Lech pokonał Górnika w meczu „pięknych bramek”

2014-05-11

W spotkaniu 33. kolejki T-Mobile Ekstraklasy rozegranym w sobotę, 10 maja, na INEA Stadionie w Poznaniu zespół Lecha pokonał Górnika Zabrze 2:1. Lechici wygrali zatem piąty mecz z rzędu, ale nie odrobili straty do prowadzącej Legii Warszawa, która w piątek rozgromiła Wisłę Kraków 5:0.

Mecz mógł się podobać. Zwłaszcza w pierwszej połowie niemal 22 tysiące widzów obserwowało szybką, ambitną grę po obu stronach boiska. Poznanianie już w pierwszej minucie mogli objąć prowadzenie, ale sytuacji „sam na sam” nie wykorzystał Szymon Pawłowski. Na gola nie trzeba było jednak długo czekać. Cztery minuty później grający przed laty w Mieszku Gniezno pomocnik Kolejorza zainicjował akcję na lewym skrzydle i podał dokładnie przed pole karne  do Gergo Lovrencsicsa, a Węgier strzelił silnie płaskim podbiciem posyłając piłkę do bramki obok lewego słupka w taki sposób, że wyciągnięty jak struna łotewski bramkarz Pavels Steinbors nie był w stanie sięgnąć futbolówki.  Goście nie cofnęli się do defensywy, ale również próbowali przeprowadzać szybkie ataki, jednak większość piłek wrzucanych w pole karne ze sporą łatwością wybijał głową Paulus Arajuuri. W 35. minucie po raz kolejny popis swych niemałych umiejętności dał Szymon Pawłowski. W polu karnym Górnika minął on dwóch zabrzańskich obrońców i sprzed linii końcowej boiska podał dokładnie do stojącego na piątym metrze  Karola Linettego. Ten jednak uderzył fatalnie posyłając piłkę wzdłuż bramki w kierunku narożnika boiska. Trzeba jednak przyznać, że Karol Linetty był tym spotkaniu jednym z aktywniejszych zawodników Lecha z dużym zaangażowaniem realizując zadania zarówno w ataku, jak i w defensywie. Sporą walecznością i nieustępliwością w ofensywie imponował też Daylon Classen, którego „być albo nie być” w Lechu rozstrzygnie się w najbliższych dniach. W 40 . minucie wyrównującą bramkę zdobyli goście. Jedna z wolniejszych akcji zabrzan nie zapowiadała zagrożenia, tymczasem  Radosław Sobolewski zdecydował się na strzał z około 30 metrów, a piłka po jego uderzeniu trafiła idealnie w okienko bramki gospodarzy.  Mimo, że  Maciej Gostomski wyciągnął się jak struna, nie był w stanie dosięgnąć futbolówki uderzonej przepięknie przez byłego reprezentanta Polski, który sam łapiąc się za głowę nie mógł chyba uwierzyć, jakie gole można jeszcze strzelać w wieku  37 lat.  Lechici po utracie bramki ruszyli do ataku starając się jeszcze przed przerwą odzyskać prowadzenie, ale Górnik bronił się mądrze i po pierwszej połowie był remis 1:1. Druga część meczu nie była już prowadzona w  tak szybkim tempie, ale emocji również nie brakowało. Kolejny przepiękny gol padł w 49. minucie. Piłkę podaną z głębi boiska przed linią pola karnego opanował Gergo Lovrencsics i mimo asysty dwóch obrońców zdołał strzelić zewnętrzną częścią stopy, w taki sposób że piłka szybująca sporym łukiem wpadła do bramki przy prawym słupku omijając o dobry metr dłonie interweniującego Pavelsa Steinborsa, który grał w tym meczu w specjalnej masce.  Z upływem czasu tempo meczu było coraz wolniejszę. Na poprawę dynamiki gry nie wpłynęło nawet wprowadzenie młodych lechitów: Dawida Kownackiego i Dariusza Formelli. Ostatecznie Lech pokonał Górnika 2:1 i wciąż ma realne szanse na mistrzostwo Polski.