Lech wygrał w Zabrzu

2019-09-29

Na mecz 10. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań wyjechał do Zabrza, gdzie w sobotę, 28 września, był podejmowany przez tamtejszego Górnika. Po trzech słabszych występach lechici odnotowali ważne zwycięstwo i do podium tracą już tylko 2 punkty. Spotkanie zakończyło się rezultatem 1:3, a po jednym golu dla Lecha zdobyli: Kamil Jóźwiak, Tymoteusz Puchacz i Christian Gytkjaer.

Spotkanie od początku toczyło się w szybkim tempie i obfitowało w ciekawe akcje.  Bardziej aktywni byli gospodarze, ale mimo stwarzanych dobrych okazji nie udało im się pokonać Mickeya van der Harta. Lechici bez strat przetrwali początkowy napór gospodarzy, a w 24. minucie objęli prowadzenie. Robert Gumny na prawym skrzydke zagrał prostopadle do Kamila Jóźwiaka, ten uderzył niemal z linii pola karnego. Piłka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców i lobem tuż przy bliższym słupki wpadła do bramki Górnika. Niespełna kwadrans później Kamil Jóźwiak miał szansę po raz drugi  wpisać się na listę strzelców, ale jego uderzenie  zostało obronione przez Martina Chudego. Po chwili wyrównującego gola zdobyli gospodarze. Erik Janża znakomicie wrzucił piłkę z lewego skrzydła wprost na głowę Jesusa Jimeneza, który wyskoczył ponad obrońców Lecha doprowadzając do remisu 1:1. Poznanianie jeszcze przed przerwą ponownie objęli jednak prowadzenie.  W 43. minucie po kontrataku prawym skrzydłem  znakomitym strzałem lewą nogą sprzed pola karnego popisał się Tymoteusz Puchacz posyłając piłkę do bramki obok bliższego słupka i ustalając wynik pierwszej połowy na 1:2 Po zmianie stron gospodarze starali się wyrównać. Dobrą okazję miał Kamil Zapolnik, ale posłał piłkę obok bramki. W odpowiedzi minimalnie niecelnie z dalszej odległości uderzył Jakub Moder.  W końcówce spotkania lechici zepchnęli rywali do defensywy. Mieli kilka okazji do podwyższenia prowadzenia, ale  Jakub Moder, jak i Chrystian Gytkjaer strzelali niecelnie. W 89. minucie kontuzji doznał Paweł Bochniewicz, a że trener Marcin Brosz wykorzystał już wszystkie zmiany, gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę.  Osłabienie kadrowe Górnika wykorzystali lechici zdobywając jeszcze jedną bramkę w doliczonym czasie gry. Po akcji lewym skrzydłem Jakub Moder zagrał równolegle do  Christiana Gytkjaera, który zamykając akcję tuż przy lewym słupku wbił piłkę do bramki   ustalając wynik meczu 1:3. Dzięki wygranej w Zabrzu lechici powrócili do grupy mistrzowskiej w ligowej tabeli, a w najbliższą sobotę w piłkarskim klasyku podejmą Wisłę Kraków, która w derbach przegrała z Cracovią 0:1.

Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:3 (1:2)