Lech pokonał Lechię w hicie kolejki

2015-07-25

W sobotę, 25 lipca, w meczu 2. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lech Poznań podejmował na INEA Stadionie gdańską Lechię. Spotkanie zapowiadane jako hit kolejki rzeczywiście było bardzo emocjonujące i trzymało kibiców w napięciu aż do ostatniego gwizdka. Ostatecznie gospodarze zwyciężyli 2:1, a decydującego gola już w doliczonym czasie zdobył Marcin Robak.

Oba zespoły po nieoczekiwanych porażkach w meczach inauguracyjnych przystępowały do rywalizacji z wyraźnie ofensywnym nastawieniem. Wprawdzie na początku nieco bardziej aktywni byli goście, ale to Lech pierwszy miał idealną sytuację do zdobycia gola, kiedy to w 7. minucie Szymon Pawłowski zagrał prostopadle do Marcina Robaka, ale ten strzelając z linii pola karnego nie zdołał pokonać  Marko Maricia. Gospodarze  objęli jednak prowadzenie dwanaście minut później.  Błąd gości przy wyprowadzaniu piłki z własnej strefy obronnej wykorzystał  Kasper Hamalainen, który strzałem z ponad dwudziestu metrów pokonał  Marko Maricia. Piłka skozłowała jeszcze tuż przed interwencją Chorwata i odbijając się od słupka wpadła do bramki Lechii. W 38. minucie kolejnej „setki” nie wykorzystał Marcin Robak. Po szybkim kontrataku piłkę z prawego skrzydła  idealnie zacentrował Tomasz Kędziora, ale napastnik Lecha trafił wprost w Marko Maricia. Do przerwy gospodarze prowadzili 1:0, ale goście z Gdańska wcale nie zamierzali się poddać. Od początku drugiej połowy trener Jerzy Brzęczek zdecydował się wzmocnić linię ofensywną wprowadzając pozyskanego z Ruchu Chorzów Grzegorza Kuświka. Jeden z najskuteczniejszych zawodników minionego sezonu był bliski wyrównania w 68. minucie, jednak  po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Daniela Łukasika posłał piłkę ponad bramką gospodarzy. Utrzymująca się niemal od początku drugiej połowy optyczna przewaga gdańszczan zaowocowała  w końcu zdobyciem wyrównującego gola. W 75. minucie z rzutu rożnego idealnie dośrodkował  Bruno Nazario, a Rafał Janicki przy raczej biernej postawie Tamasa Kadara  wyskoczył wysoko i pewnym uderzeniem  głową pokonał Jasmina Buricia. Utrata gola podziała na gospodarzy jak zimny prysznic. Podopieczni  Macieja Skorży, ponaglani zresztą zdecydowanie przez swego szkoleniowca, natychmiast ruszyli do ataku. Goście bronili się jednak skutecznie i dopiero w doliczonym czasie gry poznanianie przeprowadzili akcję godną mistrza Polski. Pięcioma podaniami „na jeden kontakt” w pobliżu narożnika pola karnego, z lewej strony boiska: Dariusz Formella, Gergo Lovrencsics, Łukasz Trałka i Denis Thomalla rozmontowali obronę gości, a dzieła dopełnił Marcin Robak wbijając piłkę z bliskiej odległości do pustej bramki gdańskiej drużyny. Lech pokonał zatem Lechię 2:1, a upór, wola walki do końca i przede wszystkim znakomita akcja decydująca o wygranej z pewnością mogą napawać optymizmem przed środowym meczem z FC Basel w 3. kolejce eliminacji Ligi Mistrzów.

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:1 (1:0)

Lech - Kasper Hamalainen -1 (19’), Marcin Robak - 1 (90’)