Lech rozbity w Szczecinie! Koniec krótkiej przygody w Pucharze Polski!

2017-08-09

W środę, 9 sierpnia, zespół Lecha Poznań rozegrał mecz 1/16 Pucharu Polski. Rywalem Kolejorza była w Szczecinie tamtejsza Pogoń. Poznanian uznawano za faworytów tego spotkania, tymczasem gospodarze prowadzeni przez byłego szkoleniowca Lecha - Macieja Skorżę wygrali zdecydowanie 3:0 i to oni awansowali do 1/8 Pucharu Polski.

Pogoń od początku była w tym meczu stroną aktywniejszą. Bardzo ambitnie walczył  wypożyczony z Lecha Dariusz Formella i on pierwszy miał szansę na zdobycie gola. W 21. minucie po podaniu Kamila Drygasa znalazł się w sytuacji „sam na sam” z Jasminem Buriciem, ale piłka po jego uderzeniu poszybowała  nad poprzeczką. Dziesięć minut później w sytuacji „sam na sam” znalazł się Adam Gyursco, ale także nie trafił w bramkę gości.  Dobijać chciał Frączczak, ale został zablokowany. W 38. minucie Jasmin Burić fatalnie wybił zagraną z boku piłkę. Jego błąd wykorzystał Dawid Kort, który z łatwością minął zwodem bramkarza Lecha i otworzył rezultat meczu. Tuż przed przerwą Burić sprokurował kolejną okazję dla drużyny gospodarzy faulując w polu karnym Dariusza Formellę. „Jedenastkę” pewnie  wykorzystał Adam Frączczak i do przerwy Pogoń prowadziła 2:0. Po zmianie stron lechici próbowali odrabiać straty, ale gospodarze bronili się mądrze i skutecznie rozbijali akcje ofensywne poznanian. Na ostatnie dwadzieścia minut trener Nenad Bjelica wprowadził  na boisko Niklasa Barkrotha i Nickiego Bille Nielsena przesuwając jednocześnie na prawą obronę Macieja Makuszewskiego, a rolę rozgrywającego w miejsce Radosława Majewskiego miał przejąć Emil Dilavera. Obraz gry nie poprawił się jednak, a na domiar złego gospodarze zdobyli trzeciego gola. Dokładne dośrodkowanie Dariusz Formelli wykorzystał w 77. minucie Dawid Kort, który strzałem z bliskiej odległości ustalił wynik meczu na 3:0.

Finalista trzech poprzednich edycji Pucharu Polski tym razem został wyeliminowany z rozgrywek już na pierwszym etapie. Słabo spisująca się w lidze Pogoń zagra natomiast w 1/8 PP,  gdzie jej rywalem będzie Drutex-Bytovia Bytów, która  chyba jeszcze bardziej sensacyjnie wyeliminowała Lechię Gdańsk zwyciężając 1:0.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 3:0 (2:0)

Pogoń - Dawid Kort - 1 (38’, 77’), Adam Frączczak -  (45’)

Pogoń - Łukasz Załuska, David Niepsuj, Cornel Rapa, Lasha Dvali, Ricardo Nunes, Dariusz Formella, Jakub Piotrowski (80. Rafał Murawski), Kamil Drygas, Dawid Kort, Adam Gyurcso (89. Sebastian Kowalczyk), Adam Frączczak

Lech - Jasmin Burić, Emir Dilaver, Lasse Nielsen, Nikola Vujadinović (77. Mihai Radut), Wołodymyr Kostewycz - Maciej Gajos (70. Nicklas Barkroth), Abdul Aziz Tetteh, Radosław Majewski (70. Nicki Bille Nielsen), Maciej Makuszewski, Christian Gytkjaer, Kamil Jóźwiak