Konferencja prasowa przed 40. Biegiem Lechitów

2017-09-08

W piątek, 8 września, w gnieźnieńskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona jubileuszowemu 40. Biegowi Lechitów. Wzięli w niej udział: Tomasz Budasz, prezydent Gniezna; Andrzej Krzyścin, dyrektor biegu, Waldemar Żurowski, prezes firmy Altom i Tomasz Frąckowiak, dyrektor regionalny PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

Prezydent Tomasz Budasz przypomniał, że gnieźnieński półmaraton jest najstarszym tego typu biegiem masowym w Polsce, organizowanym nieprzerwanie od 1978 roku. Początkowo miał być jednorazowym wydarzeniem, jednak spotkał się z na tyle dużym odzewem wśród biegaczy, że postanowiono organizować go cyklicznie. Po kilkunastu latach prosperity, nadeszły gorsze lata, w których na starcie stawało zaledwie kilkudziesięciu zawodników.  Dlatego też planowano nawet po 25. edycji zakończyć jego organizację. Na szczęście do tego nie doszło i słusznie, bo w ostatnich latach Bieg Lechitów corocznie bije rekordy w liczbie uczestników. Do jubileuszowego biegu zgłosiło się już ponad 4000 osób, ale organizatorzy spodziewają się około 3500 uczestników.
Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów stwierdził, że wciąż dostaje zapytania dotyczące możliwości zgłoszenia się do rywalizacji.  Sporym wyzwaniem logistycznym będzie przewiezienie uczestników na miejsce startu. Organizatorzy zamówili 25 autobusów, które będą ruszały z przystanku przy ul Łubieńskiego co 3-5 minut. Sam start odbędzie się etapami prawdopodobnie  w czterech grupach co 2 minuty. Co ciekawe w komplecie wystartuje grupa sześciu „Wiernych Lechitów”, czyli biegaczy, którzy wystąpili we wszystkich dotychczasowych edycjach  biegu.  Najstarszy z nich Edmund Prokopowicz z Zielonki  ma obecnie 84 lata. W jubileuszowym biegu zawodnicy w znacznej części powrócą na starą trasę. Będzie ona przebiegała ze Skansenu na Ostrowie Lednickim przez Dziekanowice do dawnej drogi nr 5. Biegacze najpierw skręcą w prawo w kierunku wiatraków, gdzie kiedyś usytuowana była linia startu, a następnie po niespełna 200 metrach zrobią nawrót i  pobiegną w stronę Łubowa. Następnie biegacze skręcą w prawo w stronę Pierzysk i po przebiegnięciu wiaduktem nad trasą S-5 udadzą się drogą serwisową wzdłuż „ekspresówki”  dobiegając aż  do Gniezna. Na terenie miasta pobiegną ulicami: Swarzędzką, Orzeszkowej, Lema, Rzepichy i Dalkoską, skręcą w kierunku stadionu Mieszka, a następnie pobiegną fragmentem deptaka wokół jeziora Jelonek, a później ulicami Jeziorną i Łaskiego dotrą do mety usytuowanej na Placu Świętego Wojciecha.
Prezydent Budasz zaznaczył, że po nawałnicy mającej miejsce 11 sierpnia rozważano zmianę trasy w jej jednym fragmencie - w Parku Piastowskim okalającym jezioro Jelonek. Na szczęście duże ilości powalonych drzew udało się uprzątnąć i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawodnicy mogli pokonać ten fragment bezpiecznie.
Wśród głównych sponsorów Biegu Lechitów ponownie są PKO Bank Polski i firma Altom. Tomasz Frąckowiak, dyrektor regionalny PKO Banku Polskiego w Poznaniu powiedział, że gnieźnieńska impreza jest w gronie tych najważniejszych, które PKO wspiera promując bieganie, ale także przeprowadzając akcje charytatywne. W tym roku uczestnicy biegu   będą mogli zgłosić akces wsparcia dla Kuby i Bartka. Przy czym nie będzie prowadzona żadna zbiórka w trakcie biegu, każdy z lechitów będzie mógł natomiast pobrać  w biurze zawodów specjalnie przygotowaną kartkę  z napisem „Biegnę dla Kuby i Bartka”, a fundacja potem przeliczy to zaangażowanie na pewien konkretny wymiar finansowy.  Tomasz Frąckowiak  zakładam, że przy pełnym zaangażowaniu uczestników na każdego z h chłopców przeznaczonych zostanie po 10 tysięcy złotych.  
Waldemar Żurowski, prezes gnieźnieńskiej firmy Altom, wspiera nie tylko trzy organizowane w I stolicy Polski biegi, ale także klub biegaczy Altom. Jego zawodnicy biorą udział w imprezach biegowych organizowanych na całym świecie przebiegając rocznie ok. pół miliona kilometrów i zarażając tą pasją kolejnych mieszkańców miasta.
Gościem konferencji był także Janusz Michałowski, jeden z pomysłodawców Biegu Lechitów i przez 20 lat sędzia główny tej imprezy. Przedstawił on krótko genezę powstania biegu i zaprosił na wystawę poświęconą jego historii. Jej otwarcie nastąpi w Miejskim Ośrodku Kultury w sobotę, 16 września, o g. 16.

 

Radosław Kossakowski  + foto

 


 





treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,konferencja-prasowa-przed-40-biegiem-lechitow.html