Lech pokonał Arkę i zagra w ćwierćfinale Pucharu Polski

2023-12-08

W ostatnim czasie rzadko dochodziło do meczów przyjaźni pomiędzy Lechem Poznań a Arką Gdynia. Okazją ku temu było natomiast spotkanie 1/8 Pucharu Polski. W czwartek, 7 grudnia, Arka podejmowała Lecha i jako lider pierwszoligowej tabeli zaprezentowała się zupełnie dobrze.

Gospodarze już w czwartej minucie mogli objąć prowadzenie. Wbiegający nieco z lewej strony w pole karne Karol Czubak znalazł się w sytuacji „sam na sam” z bramkarzem Lecha, ale Filip Bednarek popisał się skuteczną obroną. W 30. minucie pierwszą groźną akcję przeprowadzili poznanianie. W pole karmę przedarł się Filip Marchwiński, ale został zatrzymany przez obrońców. Wybita piłka trafiła do Kristoffera Velde, które uderzył z lewego narożnika pola karnego, ale znakomitą interwencją popisał się Paweł Lenarcik. Dwie minuty później Velde ponownie uderzył z lewej strony, tym razem z ostrego kąta, ale i tym razem dobrze interweniował bramkarz gospodarzy. Już w doliczonym czasie pierwszej połowy lechici objęli prowadzenie. Kristoffer Velde, opanował piłkę, po prostopadłym podaniu, tuż przed linią końcową boiska i zagrał ją na siódmy metr do Dino Hoticia. Ten głową zgrał nieco w lewą stronę do niepilnowanego Filipa Marchwińskiego, który strzałem z woleja pokonał bramkarza gospodarzy. W 78. minucie goście egzekwowali rzut rożny. Piłkę do bramki gospodarzy z drugiego metra skierował  głową Antonio Milić. Gol nie został jednak uznany, albowiem wcześniej futbolówka otarła się o rękę Mikaela Ishaka. Sytuacja ta spowodowała, że gdynianie uwierzyli w swoją szansę. Gospodarze ruszyli zdecydowanie do przodu. W 90. minucie szybką indywidualną akcję przeprowadził Jakub Wilczyński uderzając z linii pola karnego, ale skuteczną paradą popisał się Filip Bednarek. Już w doliczonym czasie prawym skrzydłem popędził Marcel Predenkiewicz, ale uderzył minimalnie ponad poprzeczką bramki gości. Rezultat 0:1 oznacza, że Lech awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski, w którym zmierzy się z Pogonią Szczecin. Mecze ćwierćfinałowe rozegrane zostaną pod koniec lutego.

Arka Gdynia - Lech Poznań 0:1 (0:1)