełnić. 
Mamy jednak wspólny plan niezbędnych prac modernizacji infrastruktury, który ustalamy wraz z prezydentem Miasta Gniezna oraz zarządem GOSiR-u. W ciągu najbliższych lat obiekt zostanie dostosowany do rozgrywek I Ligi. 
 
Jak będzie wyglądać okres przygotowawczy do rundy rewanżowej drużyny seniorów Mieszko Gniezno?
 
- Intensywne przygotowania rozpoczniemy od 12 stycznia br. Mamy w planach kilka sparingów z naprawdę silnymi zespołami. Dodatkowo planujemy obóz zimowy nie tylko dla seniorów, ale również dla juniorów. Szczegóły przygotowań pozostawiamy w gestii nowego sztabu szkoleniowego, który już pracuje nad planem najbardziej efektywnego okresu przygotowawczego, tak aby zespół był w pełni gotowy  na rundę wiosenną. 
 
Miejski Klub Sportowy ,,Mieszko” Gniezno, to nie tylko zespół seniorów, ale również działająca w nim Akademia Mieszko, szkoląca młodych zdolnych adeptów piłki nożnej. Drużyny Akademii podobnie jak seniorzy mogą poszczycić się w zakończonej rundzie jesiennej wieloma sukcesami sportowymi w rozgrywkach. Jak ocenia pan działanie Akademii Mieszka ?
 
- Udało nam się stworzyć Akademią Mieszko, które zrzesza blisko 350 młodych zawodników. Współpracujemy z większością lokalnych szkółek piłkarskich. Zacieśniamy współpracę z Lechem Poznań. Oczywiście staramy się, aby nasi wychowankowie, jak najdłużej grali u nas. Szkolimy dzieci już od rocznika 2015 w grupie Małego Księcia Mieszko. Przed nami jeszcze dużo pracy organizacyjnej, ale wydaje nam się, że podążamy właściwa drogą.                                                    
Nasza Akademia jest obecnie jedną z największych w regionie. W roku 2019 będziemy starali się o przyznanie Certyfikatu Polskiego Związku Piłki Nożnej (otrzymają ją nieliczne Kluby w Polsce). Już teraz, po kilku latach wprowadzania zmian, spełniamy większość wymogów (np. liczbę zawodników w danej grupie treningowej, wyszkolenie trenerów, asystenci, aplikacja do zarządzania Akademią, jednolity sprzęt i odzież sportowa, liczbę drużyn w rozgrywkach strefowych, przystosowaną i wymaganą infrastrukturę, szeroką formalizację zagadnień organizacyjno-prawnych). 
 
W obecnie zakończonym sezonie kilka drużyn zajęło czołowe miejsca w swoich rozgrywkach, awansowało do ligi wojewódzkiej. Jednakże jest to wypadkowa naszych działań. My skupiamy się na pracy u podstaw. Od stycznia 2019 roku planujemy kilka zmian (np. roszady trenerów w poszczególnych rocznikach) dla dobra sportowego rozwoju naszych piłkarzy. 
 
A jaka jest sytuacja z rocznikiem 2003, o której się trochę ostatnio mówiło ?
 
- Dokonaliśmy koniecznych zmian w tym roczniku, aby poprawić efektywność szkolenia. Rocznik 2003 został połączony z rocznikiem 2002. Ma to na celu pozytywnie wpłynąć na młodych piłkarzy z obu grup wiekowych.  Będzie to dodatkowy bodziec, gdyż będą mogli rywalizować w lidze Wojewódzkiej  - czyli najlepszej w Wielkopolsce z której to jest szansa na awans do Centralnej Ligi Juniorów. Obecnie rocznik 2003 zajmuje pozycje lidera w II Lidze Okręgowej – czyli najsłabszej z możliwych. 
Myślą przewodnią Akademii Mieszko Gniezno jest finalne przekazywanie wychowanków zespołowi seniorskiemu. Oczywiście łączymy sport i zabawę, ale w pewnym wieku ważna jest już rywalizacja. Łączenie roczników miało miejsce tylko w przypadku drużyn juniorskich.  
MKS Mieszko Gniezno w swoim założeniu skupia się przede wszystkim na szkoleniu dzieci i młodzieży. Drużyna seniorów jest wizytówką Klubu, jednakże nasze środki  i działania będziemy się starali w głównej mierze skierować na wychowywanie młodych pilarzy.   
 
W latach 2015-2018 widoczne były szerokie działania promocyjne Mieszka. Co udało się zmienić w Klubie w tym aspekcie ?
 
- Staramy się budować markę MKS Mieszko Gniezno w oparciu o najważniejsze założenia:  stabilizację, profesjonalizację, długofalowość oraz rozwój szkolenia zawodników Akademii. 
Nasze działania marketingowe są szeroko pojęte. Zaczynając od budowania wizerunku w formie nowego herbu, strony www, profilu społecznościowego na facebooku i twitterze,  integracji kibiców; poprzez powołanie Akademii Mieszko, współpracy z innymi lokalnymi Klubami, nawiązaniu współpracy z Rehasport, a kończąc np.  na włączaniu się w akcje społeczne czy organizowanie klubowych imprez sportowych. 
Dodatkowo dobry wynik sportowy drużyny seniorów to zapewnienie pozytywnej współpracy z naszymi sponsorami i partnerami. 
 
Jesteśmy u progu roku 2019, gdzie będziemy obchodzili jubileusz 45-lecia naszego Klubu. Szykujemy niespodzianki dla naszych kibiców, zawodników i partnerów. 
Przed nami także wyzwania sportowe i organizacyjne. Jesteśmy pozytywnie zmobilizowani do dalszych działań, pomimo trudności i często niepopularnych lecz koniecznych decyzji.   
 
Chciałbym tutaj serdecznie podziękować wszystkim osobom, dzięki których pracą nasz Klub jest na obecnym etapie rozwoju: bardzo dobrze przygotowanym merytorycznie trenerom, zawodnikom, rodzicom naszych piłkarzy którzy wielokroć nam pomagają,  a także osobom odpowiedzialnych za kwestie finansowo-księgowe oraz organizacyjno-prawne. Dodatkowo podziękowania dla członków zarządu, którzy swoją pracę wykonują społecznie.  
 
Dżentelmeni o finansach raczej nie rozmawiają, jednakże nie byłbym dziennikarzem gdybym nie spytał jak na tą chwilę wygląda kondycja finansowa klubu, gdyż prowadzenie pierwszego zespołu oraz grup młodzieżowych z pewnością pochłania niemałe nakłady finansowe. Jak to wygląda realnie? 
 
- Faktycznie, w 2018 roku poczyniliśmy szerokie nakłady na rozwój Akademii Mieszko oraz udział pierwszej drużyny rozgrywkach III Ligi. Sytuacja finansowa w Klubie jest stabilna, ale mamy jeszcze pewne zobowiązania do regulacji. Aby zapewnić solidne podstawy i stabilność finansową, tak jak mówiłem, wcześniej, musimy dążyć  do rozwoju w sposób długofalowy i etapowy.   
 
Kwestia budżetu na tym poziomie to podstawowa zależna do ustalania wszelkich innych spraw zwianych z Klubem. Dzięki głównym naszym partnerom strategicznym, którymi są przede wszystkim: Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, Prezes AFORTI Holding  Klaudiusz Sytek oraz Prezes  PEC w Gnieźnie Dariusz Zamiar, możemy jasno określić długofalowy plan finansowy. 
 
Dziękuje za rozmowę 
 
Dziękuje również 
 




treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,jubileuszowy-rok-mks-mieszko-gniezno.html