Lech rozgromił Jagiellonię przy Bułgarskiej

2014-04-06

W rozegranym w sobotę, 5 kwietnia, na INEA Stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu mecz 29. kolejki T-Mobile Ekstraklasy zespół Lecha Poznań wysoko pokonał Jagiellonię Białystok 6:1.

W składzie gospodarzy doszło przed tym meczem do dwóch istotnych ruchów kadrowych. Po kilku miesiącach przerwy do bramki wrócił Krzysztof Kotorowski, a w związku z kontuzją Barry’ego Douglasa szanse na długo oczekiwany debiut otrzymał Paulus Arajuuri i trzeba przyznać, że rosły Fin zaprezentował się bardzo dobrze. Najważniejsze dla Kolejarza było jednak wreszcie przełamanie niemocy strzeleckiej przez Łukasza Teodorczyka, chociaż snajper Lecha już na początku meczu nie wykorzystał sytuacji „sam na sam” z bramkarzem Jagiellonii. Sygnał do tego, że Krzysztofa Barana można bez większego trudu  pokonać dał w 7. minucie Kasper Hamalainen kończąc  ładnym strzałem głową dynamiczną akcję przeprowadzoną  lewym skrzydłem przez  Huberta Wołąkiewicza. Siedem minut później  niemal lustrzane odbicie akcji kapitana Lecha wykonał na prawej stronie Mateusz Możdzeń. Wrzutka w pole karne trafiła na wyciągniętą daleko o przodu nogę  Łukasza Teodorczyka i było 2:0. W 24. minucie snajper Lecha pokonał Krzysztofa Barana strzałem głową tuż przy słupku po pięknej wrzutce z prawego skrzydła Gergo Lovrencsicsa. Jagiellonia, wbrew przewidywaniom, nie zamknęła się na swojej połowie. Od początku grała otwarty futbol i zagrażała bramce gospodarzy. W 21. minucie w sytuacji „sam na sam” z Krzysztofem Kotorowskim znalazł się Bekim Balaj, ale bramkarz Lecha okazał się szybszy.  Dziesięć minut później piłka po strzale  Adama Dźwigały trafiła w słupek. Do przerwy Lech prowadził zatem 3:0, ale należało pamiętać, że w meczu z Górnikiem białostocczanie również przegrywali trzema bramkami, a ostatecznie  wywieźli z Zabrza punkt. Licząc na podobny scenariusz Piotr Stokowiec już w przerwie spotkania dokonał dwóch zmian wprowadzając Dawida Plizgę i Nikę Dżalamidze. Tymczasem zamiast odrabiania dystansu  strata gości zaczęła się powiększać. W 53. minucie hat tricka skompletował Łukasz Teodorczyk wykorzystując kolejne precyzyjne, tym razem prostopadłe podanie od  Gergo Lovrencsicsa.  Na kwadrans przed końcem meczu Teo miał zostać zastąpiony przez Dawida Kownackiego. Ostatecznie jednak reprezentant Polski U-17 wszedł za Łukasza Linetty’ego i już jego pierwszy kontakt z piłką przyniósł gola. Grający chaotycznie na lewym skrzydle Daylon Classen zachował się na tyle przytomnie, że będąc w polu karnym odegrał piłkę do młodszego partnera, a ten pięknym strzałem z półwoleja pokonał Krzysztofa Barana. W 79. minucie szóstego gola dla Lecha zdobył powracający do szczytowej formy Gergo Lovrencsics popisując się ładnym strzałem głową z około dziewięciu metrów po dośrodkowaniu Dawida Kownackiego. Honorowego gola goście zdobyli z rzutu karnego.  W 88. minucie po zamieszaniu w polu karnym Lecha arbiter dopatrzył się  zagrania ręką Paulusa Arajuuriego bez wahania wskazując na punkt oddalony o jedenaście metrów od linii bramkowej.  Decyzję arbitra ocenić należy jako co najmniej kontrowersyjną, ale nie zmienia to faktu, że Dani Quintana zdołał pokonać Krzysztofa Kotorowskiego ustalając wynik spotkania na 6:1.