Lech przygasił Znicz w Pruszkowie

2015-03-04

Na pierwszy mecz ćwierćfinałowy piłkarskiego Pucharu Polski zespół Lecha Poznań wyjechał we wtorek, 3 marca, do Pruszkowa, gdzie był podejmowany przez drugoligową drużynę Znicza. Kolejorz był faworytem tego pojedynku, ale przez pierwszą godzinę gospodarze dzielnie stawili czoła utytułowanym rywalom, a nawet mieli dwie znakomite szanse na objęcie powadzenia. Dopiero wejście na boisko Zaura Sadajewa odmieniło wyraźnie obraz gry. Rosjanin nie tylko strzelił dwie bramki, ale reżyserował grę ofensywną Lecha, który w ciągu kilkunastu minut przygasił zdecydowanie zapał pruszkowian rozwiewając nadzieje drugoligowców na sprawienie niespodzianki.

W wyjściowym składzie Lecha na stadionie w Pruszkowie, w porównaniu do ostatniego meczu ligowego z Cracovią, znaleźli się tylko Łukasz Trałka i Marcin Kamiński. I wprawdzie w 17. minucie niepilnowany w polu karnym Karol Linetty pokonał technicznym strzałem  Michała Bigajskiego, ale  kolejne akcje ofensywne ekstraligowca były niemrawe i skutecznie zatrzymywane przez ambitnie grających, niesionych głośnym dopingiem kibiców gospodarzy. Z upływem czasu zespół Znicza zaczął coraz odważniej atakować bramkę Jasmina Buricia.  Jeszcze przed przerwą gospodarze bliscy byli wyrównania, kiedy to Maciej Górski idealnie zagrał do wbiegającego w pole karne Karola Grudniewskiego. Ten jednak strzałem z bliskiej odległości posłał piłkę nad poprzeczką bramki Lecha. Do przerwy było zatem 0:1, ale  gospodarze w drugie połowie zaatakowali  jeszcze odważniej doprowadzając do remisu po przepięknym strzale z  woleja kapitana Znicza - Arkadiusza Jędrycha. Piłkarze Lecha jeszcze nie zdołali ochłonąć, a po chwili mogli już przegrywać z drugoligowcem. Maciej Górski z bliskiej  trafił  jednak tylko w słupek bramki Lecha. Obie sytuacje były konsekwencją rzutów wolnych znakomicie rozgrywanych przez pruszkowian, ale szybko przeprowadzane kontrataki były także silną bronią gospodarzy. Trener Maciej Skorża co chwilę wychodził nie tylko ze strefy przeznaczonej dla szkoleniowca, ale także z siebie widząc nieporadne poczynania swych podopiecznych - a szczególnie Vojo Ubiparipa. I to właśnie Serba zmienił w 60. minucie Zaur Sadajew powodując metamorfozę zespołu Lecha. Już pierwsza akcja przeprowadzona przez Rosjanina dała lechitom bramkę.  Dokładne podanie wykorzystał Dariusz Formella, który bez problemów pokonał Michała Bigajskiego.  Sam Sadajew w ciągu niespełna trzech minut zdobył dwie kolejne bramki. Przez ostatnie dziesięć minut gospodarze  grali w osłabieniu, kiedy to Maciej Górski „odgryzł się” Łukaszowi  Trałce za wcześniejszy faul i został ukarany czerwoną kartką. To zupełnie podcięło skrzydła gospodarzom, którzy już nie myśleli o ofensywie, a bronieniu dostępu do własnej bramki. Mimo tego lechici zdołali jeszcze podwyższyć prowadzenie. Wynik meczu na 1:5, już w doliczonym czasie gry, ustalił Muhamed Keita.

Lech przygasił zatem Znicz w Pruszkowie i praktycznie zapewnił już sobie udział w półfinale Pucharu Polski, będąc zdecydowanym faworytem  spotkania  rewanżowego, które rozegrane zostanie w Poznaniu w środę, 18 marca, o g.17.45.

Znicz Pruszków – Lech Poznań 1:5 (0:1)