Lech przegrał z Jagiellonią, ale zagra w grupie mistrzowskiej

2019-04-13

W ostatniej kolejce rundy zasadniczej rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował jednego z finalistów Pucharu Polski - Jagiellonię Białystok. Dla obu drużyn był to mecz walki o miejsce w grupie mistrzowskiej na rundę finałową. Lepsi okazali się goście, ale poznanianie mimo porażki 0:2 zachowali miejsce w czołowej ósemce.

Pierwsza połowa spotkania w ogóle nie wskazywała na to, że obie drużyny walczą o grupę  mistrzowską. Jagiellonii wystarczał  wprawdzie remis, natomiast Lech, aby niezależnie od wyników innych meczów pozostać w czołowej ósemce potrzebował zwycięstwa. Tymczasem gospodarze mieli wprawdzie optyczną przewagę, ale niespecjalnie zagrażali bramce gości. Zespół Jagiellonii bronił się skutecznie i głównie atakował z kontry. Bramkę białostocczanie zdobyli jednak z rzutu karnego. Już w doliczonym czasie pierwszej połowy w co najmniej kontrowersyjnych okolicznościach arbiter wskazał na jedenasty metr, a karnego na bramkę zamienił Jesus Imaz myląc zupełnie Matusa Putnocky’ego.  Do przerwy było 0:1. Po zmianie stron Lech starał się odrobić stratę, ale mimo kilku okazji nie zdołał doprowadzić do remisu. Najlepszą sytuację mieli w 55. minucie. Po krótkim  rozegraniu rzutu rożnego Darko Jevtić wrzucił piłkę na piąty metr.  Po strzale głową Nikoli Vujadinovici  Marian Kelemen odbił piłkę instynktownie, a ta trafiła w  poprzeczkę. Minutę później z lewego skrzydła uderzył Kamil Jóźwiak, ale bramkarz Jagi był na posterunku. Lech naciskał, ale bramkę zdobyli goście. W 61. minucie dośrodkowanie  Ivana Runje z rzutu rożnego wykorzystał Jesus Imaz po raz drugi pokonując bramkarza Lecha i ustalając wynik meczu na 0:2.

Mimo porażki, dzięki temu, że Korona Kielce i Wisła Kraków również przegrały swoje spotkania Lech utrzymał się w grupie mistrzowskiej, ale z poziomem zaprezentowanym w starciu z Jagiellonią raczej nie odegraj w niej istotnej roli.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)