Lech wiceliderem po zwycięstwie w Krakowie

2018-04-02

W Lany Poniedziałek, w meczu 29. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań zmierzył się w Krakowie z Wisłą. Spotkania tych drużyn należą do piłkarskich klasyków. Tym razem trudno było wskazać jednoznacznie faworyta tego pojedynku. Lech jest wprawdzie wyżej w ligowej tabeli,ale za gospodarzami przemawiać miał atut własnego boiska, a także wsparcie publiczności. Atuty gości okazały się silniejsze. Spotkanie zakończyło się rezultatem 1:3, a hat trickiem w ekipie Lecha popisał się Christian Gytkjaer.

Początek spotkania był jednak szczęśliwy dla gospodarzy. Podyktowany w dość kontrowersyjnych okolicznościach rzut wolny z lewej strony boiska wykorzystał Carlitos, który chwilę wcześniej upadł „gwiazdorsko”. Uderzenie napastnika gospodarzy było już jednak naprawdę przedniej marki. Pięknym strzałem w okienko Hiszpan nie dał Matusowi Putnocky'emu. Nieco kontrowersji było także niespełna kwadrans później kiedy to za zagranie ręką Frana Veleza arbiter podyktował rzut karny dla Lecha.  Blokujący wślizgiem dośrodkowanie Piotra Tomasika hiszpański obrońca Wisły i tak pewnie wybiłby piłkę ciałem poza linię końcową boiska, ale dotknięcie ręką było ewidentne, a skoro teoretycznie najlepszy polski arbiter mógł podyktować „jedenastkę” za ledwie muśnięcie piłki czubkami palców przez Wołodymyra Kostewycza w starciu Legii z Lechem, to w tym przypadku karny był ewidentny. Wykorzystał go silnym strzałem w kierunku prawego słupka Christian Gytkjaer i chociaż Julian Cuesta wyczuł  intencje Duńczyka, to nie zdołał sięgnąć futbolówki. Do przerwy był zatem remis 1:1. W drugiej połowie lechici panowali już przy Reymonta niepodzielnie, a chyba najlepszy mecz w barwach Lecha rozgrywał Gytkjaer. Już w 50. minucie mógł zdobyć drugiego gola, ale jego strzał głową zablokował jeden z obrońców Wisły. W 52. minucie znakomity kontratak Lecha zainicjował Radosław Majewski walcząc ambitnie o górną  piłkę z wyższym o ponad 10 centymetrów Matejem Palciciem. Lewym skrzydłem popędził Darko Jevtić i precyzyjnie dośrodkował  w pole karne, gdzie Christian Gytkjaer  z łatwością wyprzedził Zorana Arsenicia i delikatnym, technicznym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy.  Kwadrans później Gytkjaer miał szansę na trzeciego gola, ale jego uderzenie z prawego skrzydła, z okolic narożnika pola karnego zdołał obronić Julian Cuesta. W 83. minucie snajper Lecha skompletował jednak  hat tricka. Akcję zainicjował na prawym skrzydle debiutujący w drużynie seniorów osiemnastoletni Tymoteusz Klupś. Mimo, że był nieprzepisowo zatrzymywany zdołał zagrać piłkę do Radosława Majewskiego, a ten precyzyjnie dograł w pole karne do Christiana Gytkjaera, który po raz trzeci tego dnia pokonał Juliana Cuestę ustalając wynik spotkania na 1:3.

Dla Lecha wygrana w Krakowie oznacza awans na pozycję wicelidera i tylko dwupunktową stratę do lidera z Białegostoku. W ostatniej kolejce rundy zasadniczej lechici podejmą w najbliższą sobotę Górnika Zabrze. Jeśli zwyciężą zajmą co najmniej drugie miejsce i w grupie mistrzowskiej zagrają z Legią na własnym boisku.

Wisła Kraków - Lech Poznań 1:3 (1:1)