Lech udanie rozpoczął rywalizację w eliminacjach Ligi Europy

2017-06-29

W czwartek, 29 czerwca, rozegrane zostały pierwsze mecze I rundy eliminacyjnej Ligi Europy. Zespół Lecha Poznań podejmował na INEA Stadionie FK Pelister Bitola - zdobywcę Pucharu Macedonii. Lechici byli faworytami tego pojedynku i nie zawiedli oczekiwań zwyciężając 4:0 i robiąc tym samym bardzo duży krok w kierunku awansu. Dwie bramki dla Kolejorza zdobył pozyskany niedawno Mario Situm, a po jednej - Nicki Bille Nielsen i Radosław Majewski.

Goście  zdołali zachować czyste konto tylko przez niespełna pół godziny. W 28. minucie jeden z obrońców Pelisteru sfaulował  Nickiego Billego Nielsena w obrębie pola karnego i sędzia wskazał na punkt oddalony o jedenaście metrów od bramki Macedończyków. Egzekutorem karnego był sam poszkodowany i mimo, że  Duńczyk uderzył niezbyt silnie w sam środek bramki, to Ilche Petrovski nie zdołał wychwycić futbolówki. Dwie minuty później było już 2:0. Darko Jevtić precyzyjnie dośrodkował z rzutu wolnego na  dziesiąty metr, a stojący tyłem do bramki Mario Situm delikatnie zmienił kierunek lotu piłki zupełnie zaskakując  bramkarza Pelisteru tym bardziej, że odbiła się od poprzeczki. W 38. minucie  na 3:0 podwyższył Radosław Majewski precyzyjnie wykorzystując rzut wolny z około 20 metrów. Trzy minuty później poznański pomocnik był bliski zdobycia kolejnej bramki, ale trafił tylko w słupek bramki Pelisteru. Do przerwy poznanianie prowadzili 3:0 i w drugiej połowie angażowali już wyraźnie mniej sił, tym bardziej że w  57. minucie po raz drugi na listę strzelców wpisał się Mario Situm. Chorwat wykorzystał idealne dośrodkowanie Radosława Majewskiego i ładnym strzałem głową ustalił wynik spotkania na 4:0.
Zwycięstwo i przewaga Lecha nie podlegała dyskusji. Wyjazd na rewanż do Bitoli wydaje się być tylko formalnością, choć oczywiście nie można lekceważyć przeciwnika i zagrać w Macedonii co najmniej tak samo jak na INEA Stadionie.

Lech Poznań - FK Pelister 4:0 (3:0)

Lech - Mario Situm - 2 (30’, 57’), Nicki Bille Nielsen - 1 (28’), Radosław Majewski - 1 (38’)

Lech - Matus Putnocky, Robert Gumny, Lasse Nielsen, Emir Dilaver, Volodymyr Kostevych, Abdul Aziz Tetteh, Radosław Majewski, Darko Jevtić (75. Maciej Gajos), Maciej Makuszewski (72. Nicklas Barkroth), Nicki Bille (69. Marcin Robak), Mario Situm

FK Pelister - Ilche Petrovski, Martin Kowaczew, Goce Todorovski, Radenko Bojović (46. Filip Petrov), Kristijan Tosevski, Riste Markoski (62. Fernando Silva Dos Santos), Dimitar Ilijew (76. Matej Cvetanoski), Blagoja Ljamchewski, Oliver Peev, Blaze Ilijoski, Lucas