Lech odniósł kolejne tej wiosny zwycięstwo 3:0 i na trzeciej pozycji zakończył rundę zasadniczą

2017-04-22

W sobotę, 22 kwietnia, rozegrana została ostatnia kolejka spotkań rundy zasadniczej LOTTO Ekstraklasy. Wszystkie mecze rozpoczęły się o g. 18. W Poznaniu na INEA Stadionie zajmujący czwartą pozycję Lech podejmował zamykający ligową tabelę Ruch Chorzów.

Jeszcze przed tym meczem szkoleniowiec chorzowian Waldemar Fornalik zapowiedział, że spotkanie z Lechem będzie ostatnim, w którym poprowadzi on drużynę Ruchu. Zespół ze Śląska jest poważnie zadłużony i grozi mu degradacja. Na domiar złego goście fatalnie rozpoczęli mecz w Poznaniu. Już w 7. minucie własnego bramkarza pokonał Łukasz Surma niefortunnie interweniując po dośrodkowaniu z prawej strony boiska Tomasza Kędziory. Pomocnik Ruchu starał się wybić piłkę ale ta odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki. Mimo, że Ruch skazywany był w Poznaniu na pożarcie, to wcale nie wyglądał źle na tle walczących o mistrzostwo zawodników Kolejorza. goście byli nawet bliscy objęcia prowadzenia, ale Jarosław Niezgoda nie wykorzystał sytuacji „sam na sam” z Matusem Putnockym posyłając piłkę nad poprzeczką. Z upływem czasu Lech coraz bardziej kontrolował przebieg gry i cztery minuty przed przerwą podwyższył prowadzenie na 2:0. Wprawdzie Marcin Robak w sytuacji „sam na sam” trafił wprost w Libora Hrdlickę , ale piłka trafiła na lewe skrzydło do  aktywnego Wołodymyra Kostewycza. Ukrainiec dośrodkował na dziesiąty metr, a Maciej Gajos uderzył silnie i celnie z pierwszej piłki nie dając najmniejszych szans bramkarzowi Ruchu. Po zmianie stron tempo gry wyraźnie spadło. Zamknięci we własnej strefie obronnej goście próbowali wprawdzie grać z kontry, ale generalnie sprawiali wrażenie jakby chcieli, żeby mecz jak najszybciej dobiegł końca. A już zupełnie skrzydła podciął im w 62. minucie Darko Jevtić, który wykorzystał  dokładne prostopadłe podanie Radosława Majewskiego i Łądnym strzałem z lewej strony pola karnego ustalił wynik spotkania na 3:0.

Lechici po rundzie zasadniczej uplasowali się na trzeciej pozycji w ligowej tabeli. Dzięki podziałowi punktów mają tylko dwa oczka straty do liderującej Jagielloni Białystok i jedno do broniącej tytułu Legii Warszawa. Biorąc pod uwagę, że w rundzie finałowej każda z drużyn rozegra po siedem spotkań, sprawa tytułu pozostaje kwestią otwartą.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 3:0 (2:0)

Lech - Łukasz Surma - 1(7’sam.), Maciej Gajos - 1 (41’), Darko Jevtić -  (62’)

Lech - Matus Putnocky, Tomasz Kędziora, Lasse Nielsen, Maciej Wilusz, Wołodymyr Kostewycz, Darko Jevtic, Maciej Gajos, Radosław Majewski (64. Mihai Radut), Łukasz Trałka, Dawid Kownacki (70. Maciej Makuszewski), Marcin Robak (75. Nicki Bille Nielsen)

Ruch - Libor Hrdlicka, Martin Konczkowski, Michał Helik, Marcin Kowalczyk, Paweł Oleksy, Miłosz Przybecki (80. Miłosz Trojak), Łukasz Surma, Bartosz Nowak (66. Milen Gamakow), Maciej Urbańczyk, Łukasz Moneta, Jarosław Niezgoda (60. Jakub Arak)