Lech pokonał Górnika i został liderem po rundzie zasadniczej!

2018-04-07

W sobotę, 7 marca, na boiskach piłkarskiej ekstraklasy rozegrana została ostatnia kolejka rundy zasadniczej - decydująca o podziale zespołów na grupy: mistrzowską i spadkową. Wszystkie spotkania rozpoczęły się o g. 18. Zespół Lecha Poznań, pewny miejsca na podium po rundzie zasadniczej, w starciu z Górnikiem Zabrze przed własną publicznością walczył o pozycję lidera.

Aby to zadanie zrealizować warunkiem koniecznym było pokonanie zabrzan, ale dodatkowo punkty stracić musiała Jagiellonia Białystok, która podejmowała Wisłę Płock. Lechici swoje zadanie wykonali w stu procentach pokonując Górnika 3:1.  W sukurs poznanianom przyszła płocka Wisła, która  w takim samym stosunku zwyciężyła w Białymstoku. W tej sytuacji Lech został liderem po rundzie zasadniczej i dwa najważniejsze mecze rundy finałowej  z Jagiellonią i Legią rozegra przed własną publicznością.

Spotkanie w Poznaniu rozpoczęło się z opóźnieniem. Kibice przez kilkanaście minut rzucali na boisko serpentyny uniemożliwiając prowadzenie gry.  Gospodarze  od początku mieli optyczną przewagę, ale udokumentowali  ją dopiero w 45. minucie zdobyciem gola dającego prowadzenie do przerwy. Dziesięć minut wcześniej Robert Gumny miał idealną szansę, ale z strzelając z piątego metra trafił w słupek. Nie pomylił się natomiast Kamil Jóźwiak, który wykorzystał prostopadłe podanie Macieja Gajosa i pędząc lewym skrzydłem na bramkę gości w  sytuacji „sam na sam” pokonał Tomasza Loskę strzelając w kierunku dalszego słupka. W 16. minucie doliczonego czasu gry (ze względu na przerwy związane ze sprzątaniem serpentyn tyle właśnie doliczył arbiter do pierwszej połowy) bliscy wyrównania byli goście. Nieupilnowany Damian Kądzior miał sporo miejsca w polu karnym o przymierzył silnie, ale jego strzał zdołał sparować Matus Putnocky.

W drugiej połowie gra wyrównała się. Górnik zaczął stwarzać więcej groźnych sytuacji, ale w wyrównaniu zabrzanom pomogli gospodarze, ale konkretnie Niklas Baerkroth, który dość przypadkowo, ale i niefrasobliwie dotknął piłki ręką w polu karnym. Było to o tyle zaskakujące, że  zawodnik Lecha nie był w żaden sposób atakowany. Rzut karny pewnie wykorzystał  Damian Kądzior doprowadzając do remisu 1:1. Wynik ten sprawiał, że Lech znalazłby się na trzeciej pozycji w ligowej tabeli. Poznanian najwyraźniej to nie satysfakcjonowało i dlatego ambitnie walczyli do końca.  W 81. minucie Łukasz Trałka uderzył z lewej strony boiska z pobliża narożnika pola karnego.  Piłka  nieoczekiwanie skozłowała i zupełnie zaskakując Tomasza Loskę wpadła do bramki. Już w doliczonym czasie gry Radosław Majewski zdecydował się na solową akcją środkiem boiska i pewnym strzałem sprzed linii pola karnego ustalił wynik spotkania na 3:1

Lech Poznań - Górnik Zabrze 3:1 (1:0)

Lech - Kamil Jóźwiak – 1 (45’), Łukasz Trałka – 1 (81’), Radosław Majewski – 1 (90’)