Lech awansował do II rundy Ligi Europy

2017-07-06

W czwartek, 6 lipca, w macedońskiej Strumicy rozegrany został mecz rewanżowy I rundy eliminacyjnej Ligi Europy. Zespół Lecha Poznań zmierzył się ze zdobywcą Pucharu Macedonii - FK Pelister Bitola. Pierwszy mecz w Poznaniu podopieczni trenera Nenada Bjelicy wygrali 4:0. Rewanż wydawał się więc być tylko formalnością. Poznanianie nie zawiedli pokładanych w nich nadziei. Strzelając rywalom trzy gole i nie tracąc żadnego pewnie wywalczyli awans do II rundy. Po jednym golu dla Lecha zdobyli w Strumicy: Łukasz Trałka, Darko Jevtić i Kamil Jóźwiak

Spotkanie rozgrywane na drugim co do wielkości stadionie w Macedonii oddalonym od Bitoli o niespełna 200 km  nie cieszyło się zbyt dużym zainteresowaniem kibiców. Najliczniejsze grono stanowiła kilkudziesięcioosobowa grupa najzagorzalszych fanów Lecha, którzy zdecydowali się na wyjazd do Macedonii. Spotkanie toczyło się w ponad trzydziestostopniowym upale.  Mimo, że gospodarze skazywani byli na porażkę, to na początku meczu zagrali bardzo aktywnie i odważnie. Lechici zaskoczeni najwyraźniej taką postawą rywali popełniali proste błędy tracąc piłkę, a w 12. minucie Jasmin Burić o mało nie sprokurował rzutu karnego wychodząc daleko na przedpole i faulując jednego z rywali na szczęście  poza polem karnym. Bramkarz Kolejorza ukarany został  żółtą kartką, a gospodarze egzekwowali rzut wolny, który jednak nie przyniósł zagrożenia bramce Lecha. Po kwadransie naporu gospodarzy podopieczni trenera Nenada Bjelicy zaczęli łapać swój rytm i w 17. minucie  pierwszy raz zagrozili poważniej bramce rywali. Maciej Gajos wykorzystał dokładne podanie od Radosława Majewskiego piłkę i uderzając zza linii pola karnego posłał piłkę minimalnie obok spojenia słupka z poprzeczką. Na objęcie przez poznanian prowadzenia trzeba było jednak poczekać jeszcze ponad dwadzieścia  minut. Gola zdobył  ładnym strzałem głową Łukasz Trałka wykorzystując precyzyjne dośrodkowanie Radosława Majewskiego z rzutu rożnego i wyskakując ponad obrońców FK Pelister. Rezultatem 0:1 zakończyła się pierwsza połowa spotkania w Strumicy. Po zmianie stron gospodarze mogli szybko  doprowadzić do wyrównania. W sytuacji „sama na sam” z Jasminem Buriciem znalazł się Blaze Ilijoski, który jednak trafił wprost w bramkarza Lecha. W 66. minucie poznanianie podwyższyli na 0:2. Pędzący prawą stroną boiska Maciej Makuszewski wycofał piłkę niemal sprzed linii końcowej na piętnasty metr do niepilnowanego Darko Jevticia, a ten ładnym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy.  Jedenaście minut później lechici niemal skopiowali tę samą akcję, tyle, że tym razem podanie Makuszewskiego wykorzystał Kamil Jóźwiak ustalając wynik spotkania na 0:3.

FK Pelister - Lech Poznań 0:3 (0:1)

Lech Łukasz Trałka - 1 (39’), Darko Jevtić - 1 (66’), Kamil Jóźwiak - 1 (77’)

FK Pelister - Marko Jovanovski, Kristijan Tosevski, Goce Todorovski (46. Lucas), Martin Kowaczew, Blagojce Ljamcevski, Dimitar Iliev, Riste Markoski (62. Matej Cvetanoski), Fernando Silva, Oliver Peev, Filip Petrov (76. Ivo Trifunovski), Baze Iliojski

Lech - Jasmin Burić, Robert Gumny, Łukasz Trałka, Lasse Nielsen, Volodymyr Kostevych, Maciej Gajos, Abdul Aziz Tetteh, Radosław Majewski (66. Darko Jevtić), Nicklas Barkroth, Nicki Bille (70. Kamil Jóźwiak), Mario Situm (46. Maciej Makuszewski)

Lechici w dwumeczu pokonali FK Pelister 7:0 i w kolejnej rundzie eliminacji Ligi Europy zmierzą się z czwartą drużyną ligi norweskiej - FK Haugesund.  Pierwszy mecz rozegrany zostanie 13 lipca w Norwegii, a rewanż tydzień później  w Poznaniu.