Lech nieoczekiwanie przegrał z krakowską Wisłą

2014-08-04

W spotkaniu 3. kolejki rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował w niedzielę, 3 sierpnia, drużynę Wisły Kraków. Faworyzowani gospodarze do przerwy przegrywali 0:2 i chociaż w drugiej połowie doprowadzili do remisu, to ostatecznie ulegli podopiecznym trenera Franciszka Smudy 2:3.

Lech tylko na początku spotkania był drużyną, która w założeniu  miała walczyć o powrót na fotel lidera. Niestety, Łukasz Teodorczyk w fatalny sposób nie wykorzystał  dogodnej do objęcia prowadzenia sytuacji strzelając z jedenastu metrów wysoko ponad spojeniem słupka z poprzeczką, a z upływem czasu to wiślacy zaczęli dyktować warunki gry. Efektem tego był gol zdobyty w 17. minucie przez Łukasza Gargułę, który wykorzystał dokładne podanie od Łukasza Burligi i strzałem z sześciu metrów  między nogami Huberta Wołąkiewicza pokonał zaskoczonego Jasmina Burića. Jedenaście minut później było już 0:2. Akcję gości środkiem boiska  zainicjował Semir Stilić.  Były gracz Lecha minął zwodem Darko Jevticia i podał na lewą stronę do Rafała Boguskiego. Ten uciekł pod linię końcową i za plecami obrońców oraz interweniującego niezbyt szczęśliwie Jasmina Burića wyłożył piłkę do Łukasza Garguły, który dopełnił formalności pakując futbolówkę do pustej bramki. Lechici wyglądali w  tym momencie, jak bokser po nokdaunie i za chwilę, mogli narazić się na kolejne, celne ciosy. Na szczęście wyraźnie nie miał dnia Paweł Brożek, który w odstępie niespełna minuty zmarnował  dwie wyśmienite okazje na dobicie gospodarzy.  Fatalna w wykonaniu lechitów pierwsza połowa zakończyła się porażką 0:2, a trener Mariusz Rumak od razu dokonał dwóch zmian. W miejsce zupełnie bezbarwnego Łukasza Teodorczyka wprowadził  Dawida Kownackiego, a za niebłyszczącego również Gergo Lovrencsicsa wszedł Szymon Pawłowski. Ważniejsza jednak od samych zmian osobowych była przemiana mentalna zespołu, który wreszcie zaczął grać ambitnie. W 59. minucie Łukasz Trałka - jedyny w zespole Lecha, który zasłużył w tym meczu na wyróżnienie, zdecydował się na rajd w polu karnym i został sfaulowany przez Michała Buchalika. Sędzia początkowo wahał się co do decyzji, ale podpowiedź asystenta rozwiała jego wątpliwości i mimo, że goście protestowali arbiter wskazał na punkt oddalony o jedenaście metrów od bramki Wisły. Rzut karny pewnie wykorzystał Hubert Wołąkiewicz, a podbudowany zdobyciem gola Lech konsekwentnie dążył do wyrównania. Najbliższy tego był w 79. minucie Muhamed Keita, który dostał dokładne podanie od Kaspera Hamalainena tuż za linię pola karnego, ale posłał piłkę  minimalnie obok prawego słupka. W międzyczasie kolejnej dogodnej sytuacji nie wykorzystał Paweł Brożek przegrywając pojedynek „sam na sam” z Jasminem Burićem. W  83. minucie gospodarze egzekwowali rzut wolny. Piłkę około siedmiu metrów od linii pola karnego ustawił Barry Douglas i posłał ją pięknym strzałem nad murem w okienko bramki gości. Niesieni dopingiem kibiców zawodnicy Lecha liczyli na rozstrzygnięcie meczu w końcówce. Niestety, fatalny błąd w ustawieniu defensywy przesądził o porażce. W 88. minucie pozostawiony na lewym skrzydle zupełnie bez opieki Wilde-Donald Guerrier bez trudu wbiegł w pole karne i płaskim strzałem pokonał Jasmina Burića ustalając wynik meczu na 2:3. Wisła nieoczekiwanie zdobyła w Poznaniu 3 punkty, a mogła nawet to spotkanie wygrać znacznie wyżej. Jeśli chodzi o gospodarzy, to największe słowa uznania należą się chyba kibicom, którzy do końca wierzyli w sukces i mimo porażki, nie odwrócili się od zespołu. Szczególnego podkreślenia wart jest również fakt wywieszenia transparentu oddającego hołd powstańcom warszawskim (w związku z 70. rocznicą jego wybuchu), co biorąc pod uwagę najoględniej mówiąc nienajlepsze stosunki z fanami stołecznej Legii jest naprawdę pięknym gestem sympatyków Kolejorza.