Klęska w Baku - szybki kres marzeń o Lidze Mistrzów

2022-07-12

Na rewanżowym mecz I rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów zespół Lecha Poznań wyjechał do Baku, gdzie we wtorek, 12 lipca, był podejmowany przez Karabach Agdam. Mistrz Azerbejdżanu podobnie jak przed tygodniem w Poznaniu był faworytem tego spotkania i mimo, że już po kilkunastu sekundach stracił bramkę, to ostatecznie zwyciężył wysoko 5:1 i pozbawił kolejny polski zespół nadziei na grę w Lidze Mistrzów.

Lechici wygrali pierwszy mecz 1:0 i znakomicie rozpoczęli spotkanie rewanżowe. W 19. sekundzie spotkania Joao Amaral zagrał  prostopadle do Christophera Velde, a ten pokonał bramkarza gospodarzy. Po niespełna kwadransie Azerowie jednak wyrównali. Kady  Borges-Malinowski  uderzając w lewy dolny narożnik bramki pokonał Artura Rudkę.Ukraiński bramkarz Lecha przy tym strzale nie miał szans, ale   przed przerwą  źle wybił piłkę przy interwencji  i Filip Ozobić strzałem do pustej bramki ustalił wynik pierwszej połowy na 2:1. To oznaczało, że w dwumeczu był remis 2:2. W drugiej połowie gospodarze rozwiali jednak wszelkie nadzieje poznanian. W 56. minucie  egzekwowali rzut wolny. Pierwszy  strzał Artur Rudko odbił  przed siebie, ale przy dobitce Kevina Mediny nie miał już szans.Inna rzecz, że w momencie egzekwowania rzutu wolnego Kolumbijczyk był na pozycji spalonej.  Osiemnaście minut później Kady  Borges-Malinowski wpadł w pole karne, ograł obrońców Lecha i między nogami Rudki posłał piłkę do bramki. W 78. minucie rezerwowy Abbas Huseynov, który chwilę wcześniej wszedł na boisko ustalił wynik meczu na 5:1 pozbawiając poznanian wszelkich złudzeń.

Karabach Agdam — Lech Poznań 5:1 (2:1)

Kady Borges-Malinowski - 2 (14', 74'), Filip Ozobić - 1 (42'), Kevin Medina  - 1 (56'), Abbas Huseynov - 1 (78')

Lech - Christopher Velde  -  1 (1')

Sędziował Andy Madley  z Anglii
Widzów - 27 652

W II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów Karabach Agdam zmierzy się z FC Zurich, a Lech  w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji spotka się z przegranym dwumeczu I rundy kwalifikacji do LM Dinamo Batumi (Gruzja)/Slovan Bratysława (Słowacja).